Cmentarz prawosławny w Obszy (stary)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz prawosławny w Obszy
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Obsza

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

prawosławne

Stan cmentarza

zniszczony

Liczba kwater cmentarnych

brak podziału

Data otwarcia

k. XVIII – pocz. XIX w.

Data ostatniego pochówku

do 1915

Data likwidacji

do 1915

brak współrzędnych

Cmentarz prawosławny w Obszynekropolia w Obszy, należąca początkowo do miejscowej parafii unickiej, następnie prawosławnej. Zachowana w stanie szczątkowym.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz został założony w końcu w. XVIII lub na początku w. XIX na terenie dawnego ogrodu przy unickiej plebanii w Obszy. Funkcjonował niezależnie od nekropolii, jaka działała w bezpośrednim sąsiedztwie parafialnej cerkwi, a następnie razem z cmentarzem wytyczonym poza wsią. W 1875, wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej, ponownie jak świątynia został przemianowany na prawosławny. Jeszcze w 1902 dokonano na nim pochówku zmarłego proboszcza obszańskiej parafii ks. Josifa Czerlunczakiewicza, co może świadczyć o tym, że był nadal sporadycznie używany[1]. Następnie został zniszczony. Teren nekropolii podzielono na zagrody, na części cmentarza urządzono sad[1].

Z nekropolii przetrwały trzy nagrobki. Najstarszym jest kamienny postument, pozbawiony pierwotnego zwieńczenia, zbudowany na grobie Jana Czerlunczakiewicza, unickiego proboszcza Obszy zm. 1849, z inskrypcją w języku polskim. Poza tym przetrwał grób jego syna Josifa, również proboszcza miejscowej parafii, pierwotnie unickiego, a po 1875 prawosławnego (zm. 1902), z inskrypcją cerkiewnosłowiańską. Trzeci zachowany nagrobek to żeliwny krucyfiks zdobiony wieńcem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c D. Kawałko, Cmentarze..., ss. 167–168

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D. Kawałko, Cmentarze województwa zamojskiego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków, Zamość 1994.