Conch Republic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Conch Republic
Flaga Conch Republic
Flaga Conch Republic
Dewiza: We Seceded Where Others Failed
The Mitigation of World Tension through the Exercise of Humor
Ustrój polityczny republika
Utworzenie 23 kwietnia 1982
Mapa Conch Republic

W 1982 roku miasta leżące na wyspach archipelagu Florida Keys w Stanach Zjednoczonych w proteście przeciwko dokonanej przez Straż Graniczną USA blokadzie międzystanowej drogi U.S. Route 1 ogłosiły niepodległość "Republiki Muszli". Deklaracja – choć fikcyjna i żartobliwa raczej – była reakcją na utrudnienia ruchu będące skutkiem szczegółowej kontroli każdego pojazdu zmierzającego w kierunku północnym (mającej na celu niedopuszczenie do przemieszczania się na kontynentalna część USA nielegalnych imigrantów), co uderzało w turystykę będącą podstawową gałęzią gospodarki archipelagu. Nie bez znaczenia był też fakt urażenia lokalnej dumy mieszkańców, którzy w trakcie szczegółowych kontroli zmuszeni byli do udowadniania posiadania obywatelstwa Stanów Zjednoczonych.

Władze nowo powstałej "Republiki" rozpoczęły wydawanie własnych paszportów, przy czym były one wydawane również obywatelom 13 pozostałych państw basenu Morza Karaibskiego, a także przebywającym na wyspach archipelagu obywatelom Niemiec, Szwecji, Meksyku, Francji, Hiszpanii i Rosji.

Flaga Conch Republic, koszulki z jej emblematami i inne gadżety z jej symboliką są dziś jednymi z najchętniej kupowanych na Florida Keys pamiątek turystycznych.

Linki zewnętrzne[edytuj]