Cmentarz wojenny nr 369 – Stara Wieś-Golców

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz wojenny nr 369
Stara Wieś-Golców
Obiekt zabytkowy nr rej. A-607/89[1]
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Stara Wieś
Typ cmentarza wojenny
Stan cmentarza nieczynny
Powierzchnia cmentarza 366
Data ostatniego pochówku 1914
Architekt Gustaw Ludwig
Położenie na mapie gminy wiejskiej Limanowa
Mapa konturowa gminy wiejskiej Limanowa, na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 369Stara Wieś-Golców”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 369Stara Wieś-Golców”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 369Stara Wieś-Golców”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 369Stara Wieś-Golców”
Ziemia49°40′01,3″N 20°25′30,0″E/49,667028 20,425000
Nagrobek austriacki

Cmentarz wojenny nr 369 – Stara Wieś-Golców – pochodzący z okresu I wojny światowej cmentarz wojenny na Golcowie w Beskidzie Wyspowym, na granicy miejscowości Siekierczyna i Stara Wieś. Należy do okręgu X (Limanowa) Oddziału Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Jest jednym z 400 cmentarzy tego oddziału, z tego w okręgu limanowskim jest ich 36.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pochowano na nim żołnierzy austriackich i rosyjskich, którzy zginęli w dniach 7-12 grudnia 1914 w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej. Bitwa ta zakończyła się zwycięstwem wojsk austriackich, którzy zahamowali rosyjską ofensywę w kierunku Krakowa i Śląska. Cmentarze z tej bitwy znajdują się jeszcze w wielu innych miejscach w okolicy Limanowej.

Opis cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz na Golcowie znajduje się pod lasem, na wschodnich stokach Golcowa. Ma powierzchnię 366 m² i jest ogrodzony. Ogrodzenie tworzą murowane z kamienia słupki, betonowa podmurówka i grube rury żelazne pomiędzy słupkami. Na cmentarzu znajduje się 10 grobów zbiorowych i 16 pojedynczych z żeliwnymi krzyżami łacińskimi i lotaryńskimi. Nazwisk brak. Łącznie pochowano tutaj 47 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 32 armii rosyjskiej. W górnej części cmentarza zasadzono pojedynczego modrzewia. Cmentarz wykonano jeszcze w czasie trwania wojny. Przystąpiono do tego w 1915, niezwłocznie po tym, jak w wyniku zwycięskiej dla Austriaków bitwy pod Gorlicami Rosjanie zostali odsunięci dalej na wschód. Projektantem cmentarza był Gustav Ludvig, ten sam, który projektował pobliski reprezentacyjny Cmentarz wojenny nr 368 - Limanowa-Jabłoniec.

Obok cmentarza prowadzi szlak turystyczny z Limanowej. Dla turystów wykonano przy cmentarzu zadaszoną wiatę z ławkami. Z miejsca tego rozciągają się rozlegle widoki na leżącą w dole Limanową i wznoszące się nad nią Pasmo Łososińskie.

Piesze szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski niebieski: Limanowa – Jabłoniec – Golców – Przełęcz Ostra-Cichoń.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Wielek: Limanowa i okolice. Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka, 1977. ISBN 83-217-2609-7.
  2. Oktawian Duda: Cmentarze I wojny światowej w Galicji Zachodniej. Warszawa: Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, 1995. ISBN 83-85548-33-5.
  3. Andrzej Matuszczyk: Beskid Wyspowy. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2001. ISBN 83-85557-86-5.