Cmentarz wojenny nr 115 – Rzepiennik Marciszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz wojenny nr 115 – Rzepiennik Marciszewski
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Rzepiennik Marciszewski
Typ cmentarza wojenny
Stan cmentarza nieczynny
Liczba pochówków 151
Architekt Johann Jäger
Położenie na mapie gminy Gromnik
Mapa konturowa gminy Gromnik, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 115 – Rzepiennik Marciszewski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 115 – Rzepiennik Marciszewski”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 115 – Rzepiennik Marciszewski”
Położenie na mapie powiatu tarnowskiego
Mapa konturowa powiatu tarnowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 115 – Rzepiennik Marciszewski”
Ziemia49°49′26″N 20°59′56″E/49,823889 20,998889

Cmentarz wojenny nr 115 – Rzepiennik Marciszewski – cmentarz z I wojny światowej, znajdujący się we wsi Rzepiennik Marciszewski, w gminie Gromnik, powiecie tarnowskim, województwie małopolskim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W IV okręgu Łużna cmentarzy tych jest 27[1].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz znajduje się na lewym stoku potoku Rzepianka[2]. Jest trudno dostępny, znajduje się bowiem w lasku wśród pól i nie prowadzi do niego żadna droga ani ścieżka, ani znak kierunkowy. Zlokalizowany jest na dwóch wąskich grzbietach między dwoma jarami potoków, które tuż poniżej cmentarza łączą się w jedno koryto. Najłatwiej można do niego dojść boczną drogą asfaltową od głównej drogi przez Rzepiennik Marciszewski przy widocznym z niej budynku z napisem „Sala Królestwa Świadków Jehowy”. Ostatni odcinek prowadzi już przez niekoszoną łąkę, naprzeciwko samotnego gospodarstwa, w miejscu, w którym odchodzi do niego droga dojazdowa[3]. Łatwiej odszukać cmentarz wiosną i jesienią, gdy drzewa nie mają jeszcze liści.

Opis cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Z zachowanej dokumentacji wynika, że jego kształt dostosowany był do ukształtowania terenu. Miał kształt litery V, końcami zwróconej w dół stoku. Wszystkie jego elementy (ogrodzenie, furtka, krzyż pomnikowy i krzyże na grobach) wykonane były z drewna[4].

Pochowano tu 151 żołnierzy, w tym[1]:

  • 78 żołnierzy armii rosyjskiej,
  • 69 żołnierzy armii austro-węgierskiej,
  • 4 żołnierzy armii niemieckiej

Żołnierze ci polegli w grudniu 1914 r. oraz w dniach 2-5 maja 1915 r. podczas ofensywy sprzymierzonych wojsk austriacko-węgierskich i niemieckich, zwanej bitwą pod Gorlicami. Wszyscy pochowani byli w pojedynczych grobach. Z nazwiska znanych jest 40[4].

Cmentarz wojenny nr 115

Losy cmentarza[edytuj | edytuj kod]

W 1915 r. po wygranej bitwie pod Gorlicami i przepędzeniu Rosjan dalej na wschód, monarchia austro-węgierska przystąpiła do budowy cmentarzy. Po II wojnie światowej nie dbano o cmentarze z I wojny[1]. Cmentarz nr 115 ulegał samorzutnemu niszczeniu przez czynniki przyrody. Elementy zdrewniałe zbutwiały i obecnie nie ma po nich żadnego śladu. Niepielęgnowany cmentarz całkowicie zarósł drzewami i krzewami. Pozostały po nim jedynie dwa betonowe słupki z napisami "HV", które zresztą przeniesiono poniżej w inne miejsce, tak, że obecnie nie da się już ustalić górnej granicy cmentarza. W 2015 r. stan cmentarza jest taki: usunięto na jednym z jego ramion zadrzewienie, wykonano 4 ziemne mogiły i ustawiono na nich 5 krzyży – 3 żelazne i 2 drewniane. Są to nowe krzyże, o kształcie zupełnie niezgodnym z krzyżami oryginalnymi. Brak tablicy informacyjnej cmentarza i tabliczek imiennych. Cmentarz wymaga kompletnego remontu – właściwie wykonania na nowo wszystkich elementów[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Roman Frodyma: Galicyjskie cmentarze wojenne. Tom I. Beskid Niski i Pogórze. Warszawa: Rewasz, 1995. ISBN 83-85557-20-2.
  2. Pogórze Rożnowskie. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass, 2014. ISBN 978-83-7605-322-6.
  3. a b Cmentarze wojenne I wojny światowej. [dostęp 2015-12-01].
  4. a b c Gmina Sąkowa. Cmentarze wojenne I wojny światowej. [dostęp 2015-12-01].