To jest dobry artykuł

Company of Heroes: Kompania Braci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Company of Heroes)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Company of Heroes: Kompania Braci
Company of Heroes
Producent Relic Entertainment
Wydawca THQ
Dystrybutor PL: CD Projekt
RUS: Buka Entertainment
Świat: Valve Corporation (dystrybucja elektroniczna)
Seria gier Company of Heroes
Projektant Joshua Mosqueira
Artysta Angie Radwan-Pytlewski (dyrektor artystyczny)
Główny programista Drew Dunlop
Scenarzysta Duane Pye
Paris Qualles
Kompozytor Jeremy Soule
Silnik Essence Engine, Havok 3
Aktualna wersja 2.602[1]
Data wydania
Gatunek strategiczna gra czasu rzeczywistego
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe BBFC: 15[8]
ESRB: Mature[9]
ACB: MA15+[10]
PEGI: 18+[11]
USK: 16[12]
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows XP / Vista / 7
Nośniki DVD (1), dystrybucja cyfrowa
Wymagania

procesor Pentium 4 3 GHz lub podobny, 1 GB RAM, karta graficzna 256 MB RAM obsługująca DirectX 9.0c, 6,5 GB HDD[13]

Kontrolery klawiatura, mysz
Kontynuacja Company of Heroes 2 (2013)

Company of Heroes (w polskiej wersji językowej z podtytułem Kompania Braci[14]) – komputerowa strategiczna gra czasu rzeczywistego (RTS) osadzona w realiach II wojny światowej, wyprodukowana przez kanadyjskie studio Relic Entertainment i wydana na świecie w 2006 roku przez THQ. Jest to jedna z pierwszych gier oznaczonych w każdym wydaniu językowym logo inicjatywy Games for Windows, podjętej przez Microsoft[15].

W Company of Heroes gracz przejmuje kontrolę nad kompanią amerykańskiej US Army bądź niemieckiego Wehrmachtu. Obie armie cechuje inny sposób gry, na przykład rozbudowy bazy czy też doktryn dowodzenia nadających specjalizację kierowanej kompanii. System rozgrywki w Company of Heroes bazuje na istniejącym w innej grze studia Relic Warhammer 40,000: Dawn of War, a na tle innych RTS-ów w realiach II wojny światowej gra wyróżnia się w mechanizmach budowy bazy i użycia zasobów. Kampania w trybie gry jednoosobowej opisuje historię dwóch amerykańskich kompanii walczących w Normandii podczas Operacji Overlord.

Gra została entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów, uzyskując według agregatora GameRankings średnią ocen 94%; chwalono rozgrywkę, fabułę i widowiskową oprawę audiowizualną, natomiast krytykowano wadliwy system wyszukiwania ścieżek. Company of Heroes doczekała się dwóch rozszerzeń: Na linii frontu i Chwała bohaterom.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kampania rozpoczyna się szturmem na Plażę Omaha podczas D-Day. Kompania Able dostaje rozkaz przedostania się przez fortyfikacje niemieckie i zniszczenia dwóch dział 88 mm. Tu są przedstawieni dwaj bohaterowie: kapitan Sam MacKay i sierżant Joe Conti.

Następuje retrospekcja – nocą przed D-Day, podczas chaotycznego desantu w okolicach Vierville, żołnierze kompanii dostają rozkaz przegrupowania i blokady linii zaopatrzeniowej Niemców próbujących dostarczyć wsparcie obrońcom plaż, następnie niszczą konwój 91. Pułku Grenadierów.

Po D-Day Kompania Fox dostaje rozkaz zdobycia Carentan w celu zabezpieczenia połączenia między plażami Utah i Omaha a następnie powstrzymania uderzenia 6. Pułku Fallschirmjagerów, wspartego przez artylerię i 17. Dywizję Pancerną SS, wyposażoną w działa samobieżne StuG IV. Przybycie Kompanii Able ze wsparciem 2. Dywizji Pancernej doprowadza do ostatecznego zabezpieczenia miasta.

Kompanie Able i Dog tworzą wysunięty do przodu oddział mający zabezpieczyć miasto Cherbourg i jego port. Niedaleko Montebourga oddziały Kompanii Dog strzegące linii zaopatrzeniowej do Cherbourga wpadają w zasadzkę Dywizji Panzer Lehr, dowodzonej przez Hauptmanna Schultza. Kompania Able oczyszcza miasteczko z Niemców i strzeże konwoju Red Ball Express. Po zabezpieczeniu flanek alianci kontynuują uderzenie na Cherbourg. Kompanie Able i Dog, przy wsparciu 4. Pułku Kawalerii i okrętu USS „Texas”, otrzymują rozkaz zdobycia portu. Choć miasto zostaje zdobyte, a obrońcy się poddają, to port jest już zniszczony.

Rekompensatą za niewykonanie zadania jest odnalezienie dokumentów w niemieckim bunkrze, przedstawiających bazę pocisków V-2 koło Sottevast. Niedaleko bazy zrzucone zostają oddziały Kompanii Fox, które wraz ze wsparciem pancernym Kompanii Able zdobywają i niszczą bazę.

Amerykańskie siły rozpoczynają uderzenie na miasto Saint-Lô. Kompania Able atakuje od północy. Niemieccy obrońcy w Saint-Fromond, które znajduje się na drodze do Saint-Lô, burzą jedyny most prowadzący do miasteczka. Żołnierze amerykańscy odbudowują most i zmuszają Niemców do ucieczki z Saint-Fromond. Niemcy przegrupowują się i przygotowują kontratak przy artyleryjskim wsparciu Nebelwerferów, ale kontruderzenie zostaje powstrzymane.

Kompania Charlie, która próbuje obsadzić Wzgórze 192 na skrzydłach Saint-Lô, wpada w zasadzkę Panzer Lehr. Kompania Able dostaje zadanie zdobycia tego wzgórza. Żywopłoty wokół wzgórza oraz ukryte działa 88 mm stanowią przeszkodę na drodze do celu, jednak przy użyciu czołgów Sherman Crocodile wyposażonych w buldożery Kompania Able przebija się przez krzaki i flankuje wzgórze.

Niemcy silnie fortyfikują śródmieście w Saint-Lô, ale Kompania Able planuje zmusić ich do poddania się poprzez otoczenie obrońców. Mimo powodzenia operacji oddziały dywizji Panzer Lehr wydostają się z okrążenia. Przywołane jednak przez Amerykanów siły powietrzne zadają ciężkie straty Dywizji.

Kompania Able dostaje rozkaz zniszczenia ocalałych sił dywizji pod Hébécrevon. Przy wsparciu niszczycieli czołgów M10 Wolverine siły amerykańskie niszczą pozostałe siedem Panter. Jednak pod koniec misji kapitan MacKay zostaje zabity od pocisku z Tygrysa dowodzonego przez Schultza.

Po utracie swego dowódcy sierżant Conti przejmuje dowództwo nad Kompanią Able. Ta zostaje wycofana z frontu jako garnizon miasta Mortain. Okazuje się jednak, że miasto jest celem kontrataku Niemców. Zaskoczona atakiem Kompania Able zmuszona jest do obrony aż do rana. Wtedy naciera ze wsparciem pancernym Kompania Dog, a żołnierze Kompanii Able umacniają swoją pozycję. Kontratak Niemców zostaje powstrzymany, a wojska amerykańskie zmuszają ich do ucieczki, zadając im ciężkie straty.

Po serii porażek 7. Armia Niemiecka zostaje zmuszona do ucieczki. Siły amerykańskie próbują ją dopaść, zanim zdoła wycofać się z regionu. Kompania Baker dostaje rozkaz zamknięcia jednej z dróg ucieczki w wiosce Autry, ale zostaje zniszczona przez Panzergruppe Schultza. Kompania Able wyrusza na pole bitwy z czołgiem M26 Pershing i likwiduje Panzergruppe, w tym także Tygrysa, w którym znajdował się Schultz.

Miasto Chambois staje się dla 7. Armii jedyną nadzieją na wydostanie się z kotła Falaise. Pod osłoną powietrzną siły polskie i kanadyjskie podporządkowane Kompanii Able zabezpieczają wszystkie mosty i blokują Niemcom drogę ucieczki. 7. Armia z ogromnymi stratami jest zmuszona do poddania się.

Kampania kończy się informacją, iż Kompania Able do końca wojny straciła 80% żołnierzy.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Kapitan Sam MacKay – dowódca Kompanii Able. Został zabity od pocisku burzącego z Tygrysa dowodzonego przez Hauptmanna Schultza w odwecie za pogrom Panzer Lehr w Saint-Lô.
 • Sierżant (później podporucznik) Joe Conti – narrator gry, służący jako drugi pod względem rangi żołnierz w Kompanii Able. Przyjaciel swojego dowódcy, kapitana MacKaya, po jego śmierci dowodził Kompanią Able przez resztę fabuły przedstawionej w grze. Przeżył II wojnę światową.
 • Hauptmann Joseph Günter Schultz – niemiecki kapitan czołgu, dowodzący „Asem Tygrysów” z dywizji Panzer Lehr. Dowodził Panzergruppe, która zaatakowała Red Ball Express, kiedy po raz pierwszy spotkał Kompanię Able. Po odniesieniu ciężkich strat przez jego siły pancerne dostrzegł kapitana MacKaya przez lornetkę. Udało mu się wycofać z okrążonego przez Amerykanów Saint-Lô. Zestrzelił kapitana MacKaya po tym, jak Panzergruppe została zniszczona podczas walk pod Hèbècrevon. Zginął w swoim czołgu po zniszczeniu go przez Kompanię Able w Autry.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W grze Company of Heroes gracz przejmuje kontrolę nad pododdziałem amerykańskiej US Army (przy wsparciu USAAF) lub niemieckiego Wehrmachtu[a]. Każda armia ma inną drogę rozwoju baz. Jednostki poruszają się po mapie taktycznej, czyli ograniczonej do małego obszaru działań, na przykład wsi lub miasteczka.

