Comondú

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Położenie gminy Comondú na mapie stanu Kalifornia Dolna Południowa

Comondúgmina w środkowej części meksykańskiego stanu Kalifornia Dolna Południowa, na Półwyspie Kalifornijskim, od strony Pacyfiku. Jest jedną z 5 gmin w tym stanie[1]. Siedzibą władz gminy jest miasto Ciudad Constitución.

Ludność gminy Balancán w 2005 roku liczyła 63 830 mieszkańców, co czyni ją przeciętnej liczebności gminą w stanie Kalifornia Dolna Południowa[2].

Geografia gminy[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia gminy wynosi 12 547,3 km² i zajmując 17,03% powierzchni stanu jest trzecią gmina co do wielkości. W skład gminy wchodzi wiele wysp z których największymi są: w Zatoce Kalifornijskiej – San José, Isla Habana, Isla San Diego natomiast na Pacyfiku – Isla Santa Margarita, Isla Magdalena, Isla Mangrove. Obszar gminy jest urozmaicony i znajdują się m.in. nizinne równiny sawannowe (Llanos), góry wulkaniczne i płaskowyże. Gminę przecina łańcuch górski La Giganta ciągnący się przez cały półwysep z najwyższym wzniesieniem na terenie gminy osiągającym 1680 m n.p.m.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Rejon należy do strefy klimatu zwrotnikowego, podtyp suchy. Ze względu na otoczenie oceaniczne temperatury maksymalne nie przekraczają 34 °C, a minimalne nie spadają poniżej 8 °C. Większość wiatrów wieje znad kontynentu przez co zawierają się w ćwiartce horyzontu od północno-wschodniego do południowo-wschodniego[1]. Średnioroczne opady zawierają się w przedziale pomiędzy 100 a 200 mm.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Ludność gminy jest zatrudniona według ważności w następujących gałęziach: turystyce, usługach, handlu a następnie w rybołówstwie(53,3%) i rolnictwie wraz z hodowlą zwierząt oraz najmniej liczna grupa jest zatrudniona w przemyśle – głównie manufaktury oraz przemysł wydobywczy. Aktywnych ekonomicznie jest tylko 22 759 mieszkańców co stanowi 34,3% ludności[1]. Cztery główne porty rybackie to Puerto San Carlos, San Juanico, Puerto Adolfo López Mateos i La Poza Grande z których rybacy wypływają na połowy ryb, małży, langust, ośmiornic i innych których mnogość daje potencjał rozwojowy. Z upraw rolniczych najczęściej uprawia się ryż, kukurydzę, sorgo, fasolę oraz wiele gatunków sadowniczych m.in. mango, avokado, pomarańcze i daktyle. Z hodowli najpowszechniejsza jest hodowla bydła mięsnego i owiec.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Encyklopedia Gmin Meksyku – Comondú. [dostęp 2011-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-05)]. (hiszp.).
  2. Strona Meksykańskiego Instytutu Statystycznego (INEGI). [dostęp 2011-05-19]. (hiszp.).