Cochinita pibil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cochinita pibil
danie główne
{{{alt grafiki}}}
Cochinita Pibil w liściu bananowca i w tortilli (Oaxaca)
Rodzaj

mięso

Kuchnia

kuchnia meksykańska

Miejsce powstania

Jukatan (Meksyk)

Obróbka żywności

pieczenie

Składniki

wieprzowina

Cochinita pibilmeksykańska (popularna zwłaszcza na Jukatanie[1]) technika przygotowywania pożywienia, polegająca na zawijaniu mięsa (przede wszystkim wieprzowiny) w liście bananowca, marynowaniu jej w kwaśnej pomarańczy i achiote (słodkim, lekko pieprznym czerwonym sosie z nasion annato) i pieczeniu go w ręcznie wykopanym dołku wyłożonym kamieniami przez kilka godzin[2]. Potrawa łączy tradycje kulinarne Majów z wpływami europejskimi[1].

Przez długi czas półwysep Jukatan miał bardzo ograniczoną łączność z resztą Meksyku drogą lądową i z tego powodu był terenem dość izolowanym. Z drugiej strony porty Jukatanu utrzymywały ciągłą wymianę handlową z Europą. Zaowocowało to połączeniem hiszpańskiej wieprzowiny z prekolumbijskimi przyprawami i technikami przygotowywania żywności[1].

Mięso w tym procesie przygotowywania staje się delikatne i kruche, a także uzyskuje subtelny wędzony posmak. Zwykle podawane jest w miękkich tortillach lub enchiladach. Na przystawki serwuje się głównie ryż czosnkowy, czarną fasolę, marynowaną czerwoną cebulę i świeżo grillowaną paprykę[2].

Jest to danie przyrządzane w domach (podczas spotkań rodzinnych, odpowiednik amerykańskiego grilla), a także nabywane na ulicznych stoiskach i w taqueriach. Oprócz Meksyku danie jest też popularne w USA (np. Teksas, Arizona)[2].

Pibil to słowo z języka Majów oznaczające zakopane lub ugotowane pod ziemią[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Explorando México - Cochinita Pibil, Manjar Yucateco, www.explorandomexico.com.mx [dostęp 2020-12-21].
  2. a b c d Learn About Pibil, the Mexican Cooking Technique, TripSavvy [dostęp 2020-12-21] (ang.).