Gra w sposobie rozgrywki jest inna niż RTS-y o podobnej tematyce, takie jak Close Combat, Sudden Strike, Codename: Panzers i Blitzkrieg, w których nie wykorzystywano surowców i nie budowano baz, a gracz musiał ukończyć misje przygotowanym pododdziałem. W Company of Heroes szkolenie bądź budowa jednostek wymaga rozbudowy bazy, do czego konieczne jest posiadanie zasobów[16]. Pole widzenia ograniczone jest mgłą wojny[17].

Zasoby[edytuj | edytuj kod]

W Company of Heroes system gry opiera się na pozyskiwaniu i wykorzystywaniu trzech zasobów. Są to amunicja, paliwo i zasoby ludzkie[18].

Dostarczenie zasobów, tak jak w Warhammer 40.000: Dawn of War[16], wymaga posiadania punktów strategicznych, do których przypisane są odpowiednie obszary na mapie. Zdobywa je się poprzez zawieszenie na jego maszcie własnej flagi, czego mogą dokonać tylko piechota i załogi pojazdów rozpoznawczych. Żeby doszło do transportu surowców, zdobyte punkty strategiczne muszą być połączone linią zaopatrzeniową, czyli sąsiadować ze sobą terytorialnie[16]. Pozbawione ochrony punkty można umocnić poprzez budowę posterunków obserwacyjnych, które dodatkowo zwiększają częstotliwość pozyskiwania zasobów i odsłaniają mgłę wojny wokół punktu. Ponadto tylko na własnym terytorium można dozbroić własne jednostki i stawiać umocnienia.

Zasoby ludzkie pozwalają na szkolenie jednostek, są też potrzebne do przywołania wsparcia. Paliwo to surowiec wymagany do budowy pojazdów i czołgów (wespół z zasobami ludzkimi) oraz budynków. Amunicja natomiast jest potrzebna do uzbrajania jednostek, wykorzystywania broni jednorazowego użytku (na przykład granatów) i przywoływania wsparcia spoza mapy[19].

Doktryny dowodzenia[edytuj | edytuj kod]

Doktryny dowodzenia w Company of Heroes to element rozgrywki nadający specjalizację posiadanej kompanii. Do rozwijania doktryn wymagane są punkty doświadczenia, zdobywane zarówno za niszczenie wrogich jednostek, jak i za ponoszenie strat własnych. Innym sposobem pozyskiwania punktów jest rozbudowa bazy. Zdobycie określonej liczby punktów doświadczenia powoduje uzyskanie punktów dowodzenia, które można przeznaczyć na usprawnienia i dodatkowe umiejętności związane z wyborem danej doktryny[20].

Gracz może wybrać tylko jedną z trzech doktryn. Każda z nich dzieli się na dwa drzewa technologiczne po trzy usprawnienia. Możliwe jest rozwijanie obu drzew jednocześnie.

US Army może korzystać z następujących doktryn[21]:

 • Kompania piechoty:
  • Obrona – na początku daje strzelcom możliwość budowy umocnień obronnych, później udostępnia ostrzał artyleryjski spoza mapy. Ostatnia umiejętność pozwala saperom na budowę haubicy M2A1.
  • Posiłki – rozwijanie tego drzewa początkowo przyspiesza szkolenie piechoty. Później możliwe jest wezwanie drużyn rangerów, a także plutonu wsparcia, składającego się z kilku drużyn wsparcia i pojazdu opancerzonego.
 • Kompania spadochronowa:
  • Zrzut – rozwinięcie tego drzewa pozwala na zrzut najpierw drużyn spadochroniarzy, potem działa przeciwpancernego 57 mm z załogą, a na koniec także zasobników z amunicją i paliwem oraz ciężkim sprzętem – kosztem zasobów ludzkich.
  • Wsparcie – rozwijanie tego drzewa pozwala przywołać wsparcie lotnicze – początkowo w postaci samolotu rozpoznawczego, później zaś także myśliwca bombardującego P-47 Thunderbolt, którego obsługa może ostrzelać wroga z karabinów maszynowych lub zbombardować wskazany teren.
 • Kompania pancerna:
  • Wsparcie[b] – początkowo pozwala na szybszą budowę pojazdów i czołgów, następnie umożliwia naprawę polową jednostek opancerzonych przez ich załogi. Ostatecznie pozwala na wezwanie czołgu M26 Pershing.
  • Logistyka[c] – na początku rozwijania tego drzewa lekkie pojazdy mogą przejmować punkty strategiczne. Później dostępna staje się zdolność machiny wojennej Aliantów, której włączenie powoduje przez ustalony czas natychmiastowe uzupełnienie doznanych w tym okresie strat wśród wojsk opancerzonych. Ostatnia umiejętność umożliwia wezwanie samobieżnych wyrzutni rakietowych Sherman Calliope.

Wehrmacht może korzystać z następujących doktryn[22]:

 • Doktryna obronna:
  • Wsparcie artyleryjskie – to drzewo początkowo udostępnia zdolność Za Ojczyznę!, która daje premie do obrony wszystkim sprzymierzonym jednostkom na ich terytorium. Następna opcja umocnienia granic rozstawia załogi karabinów maszynowych w budynkach bazy. Na koniec pojawia się możliwość budowy działa przeciwlotniczego Flak 18 kalibru 88 mm.
  • Obrona bazy – udostępnia umiejętności obronne, poczynając od zwiększenia zasięgu wzroku wokół punktów strategicznych, przez ostrzał artyleryjski zagrożonego zdobyciem posiadanego budynku, aż po ostrzał rakiet 280 mm.
 • Doktryna blitzkriegu:
  • Wsparcie szturmowców – udostępnia najpierw wsparcie drużyn szturmowców, później dział samobieżnych StuH 42, a na koniec czołgu ciężkiego Tygrys.
  • Szturm[d] – początkowo umożliwia szturmowanie celu przez szturmowców za pomocą granatów. Potem umożliwia chwilowe aktywowanie Ataku błyskawicznego, przyspieszającego ruch wszystkich jednostek, na koniec zaś pozwala na jednorazowe zwiększenie zasobów ludzkich kosztem późniejszego spowolnienia ich pozyskiwania.
 • Doktryna terroru:
  • Wsparcie bohatera[e] – początkowo udostępnia umiejętność Fanatyzm, która zwiększa celność piechurów w miarę ponoszonych przez nich strat. Potem umożliwia wykorzystanie propagandy do demoralizacji żołnierzy wroga, wskutek czego uciekają w stronę swojego sztabu. Ostatecznie drzewo te pozwala na wezwanie Tygrysa Królewskiego.
  • Propaganda[f] – wstępna umiejętność zmusza piechurów do ataku na wroga bez względu na ostrzał zaporowy. Następna pozwala na wezwanie ostrzału artyleryjskiego spoza mapy, a końcowa – na wystrzelenie rakiety V1 we wskazane miejsce.

Jednostki[edytuj | edytuj kod]

Pojęcie jednostki w Company of Heroes jest podobne do stosowanego w RTS-ach o II wojnie światowej takich jak Codename: Panzers – Faza pierwsza i Blitzkrieg, a także Warhammer 40.000: Dawn of War; w przypadku piechoty pojęcie jednostki odnosi się do całej drużyny piechurów, z wyjątkiem snajperów i oficerów. Jednostki produkowane są w odpowiednich budynkach, mogą też być przywołane jako wsparcie spoza mapy za pomocą doktryn.

Różnice w wyposażeniu i umiejętnościach podobnych co do spełnianej roli jednostek są znaczące. Przykładowo, strzelcy amerykańscy w przeciwieństwie do volksgrenadierów mogą uzbroić się w granaty, ale nie posiadają apteczki polowej, natomiast czołg M4 Sherman w stosunku do podobnego w sile ognia PzKpfw IV ma więcej możliwości instalacji dodatkowego uzbrojenia.

W przypadku walk między jednostkami piechoty na wynik starcia wpływa osłona, za którą są schowane. Piechurzy chowający się za osłoną w postaci budynków, murów, obiektów na mapie, pojazdów sojuszniczych oraz dołów powstałych w wyniku destrukcji terenu, mają większe szanse przetrwania w wymianie ognia. Piechurzy są podatni na ostrzał zaporowy wroga (np. z ciężkiego karabinu maszynowego), ograniczający ich mobilność, a nawet możliwości bojowe[23]. W każdej chwili można wydać jednostkom piechoty rozkaz odwrotu do sztabu – poruszają się wtedy szybciej, co zwiększa ich szanse przetrwania[19].

Istnieje ustalony limit jednostek, którego nie można przekroczyć. Każda jednostka zajmuje określoną liczbę punktów. Limit zaopatrzenia można zwiększyć poprzez zdobywanie nowych sektorów strategicznych.

Doświadczenie[edytuj | edytuj kod]

Jednostki amerykańskie otrzymują doświadczenie za budowę budynków, umocnień polowych, zdobywanie i utrzymywanie sektorów oraz za eliminację wrogich jednostek i destrukcję budynków przeciwnika[24]. Gracz kierujący Wehrmachtem zaś musi kupować nowe poziomy wyszkolenia jednostek za pomocą Kampfkraft Zentrum. Jednostki doświadczone mają większą celność i wytrzymałość od dopiero co utworzonych. Istnieją trzy poziomy doświadczenia bojowego.

