Comunione e Liberazione

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Comunione e Liberazione
Comunione e liberazione.jpg
Baner CL na placu przed bazyliką św. Piotra
Założyciel Luigi Giussani
Data powstania 1954
Miejsce powstania  Włochy
Ważne daty 1969 - przyjęcie obecnej nazwy
Strona internetowa

Comunione e Liberazione (CL, Komunia i Wyzwolenie) – katolicki ruch kościelny, założony we Włoszech przez Luigiego Giussaniego w 1954.

Do ruchu we Włoszech należy ponad 60 tys. osób (dane z 1985 r.)[1]. Komunia i Wyzwolenie skupia młodzież i ludzi dorosłych, świeckich i duchownych. Działa na skalę międzynarodową, jest obecny w wielu krajach świata.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ruch powstał najpierw jako grupa studencka, pod nazwą Gioventù Studentesca (Młodzież Studencka), składająca się w całości z uczniów liceum klasycznego Berchet z Mediolanu, gdzie Luigi Giussani uczył religii. Obecną nazwę grupa przyjęła w 1969 r.

Od śmierci Luigiego Giussaniego na czele ruchu stoi ks. Julián Carrón. Z ruchem związany był argentyński duchowny Jorge Mario Bergoglio SJ, obecnie papież Franciszek[2].

Duchowość[edytuj | edytuj kod]

Celem ruchu jest wychowanie swoich członków do dojrzałego chrześcijaństwa, aby potrafili we współczesnym świecie prowadzić misję, którą Chrystus przekazał Kościołowi. Jest ona opisana w nazwie ruchu: komunia i wyzwolenie[1]. CL opisuje swój charyzmat w trzech punktach:

  • Dostrzeżenie i fascynacja cudem Wcielenia, jego znaczeniem dla świata
  • Uznanie, że Jezus z Nazaretu jest wydarzeniem współczesnym, ważnym dla codzienności dzięki znakowi komunii, jedności między ludźmi.
  • Tylko w Jego obecności może człowiek odnaleźć prawdę o sobie, a ludzkość może być bardziej ludzka.

Życie ruchu skupia się wokół liturgii, modlitwy i śpiewu. Jego członkowie są również zaangażowani szczególnie na polu kultury, sztuki i muzyki. Są także wyczuleni na kwestie społeczne i polityczne, uznając jednak, że wiara powinna być źródłem i kryterium aktywności także w tej dziedzinie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Czym jest ruch. W: Komunia i wyzwolenie - Polska [on-line].
  2. Jorge Mario Bergoglio is the New Pope, Will Be Pope Francis I. W: PolicyMic [on-line]. [dostęp 2013-03-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]