Cmentarz wojenny nr 339 – Sobolów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz wojenny nr 339
Sobolów
Ilustracja
Dolna część cmentarza
Państwo  Polska
Miejscowość Sobolów
Typ cmentarza wojenny
Stan cmentarza nieczynny
Liczba pochówków 314
Architekt Franz Stark
Położenie na mapie gminy Łapanów
Mapa konturowa gminy Łapanów, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 339 Sobolów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 339 Sobolów”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 339 Sobolów”
Położenie na mapie powiatu bocheńskiego
Mapa konturowa powiatu bocheńskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 339 Sobolów”
Ziemia49°54′31,9″N 20°20′08,1″E/49,908861 20,335583
Górna część cmentarza

Cmentarz wojenny nr 339 – Sobolów – cmentarz z I wojny światowej znajdujący się w miejscowości Sobolów w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Łapanów. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Z tej liczby w okręgu bocheńskim cmentarzy jest 46[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się na cmentarzu parafialnym w centrum Sobolowa, na stokach wzgórza opadającego w północno-zachodnim kierunku do doliny potoku Polanka, w odległości około 240 m od szosy Sobolów – Nieprześnia. Zajmuje górną część cmentarza parafialnego. Obok niego biegnie droga Sobolów – Stradomka[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pochowano tutaj wspólnie żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, którzy zginęli na okolicznych polach na początku grudnia 1914 w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej. 7 grudnia Rosjanie obsadzili wzgórza Pogórza Wiśnickiego na zachód od Stradomki. Atakujące od południa oraz od strony Łapanowa i doliny Stradomki wojska austriackie zdobywały je przez kilka dni. Po kilkudniowych niezwykle zaciętych walkach Austriacy wyparli wojska rosyjskie z tych terenów. 13 grudnia Rosjanie rozpoczęli odwrót dalej na wschód[3].

Na cmentarzu tym pochowano:

  • 146 żołnierzy armii rosyjskiej.
  • 186 żołnierzy armii austro-węgierskiej.

Łącznie 314 żołnierzy, zidentyfikowano 86 z armii austro-węgierskiej, wśród nich prof. Jozefa Holzera i dr Bruno Husmana, których pochowano pod centralnym pomnikiem cmentarza. Wśród Rosjan niemal wszyscy są bezimienni[4].

Opis cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie cmentarz wykonano na planie prostokąta z zaokrąglonym narożem południowo-wschodnim. Obecnie jednak układ jest zmieniony, po II wojnie światowej bowiem w obrębie tego cmentarza dokonano pochówków osób cywilnych i znajdują się tutaj ich nagrobki. Pierwotne ogrodzenie cmentarza uległo z czasem zniszczeniu. Wykonano współczesne ogrodzenie składające się z kątowników i płaskowników żelaznych. Głównym elementem ozdobnym cmentarza jest znajdujący się w górnej części cmentarza oryginalny, murowany z kamienia łupanego obelisk zwieńczony żeliwnym krzyżem. Na pionowej belce tego krzyża znajdują się napisy w 3 językach:

  • … A Pokój Niech Będzie Z Nami …
  • ... Und Seider Friede Mit Uns …
  • ...и мира будет с нами ...

Na cmentarzu znajdują się nagrobki z krzyżami bez tabliczek, wykonane z grubych płaskowników żelaznych. Są 2 rodzaje krzyży; pojedyncze typu austriackiego i podwójne typu rosyjskiego[4][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jerzy J. P. Drogomir: Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918). Tom 2. Tarnów: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, 2002. ISBN 83-85988-57-2.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2013-10-10].
  3. Cmentarze I wojny. [dostęp 2010-11-18].
  4. a b Ogólnopolska komputerowa baza cmentarzy wojennych. [dostęp 2013-10-22].