Columbia Center

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Columbia Center
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Seattle
Adres Piąta Aleja 701 (701 Fifth Avenue)
Architekt Chester L. Lindsey
Wysokość całkowita 295 m
Wysokość do dachu 284,2 m
Kondygnacje 76
Rozpoczęcie budowy 1982
Ukończenie budowy 1985
Położenie na mapie Waszyngtonu
Mapa konturowa Waszyngtonu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Columbia Center”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Columbia Center”
Ziemia47°36′16,31″N 122°19′50,48″W/47,604531 -122,330689
Strona internetowa

Columbia Center (inne nazwy to Bank of America Tower, Columbia Seafirst Center) – najwyższy budynek w Seattle. Wieżowiec został zaprojektowany przez Chestera L. Lindseya. Rozpoczęta w roku 1982 budowa trwała 3 lata, po jej ukończeniu 295-metrowy wieżowiec był najwyższym budynkiem po zachodniej stronie rzeki Missisipi, drugim co do wielkości na Zachodnim Wybrzeżu oraz dwunastym w całym USA. W budynku mieści się 76 kondygnacji o zagospodarowaniu biurowym oraz 7 pod ziemią, służących głównie za parkingi.

U podstaw budynek jest wyłożony granitem, co nadaje mu elegancki wygląd. Struktura budynku opiera się na trzech łukach, dzięki temu wygląda jak trzy wieże stojące jedna obok drugiej. Pierwotnie wysokość budynku miała wynosić 306,5 m. jednak Federalna Administracja Lotnictwa Cywilnego Stanów Zjednoczonych nie wydała zezwolenia na budowę tak wysokiego wieżowca w pobliżu portu lotniczego Sea-Tac.

Na początku budynek nazywał się Columbia Center, jednak nazwa została zmieniona przez Seafirst Bank na Columbia Seafirst Center. Wkrótce po tym Bank of America, który był macierzystym bankiem Seafirst Bank zmienił nazwę budynku na Bank of America Tower. Ostatecznie jednak, w listopadzie 2005 r. nazwa została z powrotem zmieniona na Columbia Center.

16 czerwca 2004 Krajowa Komisja ds. Ataków Terrorystycznych na Stany Zjednoczone (9/11 Commision) doniosła, że pierwotnym planem terrorystów którzy wykonali 11 września 2001 r. Zamach na World Trade Center i Pentagon było rozbicie samolotów „o najwyższe budynki stanów Kalifornia i Waszyngton”, którymi mogły być Columbia Center i U.S. Bank Tower.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]