Ulepszenia i umiejętności specjalne[edytuj | edytuj kod]

Niektóre jednostki mogą za zebrane punkty amunicji kupować ulepszenia poprawiające ich skuteczność bojową i wytrzymałość oraz umożliwiające wykorzystanie ich specjalnych umiejętności. Dokonywać można tego w panelu budynku, który je wyszkolił lub w panelu samej jednostki.

Dla piechoty najważniejszym uzbrojeniem dodatkowym jest broń maszynowa, zwiększająca siłę ognia oraz – w przypadku karabinów maszynowych – umożliwiająca ostrzał zaporowy piechoty przeciwnika, który doprowadza ją do przygwożdżenia. Niektóre drużyny mogą również wyposażyć się w granatniki, dające większą skuteczność w starciach z wojskami pancernymi. Jednostki inżynieryjne mają do dyspozycji także miotacze ognia, pozwalające na zniszczenie budynków, w których ukrywa się wróg.

Także jednostki pancerne mają dodatkowe wyposażenie, na przykład niemieckie czołgi i działa samobieżne można uzbroić w fartuchy gąsienicowe, które zapewniają ochronę gąsienic tych pojazdów. Z kolei amerykańskie czołgi mają lepsze wsparcie logistyczne w postaci trałów oraz buldożerów. Niektóre pojazdy mają możliwość domontowania lekkiego karabinu maszynowego na wieżyczce.

Dla pewnych jednostek istnieją określone typy ulepszeń, np. spośród pojazdów tylko wóz pancerny M8 Greyhound może podkładać wykupione wcześniej miny, a jedynie strzelcy mają na podorędziu bomby przylepne. Niekiedy kupno dodatkowej broni pozbawia jednostkę unikalnej zdolności, np. po wyposażeniu w cztery karabiny maszynowe transporter M3 Halftrack przestaje być pojazdem transportującym.

Piechota może przejąć nadający się do użytku sprzęt ciężki przeciwnika, ale nie skorzysta z jego specyficznych umiejętności. Przykładowo, Niemcy po zdobyciu karabinu maszynowego Browning nie są w stanie użyć amunicji przeciwpancernej. Niemożliwe jest ponadto przejęcie pojazdów i czołgów wroga[19].

Realizm a rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Company of Heroes wykorzystuje realizm w odwzorowaniu uzbrojenia jednostek i posiadanych pojazdów oraz ich danych technicznych, takich jak siła ognia, szybkostrzelność itp. Ponadto pojazdy i czołgi, tak jak w rzeczywistości, mają pancerze o różnej grubości i odporności na ostrzał[19][25]. Zaimplementowano także kompleksowy system zadawania obrażeń[26].

Zachowana została jednak pewna umowność w doborze jednostek, np. w grze występuje czołg M26 Pershing, chociaż jej akcja rozgrywa się w 1944 roku, a sam czołg pojawił się na froncie II wojny dopiero po bitwie o Ardeny[24]. Ponadto wszystkie jednostki posiadają uproszczony pasek zdrowia[26].

Lista jednostek[edytuj | edytuj kod]

US Army ma do dyspozycji następujące jednostki[27][28][29][30]:

 • Piechota i artyleria:
  • Drużyna saperów jest jednostką inżynieryjną wyposażoną w pistolety maszynowe M3. Może budować oraz naprawiać umocnienia i budynki baz, a także naprawiać pojazdy i przecinać druty kolczaste. Z poziomu sztabu można ją wyposażyć także w ładunki wybuchowe przeznaczone do niszczenia budynków.
  • Drużyna strzelców jest podstawową amerykańską jednostką bojową piechoty, wyposażoną w karabiny M1 Garand oraz karabinek M1. Może być wyposażona z poziomu koszar w granaty ręczne MK2, służące do eliminacji grup jednostek piechoty; bomby przylepne skuteczne przeciwko lekkim pojazdom; oraz karabiny maszynowe Browning, prowadzący ostrzał zaporowy wobec wrogiej piechoty.
  • Drużyna spadochroniarzy to oddział szturmowy, wyposażony w karabinki M1. Spadochroniarze mają do dyspozycji granaty oraz rzucane ładunki wybuchowe. Ponadto mają umiejętność motywacji, pozwalającą im na ignorowanie negatywnych skutków wrogiego ostrzału zaporowego.
  • Drużyna rangerów jest ciężkim oddziałem szturmowym, wyposażonym w karabiny M1 Garand oraz przeciwpancerne Bazooki. Może zostać on wyposażony dodatkowo w pistolety maszynowe Thompson o większej skuteczności przeciw piechocie.
  • Snajper, wyposażony w karabin Springfield M1903 z celownikiem optycznym, jest jednostką przeznaczoną do skrytego eliminowania żołnierzy. Może kosztem mobilności się zakamuflować, stając się niewidocznym do czasu, kiedy odda strzał w kierunku przeciwnika lub znajdzie się zbyt blisko niego.
  • Obsługa przenośnego ciężkiego karabinu maszynowego Browning M1917 po rozstawieniu prowadzi ostrzał zaporowy w kierunku wrogiej piechoty. Amerykańska obsługa CKM-u może ponadto użyć pocisków przeciwpancernych przeciw lekkim pojazdom.
  • Obsługa moździerza M2 60 mm domyślnie prowadzi ostrzał ze skutecznych przeciwko piechocie i budynkom pocisków burzących. Może ostrzelać dany teren pociskami dymnymi. Ponadto na krótki czas można jej wydać rozkaz szybszego ostrzału wybranego obszaru.
  • Obsługa działa przeciwpancernego M1 57 mm jest skuteczna przeciwko pojazdom, czołgom oraz budynkom. Można jej wydać krótkotrwały rozkaz ostrzału pociskami penetrującymi, skuteczniejszymi w walce z czołgami i działami samobieżnymi.
  • Obsługa stacjonarnej haubicy M2A1 105 mm może prowadzić ostrzał dalekosiężny wskazanego obszaru. Jest także zdolna do bezpośredniego ostrzału wroga ją atakującego – haubica najskuteczniejsza jest przeciwko piechocie.
 • Pojazdy i samoloty:
  • Willys Jeep to pojazd zwiadowczy wyposażony w karabin maszynowy Browning M1919, zdolny do oflankowania obsług broni ciężkiej.
  • Transporter półgąsienicowy M3 przewozi oddziały piechoty. Obsadzony przez przewożoną piechotę prowadzi ostrzał z karabinu maszynowego M2. Jednostki znajdujące się w pobliżu transportera mogą uzupełniać straty w ludziach. Może być wyposażona w wieżyczkę karabinów maszynowych M16, co znacznie zwiększa jej skuteczność w walce z piechotą, ale wtedy traci swoje umiejętności logistyczne.
  • Wóz pancerny M8 Greyhound jest bojową jednostką rozpoznawczą, wyposażoną w działko przeciwpancerne 37 mm. Można go dodatkowo uzbroić w karabin maszynowy Browning M1919 oraz zamontować lekki fartuch pancerny. Załoga wozu potrafi rozmieszczać miny.
  • Czołg średni M4 Sherman jest podstawowym czołgiem amerykańskim, wyposażonym w działo 75 mm oraz sprzężony karabin maszynowy. Można go uzbroić w karabin maszynowy M2 na wieżyczce, skuteczniejsze w starciu z pojazdami i czołgami działo 76 mm M1, granaty dymne oraz trał przeciwminowy Krab.
  • Pojazd wsparcia M4 Sherman „Krokodyl” jest wyposażony w miotacz ognia, przeznaczony do walk z piechotą i destrukcji budynków. Po zamontowaniu buldożeru może oczyszczać teren z zapór.
  • Samobieżna wyrzutnia rakiet Sherman Calliope to czołg Sherman wyposażony w wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet, z której ostrzał może spowodować ciężkie zniszczenia budynków oraz straty w piechocie.
  • Niszczyciel czołgów M10 Wolverine jest pojazdem wyposażonym w działo przeciwpancerne 76 mm.
  • Czołg ciężki M26 Pershing jest czołgiem wyposażonym w działo 90 mm i sprzężonym karabinem maszynowym, o uniwersalnej skuteczności w walce z wrogiem.
  • Myśliwiec bombardujący P-47 Thunderbolt pełni funkcję wsparcia niekontrolowanego. Może dokonywać ostrzału piechoty z ciężkich karabinów maszynowych lub bombardowania wskazanego obszaru.

