College

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy szkoły wyższej. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
College w Bostonie

Koledż, college (ang. college) – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i USA, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. College'e prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji. Dziś college w powyższym rozumieniu funkcjonuje w Wielkiej Brytanii.

W USA college to albo część uniwersytetu (analogicznie do wydziału w polskim systemie edukacyjnym), albo odrębna szkoła wyższa specjalizująca się w danej dziedzinie, niebędąca jednak uniwersytetem. Kończąc amerykański college, zwyczajowo uzyskuje się tytuł Bachelor of Arts lub Bachelor of Science, co jest odpowiednikiem tytułu licencjata według systemu Unii Europejskiej. Nauka w amerykańskim college'u trwa 4 lata[1]. Z tytułem Bachelor można bezpośrednio rozpocząć zdobywanie tytułu Master lub PhD w Graduate School. College w połączeniu z Graduate School zwyczajowo tworzą amerykański uniwersytet.

Campus w Yale

Innym typem college'ów są tzw. Community College, które po dwóch latach studiów nadają tytuł Associate. Odpowiednikiem jest polski technik. Termin college odnosi się w USA do wyższej edukacji niezależnie, czy kończy się tytułem Associate, czy Bachelor. Najczęściej po ukończeniu szkoły średniej uczęszcza się do college'u. W Kanadzie termin ten stosuje się do dwuletnich szkół (ponadśrednich) a nie do uniwersytetów, jednak istnieją również dłuższe programy, po których ukończeniu zdobywa się Advanced Diploma, dzięki którym można dostać się do Uniwersytetu na przyśpieszone programy.

Istnieją jednak wyjątki: Kolegium Europejskie (College of Europe) kształci wyłącznie na poziomie podyplomowym, podobnie jak niektóre college’e uniwersytetów federacyjnych, jak chociażby All Souls College w Oksfordzie, zrzeszający wyłącznie profesorów.

Wielu uczniów najpierw studiuje w Community College[potrzebny przypis], a następnie kontynuuje naukę w szkołach 4-letnich. Powodem takiego działania są dużo niższe koszty nauki i utrzymania niż w college'u 4-letnim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]