Cmentarz żydowski w Otwocku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz żydowski w (Karczewie-Anielinie)
Obiekt zabytkowy nr rej. 1407 z 2 lutego 1991 r.
Ilustracja
Widok ogólny cmentarza żydowskiego w Otwocku
Państwo  Polska
Miejscowość (Karczew-Anielin)
Typ cmentarza wyznaniowy
Wyznanie judaizm
Stan cmentarza nieczynny
Powierzchnia cmentarza 1,7 ha
Data otwarcia XIX wiek?
Położenie na mapie Karczewa
Mapa konturowa Karczewa, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz żydowski w (Karczewie-Anielinie)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz żydowski w (Karczewie-Anielinie)”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz żydowski w (Karczewie-Anielinie)”
Położenie na mapie powiatu otwockiego
Mapa konturowa powiatu otwockiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz żydowski w (Karczewie-Anielinie)”
Położenie na mapie gminy Karczew
Mapa konturowa gminy Karczew, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Cmentarz żydowski w (Karczewie-Anielinie)”
Ziemia52°05′01″N 21°16′19″E/52,083611 21,271944

Cmentarz żydowski w Karczewie-Anielinie (potocznie nazywany otwockim, dla odróżnienia od właściwego cmentarza w Karczewie) – cmentarz przy ul. Hrabiego założony w XIX wieku.

Macewy na cmentarzu żydowskim w Otwocku

Podczas II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców, jednak na powierzchni 1,7 hektara zachowało się około 900 macew[1].

Żydzi mieszkający na stałe w Otwocku chowani byli zazwyczaj na kirkucie w Karczewie, a ci będący pacjentami otwockich szpitali i sanatoriów – na cmentarzu w Karczewie-Anielinie.

Na cmentarzu pochowany został m.in. rozstrzelany w październiku 1939 przez Niemców pisarz Urke Nachalnik, ale dokładna lokalizacja jego grobu nie jest znana.

W okresie PRL wiele nagrobków zostało zniszczonych, groby plądrowano, zaś przez teren cmentarza poprowadzono linię wysokiego napięcia.

W ostatnich latach Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich prowadzi na terenie kirkutu prace porządkowe. W sierpniu 2007 wzdłuż granic cmentarza rozpoczęto układać ciężkie głazy. Udało się w ten sposób ogrodzić połowę jego terenu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według spisu na portalu Wirtualny Cmentarz w Otwocku zachowało się 1208 inskrypcji. Burchard podaje, iż w Otwocku znajdowały się dwa cmentarze żydowskie, lecz szczegóły ich dotyczące pozwalają przypuszczać, iż bezpodstawnie rozdzielił on informacje na temat cmentarza w Anielinie zwanego cmentarzem w Otwocku. Podaje on mianowicie, iż nie wiadomo kiedy został założony cmentarz w Anielinie, zaś cmentarz w Otwocku miał zostać założony w XX w. Na cmentarzu w Otwocku miało się zachować około 200 macew, z których najstarsza z 1915, zaś w Anielinie bliżej nieokreślona liczba uszkodzonych nagrobków. Nie podaje przy tym adresu cmentarza w Otwocku, a drogę do cmentarza w Anielinie opisuje nader szczegółowo.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przemysław Burchard: Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce. Warszawa: 1990, s. 88.
  • Mapa WIG Warszawa Południe Pas 40 Słup 32 Warszawa 1932

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]