Conrad Marshall Swan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
herb sir Conrada M.Swana

Sir Conrad Marshall John Fisher Swan[1] (ur.w 1924) – kanadyjski heraldyk, w latach 1992-1995 Wielki Herold Anglii (Garter Principal King of Arms).

Urodzony w 1924 r. w Brytyjskiej Kolumbii w Kanadzie. Jego ojciec imigrował z Litwy pod koniec I wojny światowej, pochodził ze starego rodu Święcickich herbu Jastrzębiec, ze względów praktycznych przybrał nazwisko Swan. W czasie II Wojny światowej Conrad Swan służył jako kapitan w Regimencie Madras w Indiach. Po wojnie ukończył na Uniwersytecie Londyńskim studia na wydziale orientalistyki i afrykanistyki, następnie obronił prace licencjacką i magisterską na Uniwersytecie Zachodniego Ontario. Jednocześnie pogłębiał zainteresowanie sprawami Brytyjskiej Wspólnoty Narodów co zaowocowało doktoratem na Uniwersytecie Cambridge w 1955 r.

Zajmował się pracą naukową i dydaktyczną piastując stanowiska wykładowcy m.in. na Uniwersytecie of Windsor, Uniwersytecie Yale i Uniwersytecie Alberty.

Jednocześnie poświęcał się studiom nad heraldyką stając się jednym z międzynarodowych autorytetów w tej dziedzinie, co znalazło wyraz w mianowaniu go na kolejne urzędy angielskiej heroldii. W 1962 r. został pomocniczym heroldem, (Rouge Dragon Pursuivant of Arms), w 1968 r. heroldem Yorku (York Herald of Arms). Na tych stanowiskach uczestniczył m.in. w uroczystościach pogrzebowych Winstona Churchilla, inwestyturze księcia Walii i brytyjskiej wizycie papieża Jana Pawła II. W 1992 r. został jako pierwszy Kanadyjczyk Wielkim Heroldem Anglii (Garter Principal King of Arms), którą to funkcję złożył w 1995 z powodów zdrowotnych.

Conrad Swan jest autorem wielkiej liczby publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu heraldyki. Z racji swych urzędów, ale także i poza nimi projektował wielką ilość herbów rodowych, miejskich, terytorialnych, organizacyjnych, udzielał licznych konsultacji heraldycznych m.in. rządowi kanadyjskiemu.

Za wybitne zasługi dr Swan został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Viktorii, Wielkim Krzyżem Orderu Narodu, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, Krzyżem Komandorskim Orderu Wielkiego Księcia Giedymina i Krzyżem Kawalerskim Kawalerów Maltańskich.

Jest członkiem wielu towarzystw i stowarzyszeń naukowych, m.in. Royal Heraldry Society of Canada, Society of Antiquaries of London, Heraldic Garden. W roku 1996 otrzymał również honorowe członkostwo Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter Townend (red.), Burke's Landed Gentry, 18 wyd., Londyn 1969, t. II, str. 591

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]