Continental Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Continental Airlines
Ilustracja
IATA
CO
ICAO
COA
Znak
CONTINENTAL
Historia
Data założenia

1934 (jako Varney Speed Lines)

Rozpoczęcie działalności

15 lipca 1934

Zaprzestanie działalności

3 marca 2012

Lokalizacja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Węzeł

Port lotniczy Guam (obsługiwany przez Continental Micronesia), Port lotniczy Cleveland-Hopkins, Port lotniczy Houston-George Bush, Port lotniczy Newark-Liberty

Kooperacja
Program lojalnościowy

OnePass

Sojusz

Star Alliance

Powiązania

Presidents Club

Flota
Liczba samolotów

381

Liczba tras

283

Przedsiębiorstwo
Siedziba

Houston

Członkowie zarządu

Larry Kellner, Jeff Misner

Strona internetowa
Samolot linii Continental Airlines w barwach Star Alliance

Continental Airlines – amerykańskie linie lotnicze z siedzibą w Houston, działające w latach 1934–2012. Posiadały połączenia z wieloma krajami. Głównym węzłem był Port lotniczy Houston-George Bush, Newark i Port lotniczy Cleveland-Hopkins. Continental Airlines używała różnych wersji samolotów typu Boeing 737, 757, 767 i 777.

Kontrowersje
W związku z katastrofą należącego do AirFrance Concorde'a z 25 lipca 2000 roku, wszczęto śledztwo zakończone sformułowaniem w 2005 roku zarzutów prokuratorskich wobec dwóch pracowników Continental Airlines. Ustalono, że w samolotach DC-10 latających w barwach tej linii, zastosowano modyfikację okolic silników, której nie zaaprobowały stosowne instytucje do spraw bezpieczeństwa lotów. W wyniku oderwania się fragmentu takiej modyfikacji podczas startu jednego z DC-10, nastąpiło rozerwanie opony startującego 4 minuty później Concorde'a, który najechał na leżący na pasie startowym fragment, a następnie uległ katastrofie w wyniku powstania fali uderzeniowej na skrzydle i zapalenia się lewego silnika oraz problemów z prawidłowym startem. Wina dokonania niedozwolonej modyfikacji DC-10 przez Continental Airlines jest udowodniona, przedmiotem wciąż trwających sporów jest jednak ustalenie, czy to linie ponoszą wyłączną odpowiedzialność za jedyną jak dotąd katastrofę w historii lotów Concorde'ów.

Zjednoczenie z United Airlines

4 maja 2010 ogłoszono połączenie dwóch amerykańskich przewoźników lotniczych, linii United Airlines i Continental Airlines. Dzięki połączeniu powstały największe linie lotnicze na świecie, dysponujące flotą 692 samolotów latających do 370 portów lotniczych w 59 krajach. Nowy przewoźnik lata pod nazwą United Airlines. 3 marca 2012 Federal Aviation Administration formalnie zatwierdziła fuzję wydając wspólny certyfikat do wykonywania operacji obu linii pod nazwą United.