Conan z Cymerii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Conan Barbarzyńca
Okładka „Weird Tales” z 1934 r., w którym zadebiutował Conan.
Okładka „Weird Tales” z 1934 r., w którym zadebiutował Conan.
Twórca Robert E. Howard
Grany przez Arnold Schwarzenegger
Informacje
Imię i nazwisko Conan Barbarzyńca
Specjalność wojownik
Mapa świata ery hyboryjskiej

Conan z Cymerii, znany także jako Conan Barbarzyńca (ang. Conan the Barbarian) – postać literacka stworzona przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda w serii opowiadań fantasy opublikowanych w latach 30. XX wieku w magazynie „Weird Tales”. Po śmierci Howarda, seria kontynuowana była przez innych autorów. Łącznie zostało wydane ponad 70 tomów sagi, w tym tylko 17 opowiadań i jedna powieść napisane przez Howarda.

Powstały również filmy, seriale, komiksy i gry komputerowe, których bohaterem był Conan.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Według książek Howarda, Conan miał żyć około 10 000 lat temu w owianej mgłami tajemnicy erze hyboryjskiej. Urodził się w Cymerii, górzystej krainie zamieszkiwanej przez plemiona barbarzyńców[1]. Cymeryjczycy byli potomkami starożytnych Atlantydów. Jednak po zniszczeniu jej wspaniałej cywilizacji przez kataklizm, ocaleli Atlantydzi nie zdołali odbudować cywilizacji i cofnęli się cywilizacyjnie do epoki kamiennej. Ród Conana także wywodził się od Atlantydów. Jego dziadek początkowo zamieszkiwał w plemieniu na południu Cymerii, jednak uciekł w obawie przed rodową zemstą i osiedlił się w plemieniu na północy. Miejscem narodzin Conana było pole bitwy, podczas walki plemienia z hordą najeźdźców z Vanaheimu. Od najmłodszych lat Conan odznaczał się wielką siłą. W wieku piętnastu lat wziął udział w najeździe na aquilońską fortecę Venarium. W późniejszym okresie brał udział w walkach z Vanirami i Hyperborejczykami. Podczas jednej z kampanii został wzięty do niewoli przez Hyperborejczyków, skąd udało mu się zbiec. Uciekając, dotarł do miasta Arenjunu w Zamorze, zwanego Miastem Złodziei. Zafascynowany miastem i cywilizacją osiedlił się tam zarabiając na życie jako złodziej. Później wędrował i zwiedzał także inne kraje kontynuując karierę złodzieja, a niekiedy płatnego zabójcy (opowiadanie Dom pełen łotrów). Ostatecznie zaciągnął się jako najemnik do armii Turanu. Brał udział w wielu bitwach i awansował na oficera. Służył też władcy Turanu jako dyplomata. W końcu porzucił służbę turańską i znów rozpoczął wędrówkę. Niekiedy pędził żywot bandyty, czasem zaciągał się do armii któregoś z krajów jako najemnik. Stoczył wiele walk z ludźmi wszystkich narodów oraz potworami, które licznie zamieszkiwały wtedy Ziemię. Szczytem jego kariery okazuje się służba w armii aquilońskiej, która przynosi mu prestiż i sławę. Kiedy wybuchł bunt przeciwko królowi Aquilonii, Conan stanął na jego czele. Obalił i zabił króla i sam ogłosił się władcą. Pod jego burzliwymi, pełnymi wojen, rządami Aquilonia stała się najpotężniejszym krajem w zachodnim świecie[1].

Spis utworów[edytuj | edytuj kod]

Sylwetka Conana

Utwory Roberta E. Howarda o Conanie i świecie Conana:

Wiersze:

  • Cimmeria (luty 1932)

Opowiadania opublikowane w „Weird Tales”:

Powieści:

Eseje:

Opowiadania dokończone lub edytowane przez L. Sprague de Campa:

  • Bóg w pucharze (vel Tajemnica świątyni Kalliana) (The God in the Bowl, 1952) (opublikowane w oryginalnej formie w 2002 roku)
  • Córka lodowego olbrzyma (The Frost Giant's Daughter, 1953) (opublikowane w oryginalnej formie w 1989 roku)
  • Skarb Tranikosa (The Treasure of Tranicos, 1953) (opublikowane w oryginalnej formie jako The Black Stranger w 1987 roku)
  • Bębny Tombalku (Drums of Tombalku, 1966)
  • Komnata śmierci (The Hall of the Dead, 1967)
  • Wilki na granicy (Wolves Beyond the Border, 1967)

Opowiadania dokończone przez Lina Cartera:

Opowiadania dokończone przez L. Sprague de Campa oraz Lina Cartera:

  • Pysk w ciemności (The Snout in the Dark, 1969)

Inni twórcy opowiadań o Conanie[edytuj | edytuj kod]

Filmy o Conanie[edytuj | edytuj kod]

Seriale telewizyjne o Conanie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b Robert E. Howard, L. Sprague de Camp, Lin Carter: Conan. Katowice: Wydawnictwo Pik, 1991, s. 26-29. ISBN 83-85264-019.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]