Combat 18

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Combat 18 lub C18brytyjska organizacja terrorystyczna utworzona przez neonazistowską organizację Krew i Honor (ang. Blood & Honour) w 1992 r.

Liczba "18" jest powszechnie używana przez grupy neonazistowskie jako symbol inicjałów Adolfa Hitlera: A oraz H są odpowiednio pierwszą i ósmą literą alfabetu łacińskiego.

W 1998 r. przywódca Combat18, Charlie Sargent, informator służb specjalnych, został skazany na dożywotnie więzienie za zamordowanie w 1997 r. innego członka grupy. Gdy grupa była jeszcze aktywna, współpracowała z ekipą BBC, by pokazać w jaki sposób była infiltrowana, a czasem pośrednio kontrolowana przez służby specjalne.

W Polsce działalność Combat 18 to prowadzenie akcji propagandowych m.in. w Internecie. Organizację podejrzewa się o brutalne ataki, również z użyciem niebezpiecznych narzędzi, na działaczy antynazistowskich, aktywistów organizacji lewicowych, anarchistycznych, gejowskich i innych osób uznanych za "wrogów białej rasy", których zdjęcia i dane publikują na stronie Redwatch. W roku 2003 w sprawie Combat 18 dochodzenie prowadziła ABW oraz polska policja[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jarosław Tomasiewicz: Combat 18 – terroryści czy chuligani? /w:/ Marek J. Malinowski, Rafał Ożarowski, Wojciech Grabowski (red.): Ewolucja terroryzmu na przełomie XX i XXI wieku. Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2009. ​ISBN 978-83-7326-579-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]