Convenience store

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Convenience store, corner store, corner shop[a]anglojęzyczny termin mający źródło w USA (7-Eleven od 1927) i oznaczający mały sklep, zazwyczaj położony w dzielnicach mieszkaniowych miast albo w innych dogodnych i często odwiedzanych punktach, handlujący głównie towarami na potrzeby bieżące. Są to przede wszystkim gotowe, konfekcjonowane produkty spożywcze i napoje (mrożonki, konserwy, paczkowane wędliny i sery, lody itp.), środki czystości osobistej i gospodarczej, gazety, papierosy, zapałki, baterie itp. Czasami też np. losy na loterie.

Często są to placówki działające w systemie samoobsługowym, zazwyczaj czynne od wczesnego ranka do późnego wieczora. W zależności od uwarunkowań prawnych w poszczególnych krajach[1] mogą to być sklepy czynne przez siedem dni w tygodniu, niekiedy też całodobowe. Większość z tych sklepów oferują także napoje zawierające alkohol: czasem tylko takie jak piwo, niektóre zaś również te o większej zawartości alkoholu (wino i wódkę).

Szczególnym przypadkiem sklepów typu convenience są obiekty funkcjonujące przy całodobowych stacjach benzynowych.

W Polsce, obok sklepów przy stacjach benzynowych, do najbardziej powszechnie znanych sklepów tego typu są te należące do sieci „ABC” (ok. 8500 punktów)[2] oraz „Żabka” (ok. 9100 punktów)[3]. Do największych w Europie sieci sklepów typu convenience należy założona w 1932 roku w HolandiiSpar” (pierwotnie: „DE SPAR”), licząca ok. 12 tysięcy punktów handlowych na całym świecie (w tym ponad 100 w Polsce)[4].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. ang. convenience – wygoda, praktyczność; corner – róg, narożny; store (amer.), shop (bryt.) – sklep (Oxford Dictionaries)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zob. zakaz handlu w niedziele i święta.
  2. Profit system Sp., abc, „Franchising.pl” [dostęp 2016-12-28].
  3. Żabka w liczbach, www.zabka.pl [dostęp 2023-02-12] (pol.).
  4. SPAR Polska. Spar. [dostęp 2014-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-03)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]