Cmentarz wojenny nr 60 – Magura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz wojenny nr 60
Pętna (Magura)
Obiekt zabytkowy nr rej. A-1263/M z 23.11.2011[1]
Ilustracja
Pomnik centralny
Państwo  Polska
Miejscowość Małastów
Adres Pętna
Typ cmentarza wojenny
Stan cmentarza nieczynny
Liczba pochówków 174
Architekt Dušan Jurkovič
Położenie na mapie gminy Sękowa
Mapa konturowa gminy Sękowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 60Pętna (Magura)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 60Pętna (Magura)”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 60Pętna (Magura)”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 60Pętna (Magura)”
Ziemia49°32′38″N 21°14′38″E/49,543889 21,243889

Cmentarz wojenny nr 60 – Pętna (Magura) – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie na terenie jego okręgu I Żmigród.

Znajduje się na Przełęczy Małastowskiej w zachodniej części przysiółka Pętna miejscowości Małastów położonej w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa.

Zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Znajduje się w pobliżu schroniska. W osi cmentarza znajduje się drewniana kaplica z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz tablicą inskrypcyjną o treści (tłum.): "Pamiętajcie w swoich pełnych szczęścia dniach,/ Że na tej ziemi gorzał zaciekły bój,/ Że tu tysiące odniosło śmiertelne rany,/ Aby wokół was rozkwitało błogosławieństwo słońca". Pochowano tu 174 żołnierzy austro-węgierskich.

Cmentarz był wielokrotnie remontowany, nie zawsze staranie i obecnie nie posiada wszystkich pierwotnych elementów (m.in. furtki w bramie oraz dwóch dużych krzyży na kwaterach bezpośrednio przed pomnikiem.

Unikatowym elementem jest drewniana macewa żołnierza austriackiego wyznania mojżeszowego (Mendel Brod z 4. Batalionu Strzelców Polowych) – zazwyczaj żydzi chowani byli na osobnych, wyznaniowych cmentarzach. Jest to kopia, postawiona w 2003 w miejscu oryginalnej, której nie odtworzono podczas któregoś z remontów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]