Code::Blocks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Code::Blocks
Zintegrowane środowisko programistyczne
Codeblocks logo.png
Logo programu
CodeBlocks 8.02.png
CodeBlocks 8.02
System operacyjny Linux, Windows, MacOS X
Aktualna wersja stabilna 13.12 / 27 grudnia 2013
Licencja GPL 3
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
http://www.codeblocks.org

Code::Blocks - zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) na licencji GNU, oparte na projekcie Scintilla, dla programistów języka C i C++.

Program jest napisany w C++ z wykorzystaniem wxWidgets. Program jest przechowywany na witrynach BerliOS i SourceForge. Code::Blocks został pierwotnie stworzony przez programistę Yiannisa Mandravellosa. Przez wykorzystanie biblioteki wxWidgets działa zarówno pod Linuksem, Windows jak i pod MacOS X.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po wydaniu wersji RC: 1.0rc1 (25 lipca 2005) i 1.0rc2 (25 października 2005), zamiast utworzyć wersję stabilną, twórcy projektu zaczęli dodawać nowe funkcjonalności przekładając wielokrotnie wydanie ostatecznej wersji. Zamiast niej były dostępne codziennie budowane kolejne wersje, które jednak były lepiej wspierane niż ostatnia oficjalna wersja 1.0rc2.

Pierwsza stabilna wersja została ostatecznie wydana 28 lutego 2008 z numerem wersji zmienionym od razu na 8.02. Schemat wersjonowania został zmieniony na podobny do schematu w Ubuntu - z numerami oznaczającymi rok i miesiąc wydania.

Obecnie, tak jak poprzednio, poprawki i nowe funkcjonalności są wprowadzane do głównego drzewa kodu (nie są tworzone odnogi kodu wersji stabilnej w celu wprowadzania zmian). W związku z tym użytkownik może pobrać stosunkowo stabilną wersję z codziennej kompilacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]