Conan z Cymerii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Conan Barbarzyńca
Conan the Barbarian
Ilustracja
Pierwsze wystąpienie Feniks na mieczu
Twórca Robert E. Howard
Grany przez Arnold Schwarzenegger, Ralf Möller, Jason Momoa
Dane biograficzne
Pochodzenie cymeryjska
Inne informacje
Zajęcie awanturnik, złodziej, wojownik, najemnik, pirat, król Aquilonii
Mapa świata ery hyboryjskiej

Conan z Cymerii, znany także jako Conan Barbarzyńca (ang. Conan the Barbarian) – postać literacka stworzona przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda w serii opowiadań fantasy opublikowanych w latach 30. XX wieku w magazynie „Weird Tales”. Po śmierci Howarda, seria kontynuowana była przez innych autorów. Łącznie zostało wydane ponad 70 tomów sagi, w tym tylko 17 opowiadań i jedna powieść napisane przez Howarda.

Powstały również filmy, seriale, komiksy i gry komputerowe, których bohaterem był Conan.

Życiorys[edytuj]

Według książek Howarda, Conan miał żyć około 10 000 lat temu w owianej mgłami tajemnicy erze hyboryjskiej. Urodził się w Cymerii, górzystej krainie zamieszkiwanej przez plemiona barbarzyńców[1]. Cymeryjczycy byli potomkami starożytnych Atlantydów. Jednak po zniszczeniu jej wspaniałej cywilizacji przez kataklizm, ocaleli Atlantydzi nie zdołali odbudować cywilizacji i cofnęli się cywilizacyjnie do epoki kamiennej. Ród Conana także wywodził się od Atlantydów. Jego dziadek początkowo zamieszkiwał w plemieniu na południu Cymerii, jednak uciekł w obawie przed rodową zemstą i osiedlił się w plemieniu na północy. Miejscem narodzin Conana było pole bitwy, podczas walki plemienia z hordą najeźdźców z Vanaheimu. Od najmłodszych lat Conan odznaczał się wielką siłą. W wieku piętnastu lat wziął udział w najeździe na aquilońską fortecę Venarium. W późniejszym okresie brał udział w walkach z Vanirami i Hyperborejczykami. Podczas jednej z kampanii został wzięty do niewoli przez Hyperborejczyków, skąd udało mu się zbiec. Uciekając, dotarł do miasta Arenjunu w Zamorze, zwanego Miastem Złodziei. Zafascynowany miastem i cywilizacją osiedlił się tam zarabiając na życie jako złodziej. Później wędrował i zwiedzał także inne kraje kontynuując karierę złodzieja, a niekiedy płatnego zabójcy (opowiadanie Dom pełen łotrów). Ostatecznie zaciągnął się jako najemnik do armii Turanu. Brał udział w wielu bitwach i awansował na oficera. Służył też władcy Turanu jako dyplomata. W końcu porzucił służbę turańską i znów rozpoczął wędrówkę. Niekiedy pędził żywot bandyty, czasem zaciągał się do armii któregoś z krajów jako najemnik. Stoczył wiele walk z ludźmi wszystkich narodów oraz potworami, które licznie zamieszkiwały wtedy Ziemię. Szczytem jego kariery okazuje się służba w armii aquilońskiej, która przynosi mu prestiż i sławę. Kiedy wybuchł bunt przeciwko królowi Aquilonii, Conan stanął na jego czele. Obalił i zabił króla i sam ogłosił się władcą. Pod jego burzliwymi, pełnymi wojen, rządami Aquilonia stała się najpotężniejszym krajem w zachodnim świecie[1].

Spis utworów[edytuj]

Sylwetka Conana

Utwory Roberta E. Howarda o Conanie i świecie Conana:

Wiersze:

  • Cimmeria (luty 1932)

Opowiadania opublikowane w „Weird Tales”:

Powieści:

Eseje:

Opowiadania dokończone lub edytowane przez L. Sprague de Campa:

  • Bóg w pucharze (vel Tajemnica świątyni Kalliana) (The God in the Bowl, 1952) (opublikowane w oryginalnej formie w 2002 roku)
  • Córka lodowego olbrzyma (The Frost Giant's Daughter, 1953) (opublikowane w oryginalnej formie w 1989 roku)
  • Skarb Tranikosa (The Treasure of Tranicos, 1953) (opublikowane w oryginalnej formie jako The Black Stranger w 1987 roku)
  • Bębny Tombalku (Drums of Tombalku, 1966)
  • Komnata śmierci (The Hall of the Dead, 1967)
  • Wilki na granicy (Wolves Beyond the Border, 1967)

Opowiadania dokończone przez Lina Cartera:

Opowiadania dokończone przez L. Sprague de Campa oraz Lina Cartera:

  • Pysk w ciemności (The Snout in the Dark, 1969)

Inni twórcy opowiadań o Conanie[edytuj]

Filmy o Conanie[edytuj]

Seriale telewizyjne o Conanie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b Robert E. Howard, L. Sprague de Camp, Lin Carter: Conan. Katowice: Wydawnictwo Pik, 1991, s. 26-29. ISBN 83-85264-019.

Linki zewnętrzne[edytuj]