Cmentarz wojenny nr 245 – Radgoszcz-Zadębie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz wojenny nr 245 – Radgoszcz-Zadębie
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Radgoszcz
Typ cmentarza wojenny
Stan cmentarza nieczynny
Liczba pochówków 136
Liczba grobów 2
Data otwarcia 1915
Architekt Johann Watzal
Położenie na mapie gminy Radgoszcz
Mapa konturowa gminy Radgoszcz, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 245 – Radgoszcz-Zadębie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 245 – Radgoszcz-Zadębie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 245 – Radgoszcz-Zadębie”
Położenie na mapie powiatu dąbrowskiego
Mapa konturowa powiatu dąbrowskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 245 – Radgoszcz-Zadębie”
Ziemia50°13′08,15″N 21°08′02,20″E/50,218931 21,133944
Pomnik centralny

Cmentarz wojenny nr 245 – Radgoszcz-Zadębie – cmentarz z I wojny światowej, znajdujący się w miejscowości Radgoszcz, w gminie Radgoszcz, powiecie dąbrowskim, województwie małopolskim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W VII okręgu Dąbrowa cmentarzy tych jest 12[1].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz znajduje się w pobliżu pojedynczego gospodarstwa na prawym brzegu potoku Dęba, na równinnym terenie wśród pól. Obok niego jest rów odprowadzający wody do potoku Dęba. Dojazd możliwy drogą asfaltową po lewej stronie potoku Dęba, a następnie mostkiem przez potok. Mostek znajduje się w odległości około 1 km od skrzyżowania bocznej drogi wzdłuż potoku Dęba z główną drogą Radgoszcz- Radomyśl. Dojście do cmentarza tylko pieszo[2].

Opis cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Jest to niewielki cmentarz o kształcie prostokąta. Jedynym jego elementem ozdobnym jest centralny pomnik w postaci betonowego sarkofagu. Na jednym z jego boków wykuto datę maj 1915, na trzech pozostałych nazwiska wszystkich pochowanych tutaj żołnierzy. Pomnik zwieńczony jest metalowym krzyżem łacińskim. Cmentarz otoczony jest betonową podmurówką, na której kiedyś znajdowało się ogrodzenie. W 2015 r. ogrodzenia brak. Wszyscy żołnierze pochowani w dwóch zbiorowych mogiłach[2][3].

Cmentarz był remontowany; jego otoczenie jest uporządkowane, pomnik odnowiony. Brak ogrodzenia i tablicy informacyjnej, a betonowa podmurówka otaczająca cmentarz jest popękana.

Polegli[edytuj | edytuj kod]

Pochowano tutaj 136 żołnierzy austriackich. Wszyscy walczyli w 99. pułku piechoty, którego okręg uzupełnień znajdował się w okolicy miasta Znojmo (obecnie w Czechach). Z dokumentacji wynika, że 60% tego pułku stanowili austriaccy Niemcy a 37% Czesi, jednak nazwiska wykute na bokach pomnika w większości są czeskie. Wszyscy polegli w maju 1915 r. podczas ofensywy połączonych wojsk austro-węgierskich i niemieckich, znanej jako bitwa pod Gorlicami. Nastąpiło wówczas przełamanie obrony rosyjskiej, w wyniku czego armia rosyjska zmuszona była cofnąć się daleko na wschód[3][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman Frodyma: Galicyjskie cmentarze wojenne. Tom II. Okolice Tarnowa. Rewasz, 1997. ISBN 83-85557-38-5.
  2. a b c Cmentarze I wojny. [dostęp 2015-12-05].
  3. a b J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 2, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005. s. 85 – 86

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]