Wehrmacht ma do dyspozycji następujące jednostki[27][31][32][30]:

 • Piechota i artyleria:
  • Drużyna pionierów jest jednostką inżynieryjną wyposażoną w pistolety maszynowe MP40. Tak samo, jak amerykańscy saperzy, pełni funkcję jednostki budowniczej i naprawczej. Ponadto może przecinać druty kolczaste i odzyskać amunicję z wraków zniszczonych pojazdów wroga.
  • Drużyna volksgrenadierów to podstawowa jednostka piechoty Wehrmachtu, wyposażona w karabiny Kar98 oraz jeden pistolet maszynowy MP44. Volksgrenadierzy mają do dyspozycji apteczkę polową, której użycie powoduje ich wyleczenie. Ponadto mogą oddać strzał z Panzerfausta. Można ich uzbroić w pistolety maszynowe MP40 o większej skuteczności przeciw piechocie.
  • Drużyna grenadierów, wyposażonych w karabiny Kar98 i karabiny szturmowe StG44, jest skuteczniejsza w walce od volksgrenadierów. Grenadierzy posiadają apteczkę polową. Potrafią też użyć granatów, a wraz z rozwojem doktryny blitzkriegu mogą zaatakować wrogi budynek. Można ich wyposażyć w ręczny karabin maszynowy MG42 i wyrzutnię Panzerschreck.
  • Drużyna szturmowców, będąca elitarnym oddziałem przeznaczonym do szturmów, posiada takie samo wyposażenie jak grenadierzy. Ponadto szturmowcom można wydać rozkaz rzutu wiązką granatów oraz ataku na wrogi budynek. Posiadają oni również zdolność kamuflażu.
  • Drużyna piechurów odznaczonych Krzyżem Rycerskim, wyposażonych w karabiny szturmowe StG44, jest skuteczna przeciw piechocie.
  • Oficer jest polowym dowódcą oddziałów na mapie, wyposażonym w pistolet Luger. Posiada zdolność wydania rozkazu artyleryjskiego ostrzału wybranego obszaru, a także umiejętność nadzoru bazy, przyspieszającą produkcję jednostek w wybranym budynku. Może wydać rozkaz odwrotu wszystkich jednostek piechoty na jego pozycję.
  • Snajper, wyposażony w karabin samopowtarzalny Gewehr 43 z celownikiem optycznym, jest odpowiednikiem amerykańskiego snajpera.
  • Obsługa moździerza Granatwerfer 80 mm, pełniąca funkcję pośredniego ognia wsparcia, posiada takie same zdolności jak amerykańska obsługa moździerza M2.
  • Obsługa ciężkiego karabinu maszynowego MG42 po rozstawieniu prowadzi ostrzał zaporowy w kierunku wrogiej piechoty.
  • Obsługa działa przeciwpancernego PaK 38 50 mm, przeznaczona do niszczenia pojazdów, czołgów i budynków, posiada zdolność kamuflażu.
  • Obsługa wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet 150 mm Nebelwerfer prowadzi ostrzał artyleryjski wskazanego obszaru, powodujący zniszczenia budynków i straty wśród piechoty.
  • Obsługa nieprzenośnego działa przeciwlotniczego Flak 18 kalibru 88 mm przeznaczona jest do obrony danego obszaru przed pojazdami i samolotami wroga. Działo jest skuteczne także przeciwko piechocie.
 • Pojazdy:
  • Mina samobieżna Goliat jest miną samobieżną jednorazowego użytku, przeznaczoną do zdalnej detonacji. Wybuch ładunku w niej zawartego niszczy budynki i pojazdy, a także uszkadza czołgi.
  • Motocykl BMW R 75 jest pojazdem zwiadowczym wyposażonym w karabin maszynowy MG42, skutecznym we flankowaniu obsług broni ciężkiej.
  • Transporter półgąsienicowy Sd.Kfz.251, wyposażony w karabin maszynowy MG42, może przewozić piechotę oraz uzupełniać straty w jej oddziałach. Można ją wyposażyć w miotacz ognia (ale traci wtedy zdolność logistyczną) lub wyrzutnię rakiet Wurfrahmen – wtedy transporter staje się odpowiednikiem amerykańskiego Shermana Calliope. Miotacz ognia staje się dostępny po ulepszeniu sztabu do fazy szturmowej, a wyrzutnia – po jego ulepszeniu do fazy bitewnej.
  • Wóz pancerny Sd.Kfz. 234/1 Puma jest opancerzonym pojazdem zwiadowczym wyposażonym w szybkostrzelne działko 20 mm, skutecznym w niszczeniu budynków. Może zostać uzbrojony w działo 50 mm KwK 39, skuteczne przeciwko lekkim pojazdom.
  • Samobieżne działo szturmowe StuG IV jest niszczycielem czołgów, wyposażonym w działo StuK 40 75 mm. Można go wyposażyć w karabin maszynowy MG42 na wieżyczce oraz opancerzone fartuchy gąsienicowe.
  • Działo samobieżne StuH 42, wyposażone w haubicę 105 mm FH18, jest przeznaczone do burzenia przeszkód drogowych i budynków.
  • Czołg średni PzKpfw IV jest podstawowym czołgiem średnim Wehrmachtu, wyposażonym w działo 75 mm KwK 40 oraz sprzężony karabin maszynowy, skuteczny w walce z piechotą. Ma uzbrojenie opcjonalne podobne do StuG-a IV.
  • Pojazd przeciwlotniczy Flakpanzer Ostwind jest wyposażony w szybkostrzelne działo przeciwlotnicze 37 mm Flak 43, skuteczne także przeciwko piechocie i budynkom.
  • Czołg średni PzKpfw V „Pantera” jest wyposażony w działo przeciwpancerne działo 75 mm KwK 42, skuteczne przeciwko pojazdom i czołgom. Ma takie samo opcjonalne uzbrojenie co StuG IV i PzKpfw IV.
  • Czołg ciężki PzKpfw VI „Tygrys”, wyposażony w działo KwK 36 88 mm i sprzężone karabiny maszynowe, ma uniwersalną skuteczność w walce z wrogiem.
  • Czołg ciężki „Tygrys Królewski” pełni tę samą rolę co Tygrys, ale jest wyposażony w działo KwK 43 88 mm.

Budynki i umocnienia polowe[edytuj | edytuj kod]

Budynki bazy umożliwiają szkolenie jednostek i opracowywanie ulepszeń. Wznosić je potrafią jedynie jednostki inżynieryjne, odpowiednio saperzy i pionierzy. Budowle mogą ulec zniszczeniom od obrażeń wszystkich wrogich jednostek.

Umocnienia polowe, w przeciwieństwie do budynków bazy, mogą być budowane w każdym miejscu na mapie i to niekoniecznie przez inżynierów. Niektóre rodzaje umocnień są w stanie zbudować niektóre rodzaje żołnierzy – zależy to od armii, doktryn dowodzenia i rodzaju jednostki. Większość umocnień nie kosztuje nic, natomiast miny i stanowiska polowe wymagają amunicji i paliwa.

Budynki i umocnienia wspólne dla obu armii[edytuj | edytuj kod]

Budynki:

 • Sztab – główna baza dowodzenia. Może być uszkadzany i naprawiany, ale nie da się go ponownie zbudować. W nim odbywa się szkolenie jednostek inżynieryjnych. Sztab Wehrmachtu dodatkowo wymaga ulepszenia, żeby pionierzy mogli wznosić kolejne budynki bazy. W grze występują trzy fazy ulepszeń: faza potyczek, szturmowa i bitewna.

Umocnienia:

 • Posterunek obserwacyjny – możliwy do zbudowania wyłącznie w zdobytym sektorze zasobów posterunek obserwacyjny umożliwia zwiększenie produkcji zasobów, na których punkcie wydobywczym został wybudowany. Usuwa także na swoim obszarze mgłę wojny; by odebrać graczowi sektor, przeciwnik musi zniszczyć posterunek.
 • Drut kolczasty – po umieszczeniu tarasuje drogę piechocie i lekkim pojazdom przeciwnika, jednak może zostać zniszczony przez średnio i ciężko opancerzone pojazdy przeciwnika albo przecięty przez wrogie jednostki inżynieryjne.
 • Worki z piaskiem – umożliwiają stworzenie ciężkiej osłony dla piechoty, mogą jednak zostać zburzone przez czołgi i działa przeciwnika.
 • Zapory przeciwczołgowe – uniemożliwiają wrogim czołgom (z wyjątkiem ciężkich) wkroczenie na zablokowaną nimi drogę.
 • Miny – po rozstawieniu i zakopaniu w terenie stanowią zagrożenie dla pojazdów i piechoty przeciwnika, ale szybko mogą je rozbroić wrogie jednostki inżynieryjne z wykrywaczami min.

Budynki i umocnienia wyjątkowe dla US Army[edytuj | edytuj kod]

Budynki:

 • Koszary – po zbudowaniu mogą szkolić i wystawiać jeepy i strzelców. Jest to podstawowy budynek szkolący jednostki. Tam też można dla strzelców wyprodukować ulepszenia tj. granaty, bomby przylepne i karabiny maszynowe Browning.
 • Centrum wsparcia wojskowego[g] – formuje i wystawia drużyny moździerzy M2, karabinów maszynowych Browning M1917 i snajperów.
 • Park techniczny[h] – główny budynek produkujący lekkie pojazdy i działka ppanc. Produkuje wozy pancerne M8, transportery półgąsienicowe M3 i działa przeciwpancerne 57 mm M1. Do zbudowania parku technicznego potrzebne jest kwatermistrzostwo.
 • Park maszynowy[i] – budynek produkujący czołgi. W nim można stworzyć czołgi M4 Sherman, M4 Sherman „Krokodyl” i niszczyciele czołgów M10 oraz zakupić ulepszenia do Shermanów takie jak działo 76 mm i granaty dymne. Do utworzenia tego budynku potrzebne jest kwatermistrzostwo.
 • Kwatermistrzostwo[j] – wymagane do budowy parku technicznego i parku maszynowego. Może zmniejszać zapotrzebowanie na szkolenie jednostek w dwóch poziomach.
 • Lazaret – leczy będących w pobliżu żołnierzy piechoty.

Umocnienia:

 • Punkt medyczny – po wybudowaniu jest stacją dla sanitariuszy próbujących uratować rannych żołnierzy. Jeżeli na to pozwala limit jednostek, po dostarczeniu do punktu sześciu żołnierzy wracają oni na front jako drużyna strzelców, niezależnie od profesji, jaką wcześniej pełnili.
 • Stanowisko karabinów maszynowych – miejsce stacjonowania ciężkiego karabinu maszynowego M1917 Browning o określonej wytrzymałości. Ma ograniczony kąt ostrzału, a po wybudowaniu nie można go przenieść. Skuteczne przeciwko piechocie przeciwnika (jego silny ogień doprowadza wroga do osaczenia), nie zadaje jednak obrażeń pojazdom opancerzonym.

