Contraband Police

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Contraband Police
Producent

Crazy Rocks Studios

Wydawca

PlayWay

Data wydania

8 marca 2023[1]

Gatunek

symulacyjna

Tryby gry

jednoosobowa

Język

angielski, polski

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows

Contraband Policekomputerowa gra symulacyjna wyprodukowana przez Crazy Rocks Studios i wydana przez PlayWay. Produkcja została wydana 8 marca 2023 roku na komputerach z systemem Microsoft Windows. Gra pozwala wcielić się w rolę policjanta, który pracuje na przejściu granicznym.

Contraband Police spotkała się z pozytywnym przyjęciem, a wielu recenzentów podkreślało jej wciągającą rozgrywkę i porównywało do gry Papers, Please[2].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz steruje postacią policjanta, który rozpoczął pracę na posterunku granicznym fikcyjnego państwa Akaristańskiej Republiki Ludowej. Głównym zadaniem gracza jest kontrola przejeżdżających pojazdów, w celu wykrycia przemytników. Gracz może sprawdzić zgodność i ważność posiadanych dokumentów i przeszukać pojazd, po czym zadecydować, czy osoba może wjechać na teren państwa. Osoby przyłapane na przemycie zostają aresztowane i wysłane do obozu pracy[3]. Zadania powtarzają się w cyklu dobowym. Posterunek graniczny może zostać ostrzelany przez członków lokalnego gangu. Gracz może ulepszać swój radiowóz i budynek ochrony[4]. Poza codzienną pracą dostępne są także zadania poboczne polegające m.in. na usunięciu przeszkody z drogi czy śledzeniu podejrzanej osoby[3].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Wielu redaktorów porównywało mechanikę gry do tej z Papers, Please, niezależnej produkcji wydanej w 2013 roku. Krytyk z serwisu Gamespace stwierdził, że rozgrywka jest zbudowana na Papers, Please, jednak dodaje nowe elementy od siebie. Jest to odrobina Papers, Please zmieszana z elementami akcji i symulatora[5]. Derek Johnson, pisząc dla Jump Dash Roll podkreślił, że Contraband Police jest jedną z lepszych prób odtworzenia zasad Papers, Please. Pomimo braku wciągającej fabuły, rozgrywka jest różnorodna i nie pozwala się nudzić[6].

W ciągu dwóch dni od premiery sprzedano 49 tysięcy kopii, a przychody z gry wyrównały poziom budżetu produkcji określonego na 2 mln zł[7]. Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem recenzentów, uzyskując według agregatora Metacritic średnią z 10 ocen wynoszącą 77/100[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Contraband Police [online], Gry-Online [dostęp 2023-04-01] (pol.).
  2. a b Contraband Police [online], Metacritic [dostęp 2023-10-11] (ang.).
  3. a b Tomasz Orłowski, Musicie zagrać w ten symulator. Recenzja Contraband Police, „Eurogamer”, 7 marca 2023 [dostęp 2023-04-01] (pol.).
  4. Komunistyczne bagiety wjechały na Steam – gra Contraband Police jest już dostępna [online], IGN, 11 marca 2023 [dostęp 2023-04-01] (pol.).
  5. Contraband Police PC review [online], Gamespace, 20 marca 2023 [dostęp 2023-04-01].
  6. Derek Johnson, Contraband Police Review – Jump Dash Roll [online], Jump Dash Roll, 14 marca 2023 [dostęp 2023-04-01].
  7. Brent Dubin, Contraband Police A Commercial Success; PlayWay Has Numbers [online], Globe Live Media, 10 marca 2023 [dostęp 2023-04-01] (ang.).