Concrete5

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Concrete5
Autor Concrete CMS Inc.
Pierwsze wydanie 29 sierpnia 2006
Aktualna wersja stabilna 5.7.5.9 / 29 lipca 2016
System operacyjny dowolny serwer obsługujący PHP i MySQL
Rodzaj System zarządzania treścią (CMS)
Licencja MIT
Strona internetowa

Concrete5 – rozprowadzany na zasadach wolnego i otwartego oprogramowania system zarządzania treścią (CMS) napisany w języku PHP, wykorzystujący bazę danych MySQL. Umożliwia edycję treści bezpośrednio na stronie, co czyni go szczególnie przyjaznym dla osób o niewielkich umiejętnościach komputerowych.

Kod[edytuj | edytuj kod]

Kod Concrete5 oparty jest o architekturę Model-View-Controller oraz programowanie obiektowe. Zdecydowana większość kodu JavaScript jest oparta o biblioteki jQuery, natomiast część zaawansowanych funkcji PHP (jak np. obsługa cache) pochodzi z bibliotek Zend.

Główne cechy systemu concrete5[edytuj | edytuj kod]

Jedną z najważniejszych cech Concrete5 jest możliwość edycji treści bezpośrednio na stronie, na której są one prezentowane. Struktura pojedynczej strony opiera się o bloki, którymi mogą być dowolne treści, kod HTML, automatyczna nawigacja, obiekty flash, ankiety, obrazy, formularze i tym podobne. Położenie bloków na stronie można zmieniać metodą "przeciągnij i upuść". Poszczególne podstrony w mapie witryny są od siebie niezależne, tak, że można dowolnie zmieniać ich położenie między sobą, przy czym nie ma ograniczeń w głębokości umieszczania poszczególnych podstron pod innymi.

Licencja[edytuj | edytuj kod]

Concrete5 jest oprogramowaniem wolnym i otwartym objętym licencją MIT[1].

Concrete5 w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Program Concrete5 zaprzestano rozwijać w języku polskim, wersja 5.4.2.1 jest ostatnią przetłumaczoną na język polski[2]. W ostatnim czasie popularność Concrete5 w Polsce mocno spadła ze względu na umacniającą się pozycje WordPressa, pomimo tego nie zaprzestano rozwijania programu w języku angielskim, ostatnia stabilna wersja jest dostępna na oficjalnej stronie[3][4].[doprecyzuj!]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. concrete5 Open Source License (ang.). [dostęp 2012-05-12].
  2. A listing of concrete5 sites focused on serving specific regions and languages (ang.). [dostęp 2012-05-12].
  3. Adam Golański: Czeka nas monokultura WordPressa? Badania rynku potwierdzają dominującą pozycję tego CMS-a (pol.). 2011-11-29. [dostęp 2012-05-12].
  4. water & stone: 2011 Open Source CMS Market Share Report (ang.). 2011-11-27. [dostęp 2012-05-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]