Cmentarz wojenny nr 362 – Szczyrzyc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz wojenny nr 362 – Szczyrzyc
Obiekt zabytkowy nr rej. A-165/M z 04.02.2009
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Szczyrzyc
Typ cmentarza wojenny
Stan cmentarza nieczynny
Data otwarcia 1914
Data ostatniego pochówku 1914
Architekt Gustaw Ludwig
Położenie na mapie gminy Jodłownik
Mapa konturowa gminy Jodłownik, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 362 – Szczyrzyc”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 362 – Szczyrzyc”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 362 – Szczyrzyc”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 362 – Szczyrzyc”
Ziemia49°46′51,7″N 20°11′27,5″E/49,781028 20,190972

Cmentarz wojenny nr 362 – Szczyrzyc – cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej znajdujący się w miejscowości Szczyrzyc, w gminie Jodłownik, powiecie limanowskim, województwie małopolskim. Należy do okręgu X (Limanowa) Oddziału Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Jest jednym z 400 cmentarzy tego oddziału, z tego w okręgu limanowskim jest ich 36[1].

Ogólny widok cmentarza
Nagrobki żołnierzy armii austro-węgierskiej
Nagrobek żołnierza armii rosyjskiej

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pochowano na nim 22 żołnierzy austro-węgierskich oraz 13 żołnierzy rosyjskich, poległych w dniach 3-6 grudnia 1914 r., w walkach pod miejscowościami Góra Świętego Jana i Krzesławice w początkowej fazie operacji łapanowsko-limanowskiej. Była to dla Austriaków bitwa zwycięska, w jej wyniku front przesunął się dalej na wschód, i w 1915 Austriacy w przystąpili do budowy na odzyskanym terenie cmentarzy wojennych. Ten wybudowano na rozdrożu dróg, gdzie stała XIX-wieczna murowana kapliczka. Cmentarz zbudowali jeńcy włoscy według projektu Gustawa Ludwiga[2].

Opis cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Jest to niewielki cmentarz znajdujący się w centrum miejscowości Szczyrzyc, przy skrzyżowaniu dróg do Jodłownika i Skrzydlnej. Głównym elementem dekoracyjnym jest kapliczka, która istniała tutaj jeszcze przed wybudowaniem cmentarza. Cmentarz jest ogrodzony, a wokół rosną stare lipy. Ogrodzenie tworzą betonowe słupki, pomiędzy którymi wstawiono trzy rzędy stalowych rur. Wewnątrz ogrodzenia znajdują się różne typy nagrobków z blaszanymi tabliczkami imiennymi i zwieńczone różnego typu żeliwnymi krzyżami[3].

Losy cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Austriacy z ogromnym rozmachem zaplanowali i wykonali cmentarze wojenne. Według zamierzeń miały być one miejscem patriotycznych spotkań. Wykazali przy tym ogromny szacunek również dla wrogów, na jednym cmentarzu chowając żołnierzy obydwu walczących armii, i dla wszystkich wykonując równie reprezentacyjne nagrobki[2]. Pierwotnie cmentarz miał nieco inny wygląd, z czasem ulegał jednak naturalnym procesom zniszczenia. Oryginalne ogrodzenie uległo zupełnemu zniszczeniu, zastąpiono je metalową siatką[1]. Później cmentarz wyremontowano, na podstawie zachowanych planów odtwarzając jego pierwotny wygląd. Obecnie jest w bardzo dobrym stanie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Roman Frodyma: Galicyjskie cmentarze wojenne. Tom III. Bochnia-Limanowa-Brzesko. Rewasz, 1998. ISBN 83-85557-52-0.
  2. a b Szczyrzycki gościniec. [dostęp 2014-07-03].
  3. a b Cmentarze wojenne okręgi. [dostęp 2010-06-25].