Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Jagielloński
Collegium Novum
Obiekt zabytkowy nr rej. A-315 z 28.07.1966[1]
Uniwersytet JagiellońskiCollegium Novum
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków,
Adres ul. Gołębia 24
Ukończenie budowy 1883-1887
Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa lokalizacyjna Starego Miasta w Krakowie
Uniwersytet JagiellońskiCollegium Novum
Uniwersytet Jagielloński
Collegium Novum
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Uniwersytet JagiellońskiCollegium Novum
Uniwersytet Jagielloński
Collegium Novum
Ziemia 50°03′39″N 19°55′59″E/50,060833 19,933056

Collegium Novum – główny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Znajduje się przy ul. Gołębiej 24, przy Plantach.

Powstał mniej więcej na miejscu Bursy Jeruzalem, która spłonęła w połowie XIX w. Jest to neogotycki gmach zbudowany w latach 1883-1887 według projektu Feliksa Księżarskiego. W latach międzywojennych pokrycie dachu wykonane z łupka dachowego zostało zamienione na blachę miedzianą. W roku 2013 rozpoczęto prace obejmujące m.in. przywrócenie oryginalnego pokrycia dachu łupkiem dachowym.

W auli Collegium Novum wiszą portrety wielu wybitnych profesorów, m.in. (Józefa Dietla, Józefa Szujskiego) oraz obraz Jana Matejki Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem przedstawiający Mikołaja Kopernika podczas badań nieba.

W auli tej odbywały się uroczystości inauguracyjne każdego roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim do 2004 roku (od 2005 roku w Auditorium Maximum)[2], tu mają miejsce również promocje doktorskie.

Collegium Novum to siedziba rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obok Rektoratu UJ znajdują się również dziekanaty wydziałów, kwestura, administracja, gabinety profesorskie i sale wykładowe.

Na drugim piętrze mieści się sala pod numerem 56, którą nazwano imieniem Józefa Szujskiego. Na ścianie wmurowano pamiątkową tablicę upamiętniającą wydarzenia Sonderaktion Krakau, jej treść brzmi następująco: Za niepodległość ducha, za służbę nauce i narodowi, zdradą i gwałtem zabrał z tej sali i uwięził okupant niemiecki profesorów, docentów i asystentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniu 6 listopada 1939 r. Obecnie sala ta służy historykom i odbywają się w niej zajęcia m.in. z języka łacińskiego.

Przypisy