Commodore 1541

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stacja Commodore 1541
Stacja Commodore 1541C
Stacja Commodore 1541-II

Commodore 1541 to stacja dyskietek przeznaczona dla 8-bitowych komputerów firmy Commodore, takich jak Commodore 64. Umożliwiała jednostronny zapis dysków 5,25" o pojemności 170 kilobajtów (zapis dwustronny realizowano przez nacinanie brzegu dyskietki - formując w ten sposób okienko zezwalające na zapis - i obracając ją po wyjęciu z napędu na drugą stronę - etykietą do dołu). Stacja posiadała dwa własne mikroprocesory MOS 6502, jeden działał jako kontroler dysków, a drugi jako procesor główny obsługujący system operacyjny CBM DOS.

Oprócz podstawowego modelu 1541 z 1982 roku, w 1986 wydano model 1541C, różniący się cichszą pracą i innym kolorem obudowy, a w 1988 model 1541-II z zasilaczem nie wbudowanym w stację. Istniały 2 rodzaje mechanik wbudowanych w stację: Pierwsza, produkcji Alps, posiadała charakterystyczną spuszczaną klapę. Późniejszy mechanizm produkcji Newtronics posiadał popularne rozwiązanie z obracanym zatrzaskiem.

Problemy i rozbudowa[edytuj]

Zestaw komputerowy: Commodore 64C ze stacją 1541-II i monitorem RGB 1084S.

Od kiedy 1541 weszła na rynek, powstało wiele modyfikacji ułatwiających pracę. W Polsce popularne były przełączniki wyłączające ochronę przed zapisem, co usuwało konieczność wycinania okienka z drugiej strony dyskietki. Przyłączając odpowiednią linię tworzono do stacji Reset, obecny w wielu stacjach innych producentów. Zaawansowani użytkownicy dodawali tzw. bursta przyspieszającego transfer do 80x (niektóre źródła podają 100x). W sprzedaży znajdowały się także różne wersje systemu operacyjnego DOS stacji (np. Dolphin DOS) w kościach ROM-u.

Pierwszy typ 1541 w czasie pracy bardzo się rozgrzewał. Aby obniżyć temperaturę stosowano różne sposoby, od podnoszenia nóżek stacji do instalacji dodatkowego wentylatora. Gdy podniesiono napięcie z 220 V do 230 V zmieniano podłączenia transformatora, co powodowało spadek ilości wydzielanego ciepła. Stacja nie miała zbyt dużych możliwości w zakresie zmiany swojego numeru urządzenia - raz przecięte ścieżki musiały zostać zalutowane, gdy chciano zmienić jej numer. Sporym problemem był także serwomechanizm głowicy, który podczas formatowania cofał głowicę o 40 ścieżek. Dyskietka składała się tylko z 35 ścieżek, więc uderzająca w granicę głowica wydawała charakterystyczny dźwięk porównywany przez niektórych do karabinu; ponadto, wibracje często rozkalibrowywały głowicę. Znając możliwości dźwiękowe napędu dyskietek, scenowcy pisali programy odgrywające proste melodie wyłącznie na mechanice stacji.

Należy również zauważyć, że teoretycznie moc obliczeniowa tej stacji dyskietek była większa od mocy komputerów z jakimi współpracowała, co również przekładało się na cenę samej stacji.

Stacja dyskietek 5,25" dla Commodore 128 to Commodore 1570 lub dwustronna Commodore 1571.

Stacja dyskietek 3,5" dla C-64 i C-128 to Commodore 1581.

Zobacz też[edytuj]