Cmentarzysko słoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cmentarzysko słoni – fikcyjne miejsce, do którego, według legendy, stare słonie instynktownie zmierzają, kiedy osiągną odpowiedni wiek, a następnie umierają tam samotnie, z dala od grupy.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia terminu. Jedna z nich mówi o ludziach, którzy znajdowali leżące w jednym miejscu szkielety słoni lub obserwowali stare słonie i szkielety słoni w tym samym miejscu, jak to sugeruje Kenneth Armitage[1]. Inni, na przykład Enrico Brühl, twierdzą, że termin może pochodzić od miejsca, w którym znaleziono martwe słonie (dokładnie 27 szkieletów Palaeoloxodon antiquus w Saksonii-Anhalcie)[2]. Słonie te nie miały siekaczy, co wskazywałoby na to, że jakiś myśliwy zabił wiele słoni w jednym miejscu, bądź że padlinożercy usunęli ciosy słoni zmarłych śmiercią naturalną.

Inne teorie skupiają się na zachowaniu słoni – według jednej z nich, gdy te trąbowce głodują, wszystkie zbierają się w miejscu, gdzie znalezienie jedzenia jest łatwiejsze, po czym tam umierają[3]. Rupert Sheldrake zauważył, że szkielety grup słoni są zwykle odnajdywane blisko stałych źródeł wody. Zasugerował, że słonie, gdy są niedożywione, instynktownie poszukują źródeł wody w nadziei na poprawienie swojego stanu zdrowia. Słonie, które nie utrzymują odpowiedniego poziomu cukru, zapadają w śpiączkę i umierają. Stare słonie, których zęby się zużyły, poszukują źródeł wody i w końcu umierają blisko nich[4].

W kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Mit o cmentarzysku słoni został rozpowszechniony przez filmy takie jak Trader Horn z 1931 roku czy serię filmów o Tarzanie z Johnnym Weismullerem (Tarzan the Ape Man, 1932), w których grupy chciwych odkrywców próbują dotrzeć do cmentarzyska słoni w celu pozyskania kości słoniowej.

Inne przykłady odwołań:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kenneth B. Armitage, The Great Beast – Elephant Life: Fifteen Years of High Population Density, Bioscience, marzec 1992, s. 196–197.
  2. Enrico Brühl, Dietrich Mania, „Neumark-Nord: a middle Pleistocene lake shore with synchronous sites of different functional character”. Données récentes sur les modalités de peuplement en Europe au Paléolithique inférieur et moyen, Université de Rennes, 22-25 września 2003.
  3. Encyclopedia of Mammals - Oxford Reference, oxfordreference.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  4. Kwestia słoni omówiona w Zoobooks.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]