Cmentarz ewangelicki w Żdżarach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz ewangelicki w Żdżarach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żdżary

Wyznanie

ewangelicko-reformowane

Stan cmentarza

nieczynny

Data otwarcia

przed 1865

Data ostatniego pochówku

po 1945

Zarządca

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie

Położenie na mapie gminy Stare Miasto
Mapa konturowa gminy Stare Miasto, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Żdżarach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Żdżarach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Żdżarach”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz ewangelicki w Żdżarach”
Ziemia52°08′38,2470″N 18°16′59,3260″E/52,143957 18,283146

Cmentarz ewangelicki w Żdżarach – nieczynny cmentarz ewangelicko-reformowany (parafia w Żychlinie) zlokalizowany we wsi Żdżary (powiat koniński, województwo wielkopolskie)[1].

Historia i nagrobki[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz położony jest na północy wsi, na wzniesieniu, po lewej stronie drogi krajowej nr 72 KoninTuliszków (dojście możliwe jest od południa, polną drogą, częściowo młodnikiem, lub na przełaj)[2].

Data powstania nekropolii nie jest znana, na pewno jednak istniała ona przed 1865. Służyła tak ewangelikom reformowanym, jak i luteranom. Teren był dawniej ogrodzony, jednak obecnie płot nie istnieje (zachowały się jedynie pozostałości bramy i słupków narożnych). Prawdopodobnie obiekt wygraniczała siatka albo tylko druty przewleczone przez otwory[2]. W środku stoi drewniany krzyż, który częściowo wrósł w drzewo. Nagrobki zachowały się w części zachodniej (na linii zachód – wschód[2]). Wykonane są z cementu (tumby bez przykrycia, ozdobione płycinami, na których umieszczono ukośnie położone krzyże) i noszą nazwiska polskie oraz niemieckie (często z błędami, co świadczy o nieporadności językowej piszącego). Główna aleja mogła biec po przekątnej cmentarza[2]. Ostatnie pochówki zostały tutaj dokonane po 1945[1].

Podobny typ nagrobków, co w Żdżarach, występuje na cmentarzu w Żychlinie[2].

Teren porastają dęby (częściowo powycinane), a także krzewy i samosiejki. Na wzniesieniu przy cmentarzu stał wiatrak Schillera (obecnie nie istnieje)[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Urszula Karolczak, Damian Kruczkowski, Joanna Fukowska, Radosław Grzelak, Lila Vogt, Przywracamy pamięć o Olędrach w dolinie Warty, Wielkopolksie Stowarzyszenie na Rzecz Ratowania Pamięci Frydchof, Konin, 2018, s. 6
  2. a b c d e f Ewangelicy w Żdżarach [online], Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie [dostęp 2023-03-12] (pol.).