Cooking Vessel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cooking Vessel (dosł. „naczynie do gotowania””) – urządzenie do podgrzewania wody używane w brytyjskich czołgach i wozach bojowych. Urządzenie używane jest do podgrzewania przygotowanych wcześniej posiłków, a także do gotowania wody na herbatę. Urządzenie zostało wprowadzone do użycia pod koniec II wojny światowej i w zmodernizowanej formie jest nadal używane.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wersja urządzenia znana jako Boiling Vessel Electric (VBE No 1) została wprowadzona do użycia pod koniec II wojny światowej w brytyjskich czołgach Centurion[1]. Urządzenie zostało umieszczone w wieży czołgu i służyło głównie do gotowania wody na herbatę[1]. Przed wprowadzeniem BVE do użycia, aby przygotować herbatę załoga musiała opuścić czołg, do gotowania wody używano zazwyczaj improwizowanego palnika znanego popularnie jako Benghazi burner skonstruowanego z pustych puszek i kanistrów[2][3]. Wprowadzenie do użycia BVE pozwoliło na skrócenie czasu potrzebnego na przygotowania śniadania oraz zwiększyło bezpieczeństwo załogi czołgu, która nie musiała opuszczać jego wnętrza, aby przygotować posiłek[4].

Pierwsza wersja współczesnego urządzenia została wycofana z użycia na początku lat 50. XX wieku, zastąpiono ją przez nowszy model, No 2, zrobiony głównie ze stali nierdzewnej[4]. Trzecia wersja, VBE No 3, miała poprawioną instalację elektryczną i konstrukcję przez co rzadziej przeciekała[4]. W urządzenia VBE były wyposażone wszystkie czołgi brytyjskie począwszy od Centuriona, a w latach 60. stanowiły one także wyposażenie bojowego wozu piechoty FV432 Trojan[4]. Współcześnie BVE stanowią wyposażenie prawie wszystkich modeli dużych pojazdów używanych przez armię brytyjską (czołgi Challenger 2, ciężarówki MAN, pojazdy bojowe Warrior, Warthog, Mastiff, Jackal i Foxhoud)[4].

Obecna wersja urządzenia, Cooking Vessel FV706656[5], zasilana jest 28-woltowym prądem i używana głównie do podgrzewania przygotowanych wcześniej posiłków, a gorąca woda znajdująca się wewnątrz urządzenia wykorzystywana jest do robienia herbaty[4]. Urządzenie jest produkowane przez zakłady Electrothermal Engineering Ltd[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The British Perfected the Art of Brewing Tea Inside an Armored Vehicle. medium.com. [dostęp 2014-09-07]. (ang.).
  2. Desert brewup. britishforcesinpalestine.org. [dostęp 2014-09-07]. (ang.).
  3. Deeper Into the Desert. bbc.co.uk. [dostęp 2014-09-07]. (ang.).
  4. a b c d e f g BV or If in Doubt, Brew Up. militarysystems-tech.com/. [dostęp 2014-09-07]. (ang.).
  5. Cooking/Boiling Vessel FV706656. armedforces-int.com. [dostęp 2014-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-07)]. (ang.).