Cmentarz Wojskowy w Mińsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz Wojskowy w Mińsku
Вайсковыя могілкі ў Менску
Ilustracja
grób rodziny Bułajewów
Państwo  Białoruś
Miejscowość Coat of arms of Minsk.svg Mińsk
Adres ul. Kozłowa 11
Powierzchnia cmentarza 4,15 ha
Liczba pochówków ok. 3000
Data otwarcia XIX w.
Położenie na mapie Mińska
Mapa lokalizacyjna Mińska
Cmentarz Wojskowy w Mińsku
Cmentarz Wojskowy w Mińsku
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Cmentarz Wojskowy w Mińsku
Cmentarz Wojskowy w Mińsku
Ziemia53°54′31,000″N 27°35′11,000″E/53,908611 27,586389

Cmentarz Wojskowy w Mińsku (biał. Вайсковыя могілкі ў Менску, ros. Военное кладбище) – jedna z dwóch najstarszych nekropolii na terenie Mińska, na której zostało pochowanych wielu wybitnych Białorusinów. Znajduje się w dzielnicy sowieckiej miasta przy ulicy Kozłowa 11.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia cmentarza wojskowego w Mińsku sięga lat czterdziestych XIX wieku – pierwszy tego typu obiekt znajdował się na ulicy Szpitalnej (Gospitalnaja) na Długim Brodzie. Pod koniec stulecia nekropolia była już przepełniona, więc w 1895 zadecydowano o jej zamknięciu.

Nowy cmentarz wojskowy położony jest tuż obok. Teren przecięto alejami na cztery części – w dwóch chowano żołnierzy pułków piechoty, w dwóch pozostałych artylerzystów i batalionistów.

Uroczystego poświęcenia dokonał 2 czerwca 1895 kapelan 30. Dywizji Piechoty o. Paweł Bogdanowicz. Rozpoczęto prace na budową kaplicy cmentarnej, jednak ostatecznie zdecydowano się na wzniesienie murowanej cerkwi prawosławnej poświęconej ofiarom wojny rosyjsko-tureckiej.

W 1917 cmentarz został przejęty przez państwo i dziś jest własnością miasta Mińska – przestał być jedynie nekropolią prawosławną, a stał się miejscem dostępnym dla mińszczan wszystkich wyznań oraz niewierzących.

Obok Kalwarii jest jednym z dwóch najstarszych i największych nekropolii miasta, spoczynek na nim znalazło wielu wybitnych mińszczan i przedstawicieli białoruskiego życia narodowego.

Znane osoby pochowane na cmentarzu[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]