Coffee Noir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Coffee Noir
Producent Doji | Educational Innovations
Wydawca Doji | Educational Innovations
Dystrybutor Doji | Educational Innovations
Licencja Komercyjna
Data wydania 2016 (oficjalna premiera: 2017)
Gatunek tycoon/gra przygodowa
Tryby gry Gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe b.o
Język polski, angielski

Coffee Noir – przeglądarkowa gra edukacyjna, zaliczana do gatunku tycoon (business simulation game), stworzona przez polskie studio DOJI | Educational Innovations jako część platformy gier edukacyjnych Doji Academy.

Gra wpisuje się w założenia tzw. serious games (aplied games) ― uczy skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem i przekazuje wiedzę z zakresu sprzedaży, finansów, marketingu oraz negocjacji handlowych (rozbudowany moduł dialogów z kontrahentami). Fabuła gry nawiązuje do narracji powieści kryminalnych a jej szata graficzna wykorzystuje styl klasycznych amerykańskich komiksów oraz klimat noir charakterystyczny dla XX-wiecznego kina gangsterskiego[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja Coffee Noir przypada na alternatywny 2041 rok. Gracz wciela się w postać Arthura Olivera, doświadczonego, brytyjskiego detektywa, który musi rozwiązać zagadkę zniknięcia znanego przedsiębiorcy, Richarda Kerseya. Wszystkie poszlaki wskazują na to, że w sprawę zamieszana jest grupa londyńskich biznesmenów, będących kontrahentami zaginionego. Jedynym sposobem, aby zbliżyć się do podejrzanych jest podszywanie się pod sprzedawcę kawy. W tym celu Arthur Oliver zakłada własną firmę, zatrudnia ludzi, a następnie rozpoczyna produkcję kawy. Wszystko po to, aby rozpocząć ryzykowną rozgrywkę, w której na szali leży życie uprowadzonego przedsiębiorcy.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Główny ekran gry to widok biura detektywa, z którego gracz zarządza poszczególnymi działami firmy oraz monitoruje postępy śledztwa. Gracz, razem z bohaterem, przechodzi kolejne etapy wprowadzanie produktu na rynek: zaczynając od produkcji kawy, przez zatrudnianie pracowników i zdobywanie nowych klientów, aż po negocjowanie i obsługiwanie kontraktów. Rozbudowywanie firmy toczy się równolegle ze śledztwem, które z 10 podejrzanych ma wyłonić sprawcę uprowadzenia Richarda Kerseya[2].

Do gry dołączono interaktywny, 200-stronicowy podręcznik akademicki, zawierający materiały na temat zarządzania, ekonomii, negocjacji biznesowych oraz finansów. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwala na płynniejsze wykonywanie swoich obowiązków jako przedsiębiorcy, gdyż istotnie posiada przełożenie na rzeczywistość[3].

Algorytmy ekonomiczne, w które wyposażona jest gra zostały stworzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu[4]. Dzięki temu gra oddaje rzeczywistość tak wiernie, jak tylko jest to możliwe w warunkach komputerowej symulacji.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • Gra trafiła do finału konkursu dla twórców gier niezależnych Pixel.Award 2016 na Pixel Heaven 2016 w Warszawie[5].
  • Gra była nominowana do nagrody Digital Dragons Awards 2016 na Indie Shwocase podczas Europejskiego Festiwalu Gier Digital Dragons 2016[6].
  • Przez IGN Polska gra została ogłoszona jedną z siedmiu najbardziej interesujących gier indie Festiwalu Fantastyki Pyrkon 2016[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gra, która nauczy Cię zarządzać firmą, „Cyberpsychologia”, 7 lipca 2016 [dostęp 2016-11-02] (pol.).
  2. PGA 2016: najlepsze gry przed premierą - Horizon Gamer, „Horizon Gamer”, 23 października 2016 [dostęp 2016-11-02] (pol.).
  3. Doji Academy - Game-Based Learning Platform, doji-academy.com [dostęp 2016-11-03].
  4. Coffee Noir - Poznań Game Arena polskimi produkcjami stoi – przegląd najciekawszych gier z PGA 2016, GRY-Online.pl [dostęp 2016-11-02] (pol.).
  5. Pixel Awards 2016 - znamy finalistów [dostęp 2016-11-10].
  6. Znamy listę gier startujących w konkursie Indie Showcase na Digital Dragons - Graczpospolita.pl, „Graczpospolita.pl”, 12 maja 2016 [dostęp 2016-11-10] (pol.).
  7. Pyrkon 2016 – 7 najciekawszych gier ze Strefy Indie, „IGN Polska”, 17 kwietnia 2016 [dostęp 2016-11-10] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona producenta (PL) - Doji | Educational Innovations