Budynki i umocnienia wyjątkowe dla Wehrmachtu[edytuj | edytuj kod]

Budynki:

 • Koszary[k] – podstawowy budynek szkolący piechotę. Szkoli drużyny volksgrenadierów, snajperów, obsługę karabinów maszynowych MG42 oraz motocykle BMW R75.
 • Krieg Kaserne[l] – budynek formujący ciężką piechotę: grenadierów, moździerze Granatwerfer 34 i działa przeciwpancerne Pak 38 oraz transportery półgąsienicowe Sd.Kfz. 251. Do zbudowania tego budynku konieczne jest ulepszenie sztabu do fazy potyczek.
 • Sturm Waffenkammer[m] – może formować i wystawiać do walki samochody opancerzone Sd.Kfz. 234 Puma, działa samobieżne StuG IV, baterię artylerii rakietowej Nebelwerfer i oficerów. Aby zbudować Sturm Waffenkammer, trzeba ulepszyć sztab do fazy szturmowej.
 • Panzer Stab[n] – budynek produkujący pojazdy pancerne takie jak PzKpfw IV, Flakpanzer Ostwind i PzKpfw V „Pantera”, a także piechotę odznaczoną Krzyżem Rycerskim. Wymaga sztabu ulepszonego do fazy bitewnej.
 • Kampfkraft Zentrum[o] – budowla szkoląca wszystkie jednostki do kolejnych poziomów doświadczenia.

Umocnienia:

 • Bunkier – zbudowana z betonu budowla szkoląca Goliaty może zostać wyposażona w karabin maszynowy MG42. Można ją także przekształcić w punkt medyczny bądź stację naprawy pojazdów.

Budynki cywilne[edytuj | edytuj kod]

Budynki cywilne mogą stanowić ochronę dla piechoty oraz zostać rozbudowane do wysuniętych koszar polowych. Warunkiem ich utworzenia jest znajdowanie się przekształcanego budynku w obrębie terytorium gracza. W tak powstałych koszarach można szkolić piechotę i wystawiać działa pod warunkiem, że zbudowane zostały w bazie budowle je odblokowujące. Jednostki piechoty stacjonujące w pobliżu takiego budynku mogą uzupełnić swoje straty osobowe.

Gra wieloosobowa[edytuj | edytuj kod]

Gra oferuje zabawę w sieci LAN bądź Internecie (serwis Relic Online) z udziałem maksymalnie do 8 osób. Walczyć można po stronie Amerykanów bądź wojsk Wehrmachtu. Walka i system rozgrywki odbywa się według przedstawionych wyżej zasad. Dostępne są dwa tryby rozgrywki[33]:

 • Kontrola punktów zwycięstwa – polega na tym, że każda ze stron otrzymuje wcześniej ustaloną wspólną dla wszystkich graczy w drużynie liczbę punktów zwycięstwa, które się traci w wyniku braku kontroli nad tzw. sektorami zwycięstwa – słupami rozrzuconymi po mapie. Przegrywają drużyny, które straciły wszystkie punkty lub których bazy zostały zniszczone.
 • Zniszczenie – ten tryb polega na zburzeniu całej bazy przeciwników. Przegrywa strona, której członkowie stracą swoje bazy.

Dodatkowo każda ze stron ma swoje wspólne terytorium. Oznacza to, że ze zdobytych sektorów zaopatrzenia mogą korzystać wszyscy członkowie drużyny. Rozegraną grę można zapisać jako powtórkę.

Odpowiednikiem trybu wieloosobowego w grze jednoosobowej jest tryb potyczki. Wtedy zamiast żywych graczy przeciwnikami (bądź sojusznikami) kieruje komputer.

Kampania w grze jednoosobowej[edytuj | edytuj kod]

Tryb kampanii opowiada działania wojenne fikcyjnej kompanii piechoty Able z 1. Dywizji Piechoty i kompanii spadochronowej Fox z 506. Pułku Spadochronowego Piechoty 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Szlak bojowy obu kompanii – od Plaży Omaha do Chambois – jest wzorowany na przebytym przez 7. Korpus Armijny generała Josepha Lawtona Collinsa[p].

Kampania zawiera 15 misji[34], toczących się w przedziale czasowym od 6 czerwca 1944 roku (lądowanie w Normandii) do 22 sierpnia 1944 roku (koniec bitwy pod Falaise). Choć misje są wzorowane na wydarzeniach rzeczywistych, ich szczegóły są zmyślone, a projekty miejscowości – zmienione na potrzeby gry[35][36]. Między misjami pojawiają się filmy z opisem działań kompanii i wydarzeń fabularnych[34].

Rozgrywka w kampanii różni się od tej z gry wieloosobowej brakiem możliwości pełnego rozwinięcia doktryny. Dodatkowo jednostki doświadczone mogą zostać wezwane w misjach, w których gracz posiada bazę. Są one droższe od nowo wyszkolonych[19].

Tworzenie[edytuj | edytuj kod]

Company of Heroes została zapowiedziana oficjalnie 25 kwietnia 2005 roku[37][38]. Grę pokazano na targach Electronic Entertainment Expo w 2005 i 2006 roku[39][40]. 16 sierpnia 2006 roku rozpoczęło się wytłaczanie płyt z grą[41][42], a 13 września rozpoczęła się sprzedaż gry w Stanach Zjednoczonych[2]. 29 września gra zadebiutowała we Francji i w Polsce[3][4], natomiast 8 czerwca 2007 – w Niemczech[6]. 13 października grę w Rosji opublikowała Buka Entertainment[5].

4 marca 2008 roku Company of Heroes została wydana wraz z dodatkiem Na linii frontu w edycji Company of Heroes: Gold[43], która w Polsce pojawiła się pod nazwą Company of Heroes: Złota Edycja[44]. 13 października 2009 roku ukazała się edycja Company of Heroes Complete Pack[7] (w Polsce Company of Heroes – Antologia[45]), która zawiera podstawową wersję Company of Heroes oraz dodatki Na linii frontu i Chwała bohaterom.

Oprawa audiowizualna[edytuj | edytuj kod]

Company of Heroes została wyposażona w silnik Essence Engine. Obsługuje on dynamiczne oświetlenie, zaawansowane efekty shaderów oraz mapowanie normalnych[46]. Silnik został uzupełniony o Havok 3, dzięki któremu jest możliwe niszczenie dowolnego obiektu na mapie – budynków, drzew i ludzi. Dodatkowo zgliszcza budynku mogą zostać wykorzystane jako osłona dla piechoty, a efekty cząsteczkowe pozwalają na postawienie zasłony dymnej[26].

Osobną kwestię stanowi indywidualizacja poszczególnych żołnierzy. Różnią się nie tylko ubiorem, ale i wyglądem twarzy, ponadto potrafią się porozumiewać[26]. Sztuczna inteligencja pozwala na inteligentne poszukiwanie osłon przez piechurów i współpracę między różnymi jednostkami[19].

Ścieżka dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Muzykę do gry Company of Heroes skomponował amerykański kompozytor Jeremy Soule[47]. 21 stycznia 2010 wydawca gry THQ udostępnił dwa albumy zawierające utwory z gry – All Heroes Rise i Songs From the Front – na jej stronie w serwisie Steam[48][49]. 25 stycznia 2010 przeniesiono linki do ścieżki dźwiękowej na stronę wydania Company of Heroes Complete Pack[50]. Albumy nadal są dostępne na Steamie[7], a oprócz utworów Soule'a zawierają muzykę z dodatku Na linii frontu, skomponowaną przez Iana Livingstona i Inona Zura[51].

All Heroes Rise
 • 1. Twilight on Approach (1:17)
 • 2. Surveying the Enemy (1:05)
 • 3. Black Swarm (2:02)
 • 4. Planning for Darkness (2:26)
 • 5. Hunting the Hunter (2:15)
 • 6. Blood in the Water (0:20)
 • 7. Watching for Those Who Will Not Return (2:09)
 • 8. Marching for Vengeance (3:22)
 • 9. Swiftly, Silently (2:38)
 • 10. The Storm Approaches (2:06)
 • 11. Cautious Advance (1:32)
 • 12. The Wake of Battle (1:02)
 • 13. Silent Call to Action (1:49)
 • 14. Lit by the Fires of Battle (1:27)
 • 15. Dark Desperation (0:24)
 • 16. Peace of What Cost (0:54)
 • 17. The Heavy Prize of Victory (1:01)
 • 18. A Moment of Clarity (1:42)
 • 19. For Those Who Weren't There (0:28)
 • 20. Waiting for the Drop (2:13)
 • 21. We Came in the Night (2:04)
 • 22. Push the Line (1:36)
 • 23. Flash Thunder (1:33)
 • 24. Ashes and Blood (0:37)
 • 25. In Memory (2:21)
Songs from the Front
 • 1. Sunrise on the Battlefield (2:20)
 • 2. Tales of the Front (1:10)
 • 3. The End of B Company (0:46)
 • 4. Survival Most Likely (1:59)
 • 5. Courage to Stand (2:50)
 • 6. The Month of Valiant Effort (1:50)
 • 7. Ruthless Tactic (1:35)
 • 8. At What Cost (0:28)
 • 9. On Guard for Liberty (1:57)
 • 10. Clash of Swords (1:37)
 • 11. The Measure of One's Worth (1:13)
 • 12. Danger on all Sides (1:02)
 • 13. A Selfless Action (1:04)
 • 14. Crossing the Rotting Battlefield (0:52)
 • 15. All Plans in Motion (1:01)
 • 16. Invasion by Moonlight (0:56)
 • 17. Last Acts (0:34)
 • 18. Critical Push (0:49)
 • 19. Breaking out (1:26)
 • 20. Counter-Attack (1:57)
 • 21. They're Out There Somewhere (2:00)
 • 22. In The Eye of a Sniper (2:42)
 • 23. Shattered (2:59)
 • 24. Pushing the Lines (2:57)
 • 25. Desperate Measures (1:28)
 • 26. Skirmish in the Woods (1:15)
 • 27. March of the Black Boots (1:58)
 • 28. King and Country (1:58)
 • 29. Opposing Fronts (1:17)
 • 30. Trading Shells (3:10)
 • 31. Planning of Fates (0:45)
 • 32. Silent Battlefield (2:44)
 • 33. Tiger in the Mist (3:57)
 • 34. A Company of Heroes (1:51)
 • 35. To Those Who Rest (1:15)
 • 36. Untitled (3:09)

Wybrane zmiany w grze[edytuj | edytuj kod]

Company of Heroes od daty wydania podlegała poprawkom, zarówno w zakresie rozgrywki, jak i w technikaliach. Największe aktualizacje (2.101 i 2.5) były wprowadzane przy okazji wydania rozszerzeń Na linii frontu i Chwała bohaterom.

