Cmentarz żydowski w Nowym Dworze Mazowieckim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz żydowski w Nowym Dworze Mazowieckim
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowy Dwór Mazowiecki

Adres

ul. Akacjowa

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

judaizm

Stan cmentarza

nieczynny

Powierzchnia cmentarza

3,5 ha

Data otwarcia

XVIII wiek

Położenie na mapie Nowego Dworu Mazowieckiego
Mapa konturowa Nowego Dworu Mazowieckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz żydowski w Nowym Dworze Mazowieckim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz żydowski w Nowym Dworze Mazowieckim”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz żydowski w Nowym Dworze Mazowieckim”
Położenie na mapie powiatu nowodworskiego
Mapa konturowa powiatu nowodworskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz żydowski w Nowym Dworze Mazowieckim”
Ziemia52°25′30″N 20°42′58″E/52,425000 20,716111
Strona internetowa

Cmentarz żydowski w Nowym Dworze Mazowieckim – został założony w XVIII wieku i zajmuje powierzchnię 3,5 ha, na której zachowały się fragmenty około pięćdziesięciu nagrobków. Mieści się przy ul. Akacjowej. Przez pewien czas służył także pochówkom ciał Żydów zamieszkujących Warszawę[1].

Został zniszczony w czasie II wojny światowej a dalszego zniszczenia dokonały lata braku zainteresowania.

W 2006 przeprowadzono pierwsze prace porządkowe a w 2011 cmentarz został ogrodzony i od strony ul. Przytorowej postawiono Pomnik Ku Czci Nowodworskich Żydów. Pomnik ten został wykonany z wykorzystaniem macew, które w czasie II wojny światowej posłużyły Niemcom do utwardzenia jednej z nowodworskich ulic a zlokalizowane i wydobyte zostały dzięki informacjom mieszkańców miasta. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 14 lipca 2011, na które przybyli m.in. Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, Żydzi pochodzący z Nowego Dworu oraz ich potomkowie, Ambasador Izraela w Polsce Cewi Rawner, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i mieszkańcy miasta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. To jest przed założeniem kirkutu na Bródnie. Zob. Schiper.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przemysław Burchard: Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Warszawa: 1990, s. 87.
  • Rozdział I. W: Ignacy Schiper: Cmentarze żydowskie w Warszawie. Warszawa: Wydawnictwo Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Maor, 1938, s. 6.
  • Mapa WIG Modlin Pas 39 Słup 31 Warszawa 1934

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]