Coś się kończy, coś się zaczyna (opowiadanie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Coś się kończy, coś się zaczyna – opowiadanie fantasy Andrzeja Sapkowskiego. Powstało w 1992, a po raz pierwszy opublikowane zostało drukiem w 1993. W 2000 zamieszczono je w zbiorze o takim samym tytule.

Choć „Coś się kończy, coś się zaczyna” dotyczy Geralta z Rivii, nie jest jednak związane z sagą o Wiedźminie, wbrew nocie zamieszczonej przez wydawcę nie jest również alternatywnym zakończeniem sagi, a całkowicie odrębnym utworem – co podkreślił sam autor.

Pomysłu na opowiadanie dostarczyła Sapkowskiemu wiadomość o ślubie Pawła Ziemkiewicza i Pauliny Braiter. Jego treścią jest przebieg wesela Geralta i Yennefer z Vengerbergu. W opowiadaniu występuje wiele postaci znanych z wczesnych opowiadań z cyklu wiedźmińskiego, jak też nawiązania do części sagi, która w momencie publikacji opowiadania (1994) jeszcze nie istniała. Sapkowski we wstępie do wydania z roku 2000 wyjaśniał to następująco:

Uważni czytelnicy dostrzegą jednak w „Coś się kończy...” pewne fragmenty tekstu, które opowiadanie z pięcioksięgiem łączą tak jakby. Jest to niezbity dowód na fakt, że „wiedźmińska saga” tworzona była według precyzyjnego planu, nie była, wbrew plotkom, pisana chaotycznie niczym rozgrywka role playing game, a zakończona wtedy, gdy autorowi się znudziło.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]