Convenience shop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żabka” – sklep typu convenience we Wrocławiu
SPAR” – sklep typu convenience w Helsinkach

Convenience store, corner store albo corner shop (ang. convenience – wygoda, praktyczność; corner – róg, narożny [jeśli przed rzeczownikiem]; storeUS, Can. i Austr. sklep, zapas, dom [w wyrażeniu ‘dom towarowy’]; shopzwł. Br. sklep, pot. interes, US dział [w domu towarowym], zakład [pracy], oddział, dział [w fabryce], warsztat, pracownia, Br. i Austr. pot. zakupy) – angielski termin mający źródło w USA (7-Eleven od 1927) i oznaczający mały sklep, zazwyczaj położony w dzielnicach mieszkaniowych miast albo w innych dogodnych i często odwiedzanych punktach, handlujący głównie towarami na bieżące potrzeby mieszkańców. Są to przede wszystkim gotowe, konfekcjonowane produkty spożywcze i napoje (mrożonki, konserwy, paczkowane wędliny i sery, lody itp.) oraz towary codziennego użytku (gazety, papierosy, zapałki, baterie itp.), czasami też np. losy na loterie i środki do utrzymania higieny osobistej albo najbardziej popularne środki chemiczne, jak proszki do prania.

Często są to placówki działające w systemie samoobsługowym, zazwyczaj czynne od wczesnego ranka do późnego wieczora. W zależności od uwarunkowań prawnych w poszczególnych krajach[1] mogą to być sklepy czynne przez siedem dni w tygodniu, niekiedy też całodobowe. Niektóre z tych sklepów oferują także napoje zawierające alkohol: czasem tylko takie jak piwo, niektóre zaś również te o większej zawartości alkoholu (wino i wódkę).

Szczególnym przypadkiem sklepów typu convenience są obiekty funkcjonujące przy całodobowych stacjach benzynowych.

W Polsce, obok sklepów przy stacjach benzynowych, do najbardziej powszechnie znanych sklepów tego typu są te należące do sieci „Żabka”. Do największych w Europie sieci sklepów typu convenience należy założona w 1932 roku w HolandiiSPAR” (pierwotnie: „DE SPAR”), licząca ok. 12 tysięcy punktów handlowych na całym świecie (w tym ponad 100 w Polsce)[2].

Przypisy

  1. Zob. zakaz handlu w niedziele i święta.
  2. SPAR Polska. SPAR. [dostęp 2014-10-10].


Linki zewnętrzne[edytuj]