Grafika[edytuj | edytuj kod]

Uaktualnienie 1.70 przyniosło obsługę DirectX 10. Nowy sterownik dał między innymi możliwość wyświetlania większej liczby obiektów i ich wygładzenie. Dodatkowo poprawiona została gra światłocieni i dodano trójwymiarową trawę[52].

Poprawka 2.101 wniosła do gry zmienne warunki pogodowe, takie jak dynamiczna zmiana pory dnia i deszcz[53].

Gra wieloosobowa[edytuj | edytuj kod]

Poprawka 1.3 wprowadziła możliwość wyświetlania zapisanych powtórek w tzw. trybie filmowym, pozwalającym na oglądanie rozegranego meczu z różnych punktów widzenia[54].

Uaktualnienie 2.101 wprowadziło możliwość gry użytkowników podstawowej wersji Company of Heroes z posiadaczami dodatku Na linii frontu. Gracze, którzy nie posiadali dodatku, nie mogli grać stronami w nim dodanymi[55]. Dodatkowo pojawiła się możliwość autodopasowania, czyli doboru przez serwer przeciwników o podobnych do gracza umiejętnościach. Początkowo przeznaczone do pojedynków 1 na 1, autodopasowanie zostało w poprawce 2.3 rozszerzone o pojedynki drużynowe[56].

Poprawka 2.5 przyniosła kompatybilność podstawowej Company of Heroes z rozszerzeniem Chwała bohaterom. Pojawiły się trzy nowe tryby gry wieloosobowej oraz możliwość zastąpienia domyślnych jednostek w grze nowymi, na przykład niszczyciel czołgów M10 Wolverine dla US Army można zastąpić szybszym M18 Hellcat, a w miejsce motocyklu BMW R 75 w usługach Wehrmachtu może się pojawić amfibia Schwimmwagen[57]. Nowości te są jednak zablokowane, dopóki gracz nie zakupi dodatku[58].

Interfejs i rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Poprawka 1.3 przyniosła obsługę modyfikacji do gry. Dodane zostały zewnętrzne narzędzia: Worldbuilder, pozwalający na tworzenie własnych map oraz Movie Maker, umożliwiający tworzenie filmów na silniku gry[54].

Wraz z pojawieniem się aktualizacji 2.101 nastąpiła zmiana wyglądu interfejsu. Na jego wierzch wysunięto opcje związane z grą wieloosobową, takie jak logowanie się i szybkie dołączenie do meczu. Dodatkowo w menu głównym wyświetlono wszystkie zainstalowane kampanie. Dostęp do nich zależy jednak od posiadania gry podstawowej i/lub samodzielnych rozszerzeń. Przykładowo, gracze mający jedynie wersję podstawową nie mogą zagrać w kampanie przeznaczone dla posiadaczy dodatków Na linii frontu i Chwała bohaterom[59][60][61][62][63].

Wprowadzono też nowe zabezpieczenie antypirackie dla gry. Przedtem Company of Heroes nie posiadała żadnych mechanizmów zabezpieczających – wymagane było jedynie wpisanie klucza produktu podczas instalacji[64]. Obecnie gracze, którzy nie posiadają połączenia z Internetem, muszą przy uruchamianiu gry włożyć oryginalną płytę do napędu. Posiadacze Internetu muszą założyć własne konto i wpisać oryginalny klucz produktu, a ponadto zaktualizować grę do najnowszej wersji, ale nie mają konieczności posiadania płyty w napędzie. Konto można aktywować tylko trzy razy, potem zostaje zablokowane[65].

Rozszerzenia i edycje specjalne[edytuj | edytuj kod]

Kompania Braci: Na linii frontu (Company of Heroes: Opposing Fronts)[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze samodzielne rozszerzenie gry Company of Heroes zostało zapowiedziane 5 kwietnia 2007 roku[66][67] i wydane na świecie 24 września 2007 roku[68]. Dodało ono dwie nowe strony konfliktu: 2. Armię Brytyjską z wojskami Wspólnoty Brytyjskiej oraz Panzer Elite wzorowaną na Dywizji Panzer Lehr, a także kampanie dla nich przeznaczone.

Kompania Braci: Chwała bohaterom (Company of Heroes: Tales of Valor)[edytuj | edytuj kod]

Drugi samodzielny dodatek został zapowiedziany 3 listopada 2008 roku[69][70] i wydany na świecie 9 kwietnia 2009 roku[71]. Dodał trzy nowe kampanie oraz trzy dodatkowe tryby gry wieloosobowej.

Company of Heroes Online[edytuj | edytuj kod]

Była to darmowa wersja gry Company of Heroes przeznaczona do gry wieloosobowej na rynek wschodni. Początkowo wydana została w lipcu 2008 roku w Chinach[72]. Wersja dla graczy z Korei Południowej została wprowadzona na mocy porozumienia THQ z koreańską spółką Windysoft, które miało miejsce 9 września 2009 roku[73]. Zmiany w stosunku do komercyjnej wersji polegają między innymi na modyfikacji doktryn dowodzenia i dodaniu jednostek bohaterów[72]. 3 czerwca Relic zapowiedział prace nad wersją Company of Heroes Online przeznaczoną na rynek amerykański[74]. 22 lipca rozpoczęły się testy wersji beta[75], a 2 września 2010 gra została udostępniona w Ameryce Północnej jako otwarta beta[76]. Wersję beta gry można było używać do 31 marca 2011 roku, kiedy producent całkiem zrezygnował z inicjatywy[77][78].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
1UP.com A+[64]
CD-Action 9+/10[26]
Eurogamer 10/10[23]
Gry-Online 93%[79]
GameSpot 90%[80]
GameSpy 5/5 gwiazdek[81]
IGN 9,4/10[34]
GameZone 9,3/10[82]
Worthplaying 9,5/10[24]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

94% (z 58 recenzji)[83]

Metacritic

93% (z 55 recenzji)[84]

Nagrody
Organizacja Nagroda
IGN PC Game of the Year[85]
PC Best Strategy Game[86]
PC Best Use of Sound[87]
PC Best Online Game[88]
GameSpy PC Game of the Year[89]
Game of the Year – PC RTS[90]
Game of the Year – PC Multiplayer[91]
Best Sound[92]
Akademia Sztuk i Nauk Interaktywnych Strategy Game of the Year[93]

Company of Heroes spotkała się z entuzjazmem recenzentów, uzyskując średnią wynoszącą 94% maksymalnych ocen według agregatora GameRankings[83] i 93% według Metacritic[84]. Kieron Gillen z portalu Eurogamer chwalił system zadawania obrażeń, który czyni rozgrywkę bliską rzeczywistej w kwestii przeżywalności żołnierzy[23]. Z aprobatą spotkała się widowiskowa oprawa graficzna: Greg Kasavin z portalu GameSpot chwalił jej szczegółowość, zarazem zaznaczając jednak, że czas wczytywania map jest zbyt długi oprawę graficzną[33]. Dan Adams z portalu IGN podziwiał spektakularność oprawy graficznej[94], natomiast Andrew Glenn z portalu Worthplaying pozytywnie ocenił silnik fizyczny, zdolny do zniszczenia każdego obiektu na mapie[24]. Recenzent z portalu GameZone pochwalił animacje komputerowych żołnierzy i pojazdów[82].

Pochwały zebrało też udźwiękowienie. Allen Rausch z portalu GameSpy pozytywnie ocenił pietyzm w odwzorowaniu dialogów między żołnierzami[95], zaś recenzent z GameZone'u pochwalił dźwięki wydawane przez pojazdy[82]. Jacek Smoliński z pisma „CD-Action” za dużą zaletę gry uznał wykorzystanie dźwięku przestrzennego, który w połączeniu z realistycznymi odgłosami strzałów według niego wywoływał wrażenie uczestnictwa w walce[26].

Pozytywnie oceniono też sztuczną inteligencję komputerowych przeciwników. Matt Peckham z portalu 1UP.com docenił agresywność komputera i szybkość wykonywania przez niego ruchów[64], natomiast recenzent z GameZone'u stwierdził, że komputerowy wróg potrafi odciąć gracza od kluczowych surowców i mądrze wykonuje ataki[82]. Pochwały zebrała indywidualizacja żołnierzy: Jacek Smoliński za zaletę uznał fakt, że żołnierze poszczególnych drużyn różnią się wyglądem[26], natomiast Allen Rausch stwierdził, że dzięki klimatowi gry można odczuwać więź z pojedynczymi żołnierzami[81].

