Conspicuous Gallantry Medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal za Wybitną Odwagę
Conspicuous Gallantry Medal (CGM)
Awers
Awers medalu dla marynarki wojennej
(z wizerunkiem Jerzego VI)
Awers
Awers medalu dla lotnictwa
(z wizerunkiem Jerzego VI)
Baretka
Baretka dla marynarki wojennej (do 1921)
z rozetką za kolejne nadanie
Baretka
Baretka dla marynarki wojennej (od 1921)
Baretka
Baretka dla lotnictwa (od 1943)
Ustanowiono 1855 (za wojnę krymską)
7 lipca 1874 (odznaczenie stałe)
1943 (dla lotnictwa)
Wielkość 36 mm
Kruszec srebro

Medal za Wybitną Odwagę (ang. Conspicuous Gallantry Medal, CGM) – do 1993 roku drugie w kolejności, po Krzyżu Wiktorii, odznaczenie bojowe Zjednoczonego Królestwa. Nadawane podoficerom i szeregowym sił zbrojnych (bez względu na rodzaj broni) oraz marynarki handlowej Wielkiej Brytanii, Wspólnoty Brytyjskiej oraz państw sojuszniczych za czyny wybitnej odwagi w starciu z przeciwnikiem na morzu lub w powietrzu. Medal stanowił odpowiednik Orderu za Wybitną Służbę (ang. Distinguished Service Order) dla podoficerów i szeregowych. Mógł być nadany wielokrotnie oraz pośmiertnie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Medal został ustanowiony przez królową Wiktorię w 1855 roku, początkowo jako odznaczenie za dzielność wykazaną jedynie podczas wojny krymskiej. Przywrócony jako stałe odznaczenie za odwagę 7 lipca 1874 roku. W 1942 roku nadawanie medalu rozszerzono na personel marynarki handlowej, a w roku 1943 król Jerzy VI ustanowił odmianę dla lotnictwa, noszoną na odmiennej wstążce.

Choć formalnie medal mógł być nadany wielokrotnie, znany jest tylko jeden przypadek dwukrotnego nadania go tej samej osobie. St. bosman Arthur Robert Blore otrzymał medal w 1915 roku i ponownie w roku 1918[1][2].

W 1993 roku medal, wraz z Orderem za Wybitną Służbę (Distinguished Service Order) oraz Medalem za wyjątkowe zasługi (Distinguished Conduct Medal), został zastąpiony przez nowo ustanowiony Krzyż za Wybitną Odwagę (Conspicuous Gallantry Cross).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Medal o średnicy 36 mm jest wykonany ze srebra. Na awersie medalu znajduje się wizerunek głowy panującego otoczony napisem. Na rewersie umieszczono w trzech rzędach napis: „FOR CONSPICUOUS GALLANTRY”, zwieńczony królewską koroną i otoczony wieńcem laurowym.

Wstążka pierwotnie z dwóch ciemnoniebieskich pasków z białym pośrodku, zastąpiona w 1921 roku białą z wąskimi ciemnoniebieskimi paskami wzdłuż brzegów. Wstążka dla lotnictwa (od 1943) była jasnoniebieska z wąskimi ciemnoniebieskimi paskami wzdłuż brzegów. Kolejne nadanie zaznaczano poprzez nałożenie na wstążkę srebrnego okucia. Na baretce umieszczana była natomiast srebrna rozetka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Conspicuous Gallantry Medal (ang.). collections.rmg.co.uk. [dostęp 2012-04-07].
  2. Imperial Service Order and Medal (ang.). naval-history.net. [dostęp 2012-04-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]