Concrete5

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Concrete5
System zarządzania treścią (CMS)
Autor Concrete CMS Inc.
System operacyjny dowolny serwer obsługujący PHP i MySQL
Pierwsze wydanie 29 sierpnia 2006
Aktualna wersja stabilna 5.7.5.3 / 24 listopada 2015
Licencja MIT
Strona internetowa

Concrete5 – rozprowadzany na zasadach wolnego i otwartego oprogramowania system zarządzania treścią (CMS) napisany w języku PHP, wykorzystujący bazę danych MySQL. Umożliwia edycję treści bezpośrednio na stronie, co czyni go szczególnie przyjaznym dla osób o niewielkich umiejętnościach komputerowych.

Kod[edytuj]

Kod Concrete5 oparty jest o architektrę Model-View-Controller oraz programowanie obiektowe. Zdecydowana większość kodu JavaScript jest oparta o biblioteki jQuery, natomiast część zaawansowanych funkcji PHP (jak np. obsługa cache) pochodzi z bilbliotek Zend.

Główne cechy systemu concrete5[edytuj]

Jedną z najważniejszych cech Concrete5 jest możliwość edycji treści bezpośrednio na stronie, na której są one prezentowane. Struktura pojedynczej strony opiera się o bloki, którymi mogą być dowolne treści, kod HTML, automatyczna nawigacja, obiekty flash, ankiety, obrazy, formularze i tym podobne. Położenie bloków na stronie można zmieniać metodą "przeciągnij i upuść". Poszczególne podstrony w mapie witryny są od siebie niezależne, tak, że można dowolnie zmieniać ich położenie między sobą, przy czym nie ma ograniczeń w głębokości umieszczania poszczególnych podstron pod innymi.

Licencja[edytuj]

Concrete5 jest oprogramowaniem wolnym i otwartym objętym licencją MIT[1].

Concrete5 w Polsce[edytuj]

Wśród wielu różnych wersji językowych, concrete5 jest także dostępny w języku polskim i posiada polską społeczność[2]. Mimo, że Concrete5 jest stosunkowo mało znany w Polsce, to w ostatnich latach[kiedy?] zdecydowanie wzrasta jego udział w światowym rynku CMS[3][4].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]