Coker v. Georgia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Seal of the United States Supreme Court.svg

Coker v. Georgia to nazwa sprawy, jaką rozstrzygnął Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w roku 1977. W konsekwencji zniosła ona karę śmierci za gwałt, niezakończony śmiercią ofiary. Wniesiona została 28 marca 1977 a decyzję ogłoszono 29 czerwca tegoż roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Erlich Anthony Coker, który uciekł z więzienia, gdzie odbywał karę za morderstwo, gwałt, porwanie i inne przewiny, włamał się 2 września 1974 roku do domu państwa Allena i Elnity Carverów, gdzie zgwałcił (pozostawiając przy życiu) 16-letnią panią domu oraz skradł samochód.

Coker został skazany na śmierć za gwałt. Ostatni wyrok śmierci za niepołączony z morderstwem gwałt wykonano w roku 1964 w Missouri, ale część stanów utrzymywała stare przepisy. Wyrok śmierci na Cokera (na krześle elektrycznym) został podtrzymany przez Sąd Najwyższy stanu Georgia, gdzie miało miejsce przestępstwo. Choć w owym czasie obowiązywało nieformalna, ale przestrzegana abolicja (kilka stanów, w tym Georgia, utrzymywało w mocy stare przepisy, ale traktowano je jako martwą literę prawa). Jednakże w połączonych sprawach Woodson v. North Carolina, Roberts v. Louisiana, Jurek v. Texas, Profitt v. Florida, i Gregg v. Georgia SN dał w 1976 roku zielone światło do ponownego wykonywania wyroków śmierci.

Sąd Najwyższy jednak zamienił wyrok śmierci na Cokera. W orzeczeniu większości sędzia Byron White napisał, iż kara śmierci za gwałt jest wyraźnie nieproporcjonalna do czynu (podstawą była VIII i XIV poprawka do konstytucji). Od tej pory kara śmierci za gwałt jest praktycznie zniesiona.

Przebieg głosowania[edytuj | edytuj kod]

Większość (opinia White'a)[edytuj | edytuj kod]

Mniejszość[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

W sieci[edytuj | edytuj kod]