Coats Memorial Church

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thomas Coats Memorial Church
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Miejscowość Paisley
Wyznanie baptyzm
Kościół Szkocki Kościół Baptystów
Położenie na mapie Renfrewshire
Mapa lokalizacyjna Renfrewshire
Thomas Coats Memorial Church
Thomas Coats Memorial Church
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Thomas Coats Memorial Church
Thomas Coats Memorial Church
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Thomas Coats Memorial Church
Thomas Coats Memorial Church
Ziemia55°50′39,21″N 4°25′57,08″W/55,844225 -4,432522
Widok na Baptystyczną Katedrę Europy

Coats Memorial Church, pełna nazwa to: The Thomas Coats Memorial Baptist Church, znany również jako Baptystyczna Katedra Europy – to największy w Europie kościół baptystyczny, znajdujący się w Paisley, w Szkocji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół został zbudowany ku pamięci Thomasa Coatsa, filantropa i aktywnego działacza miejscowej społeczności baptystycznej. Po śmierci Coatsa w 1883 r. na prośbę jego żony i dzieci, miejscowy zbór baptystów postanowił o budowie katedry. Architektem budowli został Hippolyte J. Blanc. Kościół ukończono w 1894 r.

Architektura i wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Coats Memorial Church został wzniesiony w stylu neogotyckim. Za budulec kościoła posłużył piaskowiec. Podłoga kruchty wykonana została jako mozaika. Wnętrze zdobią marmurowe wodotryski z wodą pitną. Sufit katedry stanowią sklepienia krzyżowe, zdobione cytatami z Biblii umieszczonymi na tle pozłacanych zwojów. Główna iglica kościoła sięga ponad 60 metrów ponad ziemię. Baptysterium, wykonane z białego i czarnego marmuru, jest wystarczająco głębokie, aby umożliwić pełne zanurzenie katechumena, zgodnie z baptystycznym poglądem na właściwą formę chrztu. Zdobione rzeźbione panele alabastrowe przedstawiają najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. Podwyższona ambona wykonana jest z alabastru i marmuru, okryta baldachimem. Pulpit z wykonany brązu, z podobizną orła. Stół komunijny służący do wspominania Wieczerzy Pańskiej i błogosławienia emblematów chleba i wina, wykonany został z drewna dębowego. Zwieńczeniem prezbiterium jest sklepienie dekorowane podobiznami aniołów. W Baptystycznej Katedrze Europy znajdują się także organy z 3040 piszczałkami, zaliczane do czołówki największych organ na świecie.

Zbór[edytuj | edytuj kod]

Gospodarzem katedry jest lokalny zbór baptystyczny, należący do Szkockiego Kościoła Baptystów. Przy zborze działa kilka służb, m.in. chór. W kościele systematycznie odbywają się tradycyjne nabożeństwa baptystyczne, pozbawione sztywnej liturgii i form. Na nabożeństwo składają się modlitwy zgromadzenia, pieśni śpiewane przez kongregację przy akompaniamencie organ oraz zwiastowanie Słowa Bożego (kazanie). Zbór obchodzi również Wieczerzę Pańską, którą pojmuje symbolicznie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]