Convair XFY-1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Convair XFY-1
Convair XFY-1
Dane podstawowe
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent Convair
Typ eksperymentalny myśliwiec pionowego startu
Załoga 1
Historia
Data oblotu listopad 1954
Egzemplarze 1
Dane techniczne
Napęd 1× Allison YT40-A-6 silnik turbośmigłowy
Moc 5,500 hp (4,100 kW)
Wymiary
Rozpiętość 8,43 m
Długość 10,66 m
Powierzchnia nośna 39,7 m²
Masa
Własna 5,310 kg
Startowa 7,370 kg
Osiągi
Prędkość maks. 980 km/h na 4,600 m
Prędkość przelotowa 640 km/h
Prędkość wznoszenia 13,7 m/s
Pułap 13,300 m
Zasięg 10,000 km

Convair XFY Pogo był eksperymentalnym myśliwcem pionowego startu. Startował z pozycji pionowej stojąc na ogonie. Pogo miał skrzydła typu delta oraz dwa śmigła obracające się w przeciwnych kierunkach (inaczej podczas startu samolot kręciłby się z uwagi na działanie momentu pędu) napędzane przez silnik turbośmigłowy o mocy 5500 KM. Docelowo miał być to wielozadaniowy myśliwiec zdolny do startu z małych statków.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu II wojny światowej zaostrzająca się zimna wojna pobudziła armię amerykańską do rozwoju technologii pionowego startu. W maju 1951 Convair i Lockheed podpisały kontrakty na zaprojektowanie i zbudowanie po dwóch myśliwców zdolnych do pionowego startu i lądowania. Chociaż w kontrakcie zapisane było zbudowanie dwóch egzemplarzy obie ekipy zdołały wykonać po jednej sztuce – Lockheed XFV a Convair XFY potocznie nazwanego "Pogo".

Testy[edytuj | edytuj kod]

Pilot XFY-1 musiał wsiadać do samolotu za pomocą drabiny

29 kwietnia 1954 pilot testowy Convair podporucznik James F. Coleman wykonał pierwszy lot tym samolotem. Na początku latano ze specjalną zacumowaną liną, która miała zapobiec utracie kontroli nad samolotem. Pierwszy swobodny lot odbył się 2 listopada 1954. Podczas kolejnych lotów zostały wykryte wady konstrukcyjne. Z powodu braku hamulców aerodynamicznych Pogo miał poważne problemy ze skutecznym wytracaniem prędkości. Kolejnym problemem było lądowanie. Niedogodna pozycja pilota nie pozwalała mu w pełni kontrolować samolotu podczas podchodzenia do lądowania. Z powodu tych trudności dalsze prace nad projektem zostały wstrzymane. Convair wrócił do projektu i kolejny test odbył się 19 maja 1955 roku. Jego wyniki daleko odbiegały od oczekiwanych w wyniku czego 1 sierpnia tegoż roku projekt został oficjalnie zamknięty. Pogo odbył ostatni lot w listopadzie 1956 roku.

Czasy dzisiejsze[edytuj | edytuj kod]

Chociaż Pogo mógłby być uznany za porażkę z powodu niedoprowadzenia konstrukcji do używalności, doświadczenie zebrane podczas jego budowy okazało się być bardzo pomocne przy konstruowaniu kolejnych samolotów pionowego startu i lądowania takich jak Hawker Siddeley Harrier. Jedyny wyprodukowany egzemplarz XFY został przeniesiony w 1973 do muzeum w Silverhill, Maryland, gdzie do dziś można go oglądać.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]