Congrès international d’architecture moderne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Congrès international d’architecture moderne (CIAM), Międzynarodowy Kongres Architektury Nowoczesnej – międzynarodowa organizacja architektów modernistycznych powstała dla wzajemnej konsultacji i konsolidacji rozwoju współczesnej architektury i jej propagowania.

CIAM powstał w 1928[1] wskutek ogólnoeuropejskiego protestu architektów nowoczesnych po unieważnieniu wygranej Le Corbusiera w konkursie na Pałac Ligi Narodów w Genewie w 1927. Pierwszym prezesem został Szwajcar Karl Moser. W 1933 architekci czwartego kongresu CIAM utworzyli Kartę Ateńską, zbiór postulatów dotyczących urbanistyki i architektury mieszkaniowej, stanowiących później ogólnie uznawany wzorzec w wielu krajach europejskich. Zarówno komuniści jak i naziści potępili architekturę modernizmu oraz CIAM[2]. Po przerwie spowodowanej II wojną światową CIAM został reaktywowany i działał do 1956. Został rozwiązany w 1959 w Otterlo.

Kongresy CIAM[edytuj | edytuj kod]

Lista kongresów[3]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Max Risselada, Dirk van den Heuvel: Introduction – The Team 10 story.
  2. Charles Jencks "Le Corbusier" 1973
  3. Carolyn Aguilar-Dubose, CIAM. Congrès international d’architecture moderne, www.arquitectura.uia.mx [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04] (hiszp.).