Pozytywne oceny zebrała kampania w trybie gry jednoosobowej. Allen Rausch stwierdził, że gra dobitnie pokazuje koszmar wojny, jako przykład podając już pierwszą misję na Plaży Omaha[81]. Dan Adams pochwalił klimatyczne przerywniki między misjami a także sceny walk w trakcie misji. Stwierdził też, że misje są znakomicie zaprojektowane[96]. Chwalono też tryb gry wieloosobowej, szczególnie oryginalny system zdobywania punktów strategicznych[33][96].

Wśród wad najczęściej wymieniano wadliwy system wyszukiwania ścieżek, który zawodził przy kierowaniu żołnierzy na duże odległości[26][96][95]. Andrew Glenn zauważył też, że gra czasami wychodzi awaryjnie do systemu, ale pochwalił to, że w takim przypadku gra informuje dokładnie o technicznych przyczynach zakończenia pracy[24].

Company of Heroes otrzymywała nagrody portali IGN i GameSpy oraz Akademii Sztuk i Nauk Interaktywnych dla gry komputerowej roku[85][89] i gry strategicznej roku[86][90][93]. Uhonorowano także tryb gry wieloosobowej[88][91] i udźwiękowienie[87][91]. Według Relic Entertainment, producenta gry, Company of Heroes zdobyła w USA oraz Wielkiej Brytanii 38 nagród i wyróżnień[97].


Uwagi

 1. Przed wydaniem poprawki 2.101 US Army była ujęta w ogólnym pojęciu „Alianci”, zaś wojska Wehrmachtu nazwano „Osią
 2. Przed pojawieniem się aktualizacji 2.101 te drzewo składało się kolejno na: umiejętność mobilnego przejmowania punktów, wezwania samobieżnych wyrzutni rakietowych Sherman Calliope oraz czołgu M26 Pershing. Patrz przypis 13.
 3. Przed pojawieniem się aktualizacji 2.101 te drzewo składało się kolejno na: umiejętność przyspieszenia produkcji pojazdów, napraw polowych i Machiny wojennej Aliantów. Patrz przypis 13.
 4. Przed pojawieniem się aktualizacji 2.101 opcja Ataku błyskawicznego była na końcu drzewa. Patrz przypis 14.
 5. Przed pojawieniem się aktualizacji 2.101 drugą w kolejności umiejętnością był ostrzał spoza mapy, a miejsce Tygrysa Królewskiego zajmował As Tygrysów – zwykły czołg Tygrys przeznaczony dla doktryny terroru. Patrz przypis 14.
 6. Przed pojawieniem się aktualizacji 2.101 drugą w kolejności umiejętnością było użycie propagandy. Patrz przypis 14.
 7. Do czasu wydania poprawki 2.3 lokalizowane jako „Centrum wsparcia broni”.
 8. Do czasu wydania poprawki 2.3 lokalizowany jako „Park maszynowy”.
 9. Do czasu wydania poprawki 2.3 lokalizowany jako „Baza czołgów”.
 10. Do czasu wydania poprawki 2.3 lokalizowane jako „Centrum zaopatrzeniowe”.
 11. Do czasu wydania poprawki 2.3 lokalizowane jako „Kwatery Wehrmachtu”.
 12. Do czasu wydania poprawki 2.3 lokalizowane jako „Koszary wojenne”.
 13. Do czasu wydania poprawki 2.3 lokalizowane jako „Zbrojownia szturmowa”.
 14. Do czasu wydania poprawki 2.3 lokalizowane jako „Dowództwo pancerne”.
 15. Do czasu wydania poprawki 2.3 lokalizowane jako „Centrum Kampfkraftu”.
 16. Istnieje w grze umowność – korpus Collinsa w rzeczywistości nie lądował na Plaży Omaha, ale na Plaży Utah. Jednak pozostałe misje zgadzają się z rzeczywistością – Collins udzielił wsparcia pancernego żołnierzom 101. DP pod Carentan, jego wojska uczestniczyły w walkach o Cherbourg. Dodatkowo Collins był dowódcą Operacji Kobra i obrony przeciw Operacji Lüttich.

