Commando (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Senjō no Ōkami
Producent Capcom
Wydawca Capcom
Seria gier Commando
Data wydania Maj 1985
Gatunek shooter z widokiem z góry
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Automaty, Nintendo Entertainment System, Atari ST, Atari 2600, Atari 7800, Amiga, Commodore 64, Amstrad CPC[1], ZX Spectrum, DOS, BBC Micro, Intellivision, Wii, Acorn Electron
Nośniki kartridż, dyskietka, kaseta
Kontrolery Arcade Stick, klawiatura, D-pad i wbudowane przyciski

Commando, w Japonii wydana jako Senjō no Ōkami – strzelanka z widokiem z góry, wydana na automatach w roku 1986 przez Capcom, i mająca wpływ na cały gatunek podobnych strzelanek[2]. Głównym jej bohaterem jest Joseph "Super Joe" Gibson[3]. Gra została przeniesiona z automatów na popularne wtedy platformy, współcześnie pojawiła się też w zbiorze Capcom Classics Collection, dostępnym na Playstation 2[4] i Xboxie[5], w zbiorze Capcom Classics Collection Reloaded na PSP[6], w zbiorze Capcom Arcade Cabinet na PS3 i Xbox 360[7][8]. Wersja z Atari 2600 trafiła też do zbioru Activision Anthology na PS2[9]. Na Wii trafiła do cyfrowej dystrybucji[10].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz w widoku z góry kieruje Joe’m i prowadzi go do przodu, po drodze likwidując kolejne oddziały przeciwników, a także uwalnia pojawiających się gdzieniegdzie jeńców wojennych[11]. Bohater uzbrojony jest w karabin, do tego posiada pewną ilość granatów[12], które po drodze może uzupełnić. Za pomocą granatów można trafić przeciwników za przeszkodami, czasem dzięki temu można znaleźć ukryte pomieszczenia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]