Conan O’Brien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Conan O'Brien)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Conan O’Brien

Conan Christopher O’Brien (ur. 18 kwietnia 1963) – amerykański komik, scenarzysta telewizyjny, gospodarz programów Late Night with Conan O’Brien i The Tonight Show with Conan O’Brien na kanale NBC oraz Conan na kanale TBS.

The Simpsons (1991-1993)[edytuj]

W latach 1991-1993 był producentem i współscenarzystą czterech odcinków animowanego serialu komediowego The Simpsons. Odcinki, które współtworzył to "Marge vs. the Monorail", "New Kid on the Block", "Homer Goes to College" oraz "Treehouse of Horror IV".

Late Night (1993-2009)[edytuj]

Po odejściu Davida Lettermana z Late Night with David Letterman, stanowisko prowadzącego dostał nieznany jeszcze wtedy w świecie telewizji O’Brien. Pierwszy odcinek Late Night with Conan O’Brien został wyemitowany 13 września. Program był kręcony w studiu 6A w Rockefeller Center w Nowym Jorku. Zespołem muzycznym wykonującym muzykę w czołówce oraz przerywniki reklamowe został The Max Weinberg 7 pod przewodnictwem perkusisty, Maxa Weinberga. Lektorem zapowiadającym gości i prowadzącego był Joel Godard. Do 2000 roku współprowadzącym był przyjaciel O’Briena, Andy Richter, który opuścił program w celu rozwijania kariery aktorskiej. Ostatni odcinek został wyemitowany 20 lutego 2009 roku, po czym O’Brien przeprowadził się do Los Angeles w celu przygotowywania się do prowadzenia The Tonight Show, a nowym prowadzącym Late Night został Jimmy Fallon.

The Tonight Show (2009-2010)[edytuj]

W 2009 roku przejął od Jaya Leno, który zaczął prowadzić nowy program The Jay Leno Show, słynne The Tonight Show. Program The Tonight Show with Conan O’Brien zadebiutował 1 czerwca, gośćmi w pierwszym odcinku byli Will Ferrell i zespół Pearl Jam. Program był kręcony w studiach Universal Studios w Hollywood. O’Brienowi ponownie towarzyszył zespół Maxa Weinberga, pod nową nazwą The Tonight Show Band. Wrócił również Andy Richter, tym razem wcielając się w rolę lektora. W styczniu 2010, w wyniku słabej oglądalności zarówno O’Briena, jak i Leno, NBC zdecydowało się przenieść oba programy o godzinę później. O’Brien nie zgodził się na taki układ, argumentując to tym, iż przeniesienie The Tonight Show na późniejszą godzinę naruszyłoby wieloletnią tradycję nadawania programu po wiadomościach lokalnych. W efekcie Jay Leno powrócił do prowadzenia Tonight Show, a O’Brien zakończył 16-letnią współpracę z NBC.

Conan (2010-)[edytuj]

Po dziewięciu miesiącach poza anteną, jakie wymusiło na O’Brienie NBC, związał się on z telewizją TBS. 8 listopada zadebiutował program Conan. Program kręcony jest w studiu Warner Brothers w Burbank. Z zespołu odszedł jego lider, Max Weinberg. Nowym liderem został gitarzysta, Jimmy Vivino, a zespół został przemianowany na The Basic Cable Band. Andy Richter ponownie został lektorem, jak i również współprowadzącym programu.