Colm Wilkinson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Colm Wilkinson
Ilustracja
Colm Wilkinson w 2007 roku
Imię i nazwisko Colm T. Wilkinson
Pseudonim C. T. Wilkinson
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca 1944
Dublin
Instrumenty gitara, wokal
Typ głosu tenor
Gatunki musical, Rock Opera, Folk Rock
Zawód Muzyk, Aktor
Aktywność od 1972
Strona internetowa

Colm Wilkinson (ur. 5 czerwca 1944 w Dublinie[1]), znany również jako C. T. Wilkinson, irlandzko-kanadyjski wokalista tenorowy i aktor musicalowy, najbardziej znany jako pierwszy anglojęzyczny odtwórca roli Jean Valjeana w musicalu Les Misérables (na West Endzie i Broadwayu) oraz jako odtwórca tytułowej roli w musicalu Upiór w Operze na festiwalu Sydmonton Festival i w oryginalnej kanadyjskiej produkcji.

Ze względu na związek artysty z tymi musicalami odgrywał on role Jean Valjeana podczas koncertu z okazji dziesiątej rocznicy Les Misérables (w The Royal Albert Hall) oraz jako specjalny gość podczas dwudziestej piątej rocznicy Les Misérables (w O2 Arena) i jako Upiór w koncertowej wersji musicalu Upiór w Operze w The Royal Albert Hall.

Jego obie wersje „Noc muzykę gra” z Upiora i „Daj mu żyć” z Les Misérables są uznane na całym świecie; fani „domagają się aby je wykonał...na wszystkich swoich koncertach”[2].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

W roku 1972 artysta wygrał casting do dublińskiej wersji musicalu Andrew Lloyd Webbera Jesus Christ Superstar otrzymując partię Judasza. Nieco później powtórzył tę kreację na londyńskim West Endzie. W roku 1976 zaśpiewał rolę Che na albumie koncepcyjnym Evita (album poprzedzał wersję sceniczną musicalu wystawioną 2 lata później na West Endzie). Pod koniec lat 70 artysta poświęcił się karierze solowej, co zaowocowało m.in. reprezentowaniem Irlandii na Konkursie Eurowizji w roku 1978.

Les Misérables[edytuj | edytuj kod]

W roku 1985 otrzymał główną rolę Jean Valjeana w nowo powstałej angielskiej wersji musicalu Les Misérables na West Endzie. Spektakl ten odniósł oszałamiający sukces artystyczny i komercyjny (jest tam grany nieprzerwanie po dzień dzisiejszy) i uczynił z Wilkinsona gwiazdę światowego formatu. Artysta powtórzył swój sukces, będąc również pierwszym Valjeanem w wersji broadwayowskiej spektaklu (mimo oporu amerykańskich związków zawodowych aktorów, które nie chciały dopuścić obcokrajowca do odtwarzania głównej roli spektaklu). Colm Wilkinson jest uważany za wzorcowego, kanonicznego odtwórcę roli Valjeana i odtwarzał tę rolę przy wielu specjalnych okazjach, m.in. na:

W filmowej adaptacji musicalu (premiera w grudniu 2012) Wilkinson otrzymał epizodyczną rolę biskupa z Digne[6].

Upiór w operze[edytuj | edytuj kod]

Colm Wilkinson jest również znany z roli Upiora w musicalu Upiór w operze. Był historycznie pierwszym wykonawcą tej roli na testowym, przedpremierowym pokazie na festiwalu w Sydmonton w roku 1985[7]. W kanadyjskiej adaptacji musicalu (artysta w 1989 przeprowadził się na stałe do Kanady) odtwarzał tę rolę ponad 1500 razy. Wilkinson wystąpił również jako gość specjalny w jubileuszowym spektaklu na 25 lecie premiery Upiora, które miało miejsce w dniu 2 października 2011[8]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Dostępna na stronie artysty[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]