Commodity Channel Index

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Commodity Channel Index (CCI, indeks kanału towaru) – wskaźnik autorstwa Donalda Lamberta, stosowany pierwotnie w analizie technicznej giełd towarowych, z czasem także giełd papierów wartościowych. Mierzy odchylenie ceny danego papieru wartościowego od jej średniej wartości ujętej statystycznie. Gdy CCI osiąga wysokie wartości, oznacza to iż bieżące wartości cen są niestandardowo wysokie w porównaniu do cen średnich. Niskie wartości CCI oznaczają z kolei iż bieżące ceny w porównaniu do cen średnich są niestandardowo niskie.

,

gdzie pt jest ceną typową (średnią arytmetyczną z ceny maksymalnej, minimalnej i zamknięcia)

SMA jest średnią ruchomą arytmetyczną i σ jest odchyleniem bezwzględnym.

Interpretacja[edytuj]

Analiza rynku z użyciem CCI polega na poszukiwaniu rozbieżności pomiędzy kolejnymi, coraz wyższymi wartościami cen analizownego papieru wartościowego a wartościami CCI, które w tym samym czasie nie jest w stanie osiągnąć kolejnego maksymalnego poziomu (czego konsekwencją w większości przypadków jest korekta cen papieru wartościowego).

Drugim sposobem interpretacji jest wykorzystanie CCI jako miernika wykupienia lub wyprzedania rynku, w tym celu należy przeanalizować przebieg wartości CCI oscylujący zwykle od -100 do +100. Gdy wskaźnik osiąga wartości zbliżone do +100 (przy rosnącej cenie papieru wartościowego), oznacza to iż rynek jest wykupiony i że bardzo prawdopodobna jest korekta. Natomiast gdy wskaźnik notuje ujemne wartości w okolicach -100 (przy spadającej cenie waloru) sygnalizuje to bliskie wyprzedanie rynku i prawdopodobny wzrost cen.