Przypisy

 1. Company of Heroes – Updates (ang.). Relic Entertainment. [dostęp 7 maja 2010].
 2. 2,0 2,1 Company of Heroes PC (ang.). THQ United States. [dostęp 21 maja 2010].
 3. 3,0 3,1 Company of Heroes – PC (fr.). THQ France. [dostęp 21 maja 2010].
 4. 4,0 4,1 Company of Heroes: Kompania Braci – dziś premiera! (pol.). Gram.pl, 29 września 2006. [dostęp 21 maja 2010].
 5. 5,0 5,1 Занять огневые позиции! (ros.). Buka, 13 października 2006. [dostęp 21 maja 2010].
 6. 6,0 6,1 Company of Heroes – PC (niem.). THQ Deutschland. [dostęp 21 maja 2010].
 7. 7,0 7,1 7,2 Pakiet: Company of Heroes Complete Pack (pol.). Steam. [dostęp 18 maja 2010].
 8. COMPANY OF HEROES rated 15 (ang.). BBFC. [dostęp 9 lipca 2010].
 9. Search Ratings – Company of Heroes (ang.). ESRB. [dostęp 9 lipca 2010].
 10. Classification Database – COMPANY OF HEROES (MA15+) (ang.). Australian Government. [dostęp 2010-11-14].
 11. Wyniki wyszukiwania – Company of Heroes (pol.). PEGI. [dostęp 9 lipca 2010].
 12. Company of Heroes (niem.). Zavatar.de. [dostęp 2010-11-14].
 13. Company of Heroes for PC – Technical Information, Game Information, Technical Support (ang.). GameSpot. [dostęp 21 maja 2010]. – Wymagania zalecane.
 14. Company of Heroes: Kompania Braci. Gry-Online. [dostęp 2014-02-03].
 15. Company Of Heroes & LEGO Star Wars II Achieve "Games for Windows" Status (ang.). Total Video Games, 18 września 2006. [dostęp 7 maja 2010].
 16. 16,0 16,1 16,2 Jason Ocampo: E3 06: Company of Heroes Exclusive Preshow Hands-On (ang.). GameSpot, 5 maja 2006. [dostęp 13 czerwca 2010].
 17. Frequently Asked Questions – Is there a fog of war? (ang.). Planet Company of Heroes. [dostęp 4 lipca 2010].
 18. PC Game Review: Company of Heroes – Page 1 (ang.). Wargamer.com, 2006-11-14. [dostęp 2010-12-10].
 19. 19,0 19,1 19,2 19,3 19,4 19,5 Aleksander Olszewski. Company of Heroes – Zapowiedź – Temat Numeru. „CD-Action”. 10, 2006. Wrocław: Wydawnictwo Bauer. 
 20. Matthew Rorie: Company of Heroes Hands-On – Single-Player Campaign (ang.). GameSpot, 2006-08-08. [dostęp 2011-02-09].
 21. David Langeliers: Company of Heroes -- Allied Company Commander (ang.). IGN, 17 sierpnia 2006. [dostęp 27 maja 2010].
 22. David Langeliers: Company of Heroes -- Axis Command Doctrines (ang.). IGN, 31 sierpnia 2006. [dostęp 27 maja 2010].
 23. 23,0 23,1 23,2 Kieron Gillen: Company of Heroes PC Review – Page 1 (ang.). Eurogamer, 25 września 2006. [dostęp 8 maja 2010].
 24. 24,0 24,1 24,2 24,3 24,4 Andrew Glenn: PC Review: Company of Heroes (ang.). Worthplaying, 26 września 2006. [dostęp 10 maja 2010].
 25. Kieron Gillen: Company of Heroes PC Review – Page 2 (ang.). Eurogamer, 25 września 2006. [dostęp 20 czerwca 2010].
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 26,4 26,5 26,6 26,7 Jacek Smoliński. Recenzje: Company of Heroes – Kompania Braci. „CD-Action”. 11 (131), s. 60-64, 2006. Wrocław: Wydawnictwo Bauer. ISSN 1426-2916. 
 27. 27,0 27,1 Company of Heroes: Kompania Braci – Instrukcja obsługi. CD Projekt, 2006.
 28. Company of Heroes – PC Feature (ang.). IGN, 8 czerwca 2006. [dostęp 21 maja 2010].
 29. David Langeliers: Company of Heroes -- Allied Armor (ang.). IGN, 6 lipca 2006. [dostęp 21 maja 2010].
 30. 30,0 30,1 Company of Heroes (Kompania Braci), CoH, opisy, jednostki, poradniki, kody (pol.). FKCoD.pl. [dostęp 21 maja 2010].
 31. David Langeliers: Company of Heroes -- Axis Infantry (ang.). IGN, 26 czerwca 2006. [dostęp 21 maja 2010].
 32. David Langeliers: Company of Heroes -- Axis Armor (ang.). IGN, 20 lipca 2006. [dostęp 21 maja 2010].
 33. 33,0 33,1 33,2 Greg Kasavin: Company of Heroes Review for PC – Page 2 (ang.). GameSpot, 11 września 2006. [dostęp 8 maja 2010].
 34. 34,0 34,1 34,2 Dan Adams: Company of Heroes Review (ang.). IGN, 11 września 2006. [dostęp 7 maja 2010].
 35. Company of Heroes Q&A – Single-Player, Multiplayer, Weapons, and More (ang.). GameSpot, 12 grudnia 2005. [dostęp 13 czerwca 2010].
 36. Company of Heroes Q&A – Single-Player, Multiplayer, Weapons, and More – Page 2 (ang.). GameSpot, 12 grudnia 2005. [dostęp 13 czerwca 2010].
 37. David Adams: Company of Heroes Announced (ang.). IGN, 2005-08-25. [dostęp 2011-02-09].
 38. Relic champions Company of Heroes (ang.). GameSpot, 2005-08-25. [dostęp 2011-02-09].
 39. Dan Adams: E3 2005: Company of Heroes (ang.). IGN, 2005-05-18. [dostęp 2011-02-09].
 40. Dan Adams: E3 2006: Company of Heroes Hands-on (ang.). IGN, 2006-05-10. [dostęp 2011-02-09].
 41. Tor Thorsen: Company of Heroes golden (ang.). GameSpot, 2006-08-16. [dostęp 2011-02-09].
 42. Wade Steel: Company of Heroes Goes for Gold (ang.). IGN, 2006-08-16. [dostęp 2011-02-09].
 43. Pakiet: Company of Heroes: Gold (pol.). Steam. [dostęp 22 maja 2010].
 44. Company of Heroes Złota Edycja na PC (pol.). Gram.pl. [dostęp 18 maja 2010].
 45. Company of Heroes – Antologia na PC (pol.). Gram.pl. [dostęp 18 maja 2010].
 46. Frequently Asked Questions – So what is Essence Engine? (ang.). Planet Company of Heroes. [dostęp 22 maja 2010].
 47. Game Credits for Company of Heroes (ang.). Mobygames. [dostęp 8 czerwca 2010].
 48. Company of Heroes Soundtrack Free (ang.). Blue's News Story, 21 stycznia 2010. [dostęp 18 maja 2010].
 49. Soundtrack z Company of Heroes za darmo (pol.). GameCorner, 22 stycznia 2010. [dostęp 18 maja 2010].
 50. COH Soundtrack Moved (ang.). Company of Heroes Community, 25 stycznia 2010. [dostęp 18 maja 2010].
 51. Game Credits for Company of Heroes: Opposing Fronts (ang.). Mobygames. [dostęp 8 czerwca 2010].
 52. Patch do gry Company of Heroes: Kompania Braci – z wersji 1.61 do 1.7 (pol.). Gram.pl. [dostęp 15 maja 2010].
 53. Company of Heroes: Opposing Fronts Q&A – Breaking Down the New Factions and Features – Page 2 (ang.). GameSpot, 24 maja 2007. [dostęp 15 maja 2010].
 54. 54,0 54,1 Patch do gry Company of Heroes: Kompania Braci – z wersji 1.2 do 1.3 (pol.). Gram.pl. [dostęp 15 maja 2010].
 55. Frequently Asked Questions – Will CoH: OF owners be able to play against people who only own the original Company of Heroes? (ang.). Planet Company of Heroes. [dostęp 15 maja 2010].
 56. Patch do gry Company of Heroes: Kompania Braci – z wersji 2.202 do 2.300 (pol.). Gram.pl. [dostęp 16 maja 2010].
 57. Company of Heroes; Tales of Valor (v.2400 – v.2500 PL) – patch (pol.). GRY-OnLine. [dostęp 16 maja 2010].
 58. Relic Entertainment. 'Company of Heroes'. CD Projekt. PC (wersja 2.601). (pol.). Cytat: Aby odblokować Operacje, należy zakupić dodatek Kompania Braci: Chwała Bohaterom.
 59. Relic Entertainment. 'Company of Heroes'. CD Projekt. PC (wersja 2.601). (pol.). Cytat: Jeśli chcesz zagrać w kampanię "Inwazja na Normandię", kup Company of Heroes: Kompania Braci (komunikat w menu głównym).
 60. Relic Entertainment. 'Company of Heroes'. CD Projekt. PC (wersja 2.601). (pol.). Cytat: Jeśli chcesz zagrać w kampanię "Operacja Market-Garden", kup Kompania Braci: Na linii frontu (komunikat w menu głównym).
 61. Relic Entertainment. 'Company of Heroes'. CD Projekt. PC (wersja 2.601). (pol.). Cytat: Jeśli chcesz zagrać w kampanię "Wyzwolenie Caen", kup Kompania Braci: Na linii frontu (komunikat w menu głównym).
 62. Relic Entertainment. 'Company of Heroes'. CD Projekt. PC (wersja 2.601). (pol.). Cytat: Jeśli chcesz zagrać w kampanię "Grobla", kup Kompania Braci: Chwała Bohaterom (komunikat w menu głównym).
 63. Relic Entertainment. 'Company of Heroes'. CD Projekt. PC (wersja 2.601). (pol.). Cytat: Jeśli chcesz zagrać w kampanię "Bitwa pod Falaise", kup Kompania Braci: Chwała Bohaterom (komunikat w menu głównym).
 64. 64,0 64,1 64,2 Matt Peckham: Company of Heroes Review (ang.). 1UP, 14 września 2006. [dostęp 10 maja 2010].
 65. Frequently Asked Questions – What is the new protection system? (ang.). Planet Company of Heroes. [dostęp 15 maja 2010].
 66. Dan Adams: Company of Heroes: Opposing Fronts Announced (ang.). IGN, 5 kwietnia 2007. [dostęp 18 maja 2010].
 67. THQ Announces Company of Heroes: Opposing Fronts (ang.). GameSpot, 5 kwietnia 2007. [dostęp 18 maja 2010].
 68. Shippin' Out September 24-28: Halo 3, Opposing Fronts (ang.). GameSpot, 24 września 2007. [dostęp 18 maja 2010].
 69. THQ Announces Company of Heroes: Tales of Valor for Windows PC (ang.). Business Wire, 3 listopada 2008. [dostęp 18 maja 2010].
 70. Company of Heroes: Tales of Valor Announced (ang.). Shacknews, 3 listopada 2008. [dostęp 18 maja 2010].
 71. Company of Heroes: Tales of Valor (ang.). IGN. [dostęp 18 maja 2010].
 72. 72,0 72,1 Company of Heroes Headed to China as F2P Game (ang.). Ten Ton Hammer, 16 lipca 2008. [dostęp 18 maja 2010].
 73. THQ Partners with Windysoft to Bring Company of Heroes Online to South Korea (ang.). Relic Entertaiment, 9 września 2009. [dostęp 18 maja 2010].
 74. Company of Heroes Online Coming to North America (ang.). Relic Entertaiment, 3 czerwca 2010. [dostęp 13 czerwca 2010].
 75. Eddie Makuch: Company of Heroes Online beta registration begins (ang.). GameSpot, 2010-07-22. [dostęp 2010-11-14].
 76. Company of Heroes Online Open Beta Launches in North America (ang.). IGN, 2010-09-02. [dostęp 2010-11-14].
 77. Company of Heroes Online Beta Closing 03/31 (ang.). Company of Heroes Online, 2011-02-01. [dostęp 2011-02-04].
 78. Xav de Matos: Free-to-Play Company of Heroes Online Beta Shutting Down March 31 (ang.). Shacknews, 2011-02-02. [dostęp 2011-02-04].
 79. Paweł Surowiec: Company of Heroes: Kompania Braci (PC): Recenzja (pol.). GRY-OnLine, 29 września 2006. [dostęp 7 maja 2010].
 80. Greg Kasavin: Company of Heroes Review for PC (ang.). GameSpot, 11 września 2006. [dostęp 7 maja 2010].
 81. 81,0 81,1 81,2 Allen Rausch: Company of Heroes (ang.). GameSpy, 14 września 2006. [dostęp 7 maja 2010].
 82. 82,0 82,1 82,2 82,3 Dakota Grabowski: Company of Heroes Review – PC (ang.). GameZone, 19 września 2006. [dostęp 10 maja 2010].
 83. 83,0 83,1 Company of Heroes for PC (ang.). GameRankings. [dostęp 8 maja 2010].
 84. 84,0 84,1 Company of Heroes (pc) reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 8 maja 2010].
 85. 85,0 85,1 Best of 2006 – PC Game of the Year 2006 (ang.). IGN. [dostęp 8 maja 2010].
 86. 86,0 86,1 Best of 2006 – PC Best Strategy Game (ang.). IGN. [dostęp 8 maja 2010].
 87. 87,0 87,1 Best of 2006 – PC Best Use of Sound (ang.). IGN. [dostęp 8 maja 2010].
 88. 88,0 88,1 Best of 2006 – PC Best Online Game (ang.). IGN. [dostęp 8 maja 2010].
 89. 89,0 89,1 GameSpy's Game of the Year 2006 – PC Top 10 (ang.). GameSpy. [dostęp 8 maja 2010].
 90. 90,0 90,1 GameSpy's Game of the Year 2006 – PC Real-Time Strategy Game of the Year (ang.). GameSpy. [dostęp 8 maja 2010].
 91. 91,0 91,1 91,2 GameSpy's Game of the Year 2006 – PC Multiplayer Game of the Year (ang.). GameSpy. [dostęp 8 maja 2010].
 92. GameSpy's Game of the Year 2006 – Best Sound (ang.). GameSpy. [dostęp 8 maja 2010].
 93. 93,0 93,1 AIAS Annual Awards – 10th Annual Awards (ang.). Academy of Interactive Arts & Sciences. [dostęp 8 maja 2010].
 94. Dan Adams: Company of Heroes Review – Page 3 (ang.). IGN, 11 września 2006. [dostęp 7 maja 2010].
 95. 95,0 95,1 Allen Rausch: Company of Heroes – Page 2 (ang.). GameSpy, 14 września 2006. [dostęp 7 maja 2010].
 96. 96,0 96,1 96,2 Dan Adams: Company of Heroes Review – PC Review (ang.). IGN, 2006-09-11. [dostęp 2011-02-26].
 97. Company of Heroes Awards (ang.). Relic Entertainment. [dostęp 10 maja 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]