Copa Libertadores 1998

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Copa Libertadores 1998
XXXIX edycja
1997 1999
Szczegóły turnieju
Liczba drużyn 23
Mistrz BrazyliaVasco da Gama Rio de Janeiro (1. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 99
Strzelone gole 244 (2,46 na mecz)

W trzydziestej dziewiątej edycji Copa Libertadores udział wzięły 23 kluby reprezentujące wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL oraz Meksyk, będący członkiem CONCACAF. Każde z 11 państw wystawiło po 2 kluby, nie licząc broniącego tytułu brazylijskiego klubu Cruzeiro Belo Horizonte, który awansował do 1/8 finału bez gry.

Cruzeiro nie obronił tytułu, odpadając już w 1/8 finału po przegranym jedną bramką dwumeczu krajowym rywalem – klubem Vasco da Gama Rio de Janeiro. Pogromcy obrońcy tytułu okazali się później triumfatorami tej edycji turnieju.

Początkowo rozegrana została faza wstępna z udziałem dwóch drużyn meksykańskich oraz najniżej notowanych w Ameryce Południowej klubów z Wenezueli – do 1/16 finału awansowały dwa najlepsze kluby.

W 1/16 finału 20 klubów podzielono na 5 grup po 4 drużyny. Z każdej grupy do następnej rundy awansowały trzy najlepsze zespoły. Jako szesnasty klub do 1/8 awansował broniący tytułu Cruzeiro.

W 1/8 finału wylosowano osiem par, które wyłoniły ośmiu ćwierćfinalistów. W ćwierćfinale wylosowano cztery pary, które wyłoniły czterech półfinalistów. W półfinale dwie pary wyłoniły dwóch finalistów.

Wielką rewelacją turnieju był reprezentujący Ekwador klub Barcelona Guayaquil, który jako pierwszy w historii zespół z tego kraju awansował aż do finału Pucharu Wyzwolicieli. W finale drużyna z Ekwadoru nie sprostała ekipie Vasco da Gama, przegrywając oba mecze. Vasco da Gama w półfinale wyeliminował słynny argentyński klub River Plate Buenos Aires, a starcie to uznane zostało za przedwczesny finał.

Bardzo dobrze spisał się paragwajski klub Cerro Porteño Asunción, który w walce o finał uległ Barcelonie dopiero po rzutach karnych.

Kluby meksykańskie pokazały się z dobrej strony, dowodząc, że Puchar Wyzwolicieli dla najsilniejszego reprezentanta strefy CONCACAF to nie są już zbyt wysokie progi.

Tradycyjnie najsłabiej prezentowały się drużyny z Boliwii i Wenezueli.

1/32 finału (wstępna runda) Meksyk Wenezuela[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz zaproszono do udziału w Copa Libertadores reprezentantów najsilniejszej ligi ze strefy CONCACAF – ligi Meksyku. Pierwszymi klubami meksykańskimi, które wzięły udział w dotychczas wyłącznie południowoamerykańskim pucharze były MeksykChivas Guadalajara oraz Meksyk América Meksyk.

  • Wstępny mecz, mający jedynie wpływ na kolejność meczów we wstępnej grupie:
15.01 Meksyk América MeksykMeksykChivas Guadalajara 2:0 (2:0)
  • Mecze grupowe:
04.02 WenezuelaAtlético Zulia MaracaiboMeksykChivas Guadalajara 2:3 (1:1)
06.02 WenezuelaCaracasMeksykChivas Guadalajara 1:1 (0:0)
10.02 WenezuelaAtlético Zulia MaracaiboMeksyk América Meksyk 0:2 (0:1)
13.02 WenezuelaCaracasMeksyk América Meksyk 1:0 (1:0)
17.02 MeksykChivas GuadalajaraWenezuelaAtlético Zulia Maracaibo 4:1 (2:1)
19.02 Meksyk América MeksykWenezuelaAtlético Zulia Maracaibo 2:0 (2:0)
24.02 MeksykChivas GuadalajaraWenezuelaCaracas 4:1 (2:1)
26.02 Meksyk América MeksykWenezuelaCaracas 1:1 (1:0)
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
MeksykChivas Guadalajara 4 3 1 0 10 12 5
Meksyk América Meksyk 4 2 1 1 7 5 2
WenezuelaCaracas 4 1 2 1 5 4 6
WenezuelaAtlético Zulia Maracaibo 4 0 0 4 0 3 11


1/16 finału[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1 Kolumbia, Ekwador[edytuj | edytuj kod]

25.02 Kolumbia América CaliKolumbiaAtlético Bucaramanga 2:2
25.02 EkwadorBarcelona GuayaquilEkwadorDeportivo Quito 0:0
03.03 EkwadorDeportivo QuitoKolumbiaAtlético Bucaramanga 1:0 (0:0)
06.03 EkwadorBarcelona GuayaquilKolumbiaAtlético Bucaramanga 2:0
10.03 EkwadorDeportivo QuitoKolumbia América Cali 0:4 (0:3)
13.03 EkwadorBarcelona GuayaquilKolumbia América Cali 1:0 (0:0)
18.03 KolumbiaAtlético BucaramangaKolumbia América Cali 0:1
18.03 EkwadorDeportivo QuitoEkwadorBarcelona Guayaquil 1:1
24.03 KolumbiaAtlético BucaramangaEkwadorDeportivo Quito 2:0
27.03 Kolumbia América CaliEkwadorDeportivo Quito 2:1
31.03 KolumbiaAtlético BucaramangaEkwadorBarcelona Guayaquil 1:0
03.04 Kolumbia América CaliEkwadorBarcelona Guayaquil 1:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Kolumbia América Cali 6 3 2 1 11 10 5
EkwadorBarcelona Guayaquil 6 2 3 1 9 5 3
KolumbiaAtlético Bucaramanga 6 2 1 3 7 5 6
EkwadorDeportivo Quito 6 1 2 3 5 3 9


Grupa 2 Brazylia, Meksyk[edytuj | edytuj kod]

04.03 MeksykChivas GuadalajaraMeksyk América Meksyk 0:1
04.03 BrazyliaGrêmio Porto AlegreBrazyliaVasco da Gama Rio de Janeiro 1:0 (0:0)
10.03 MeksykChivas GuadalajaraBrazyliaGrêmio Porto Alegre 1:0 (0:0)
13.03 Meksyk América MeksykBrazyliaGrêmio Porto Alegre 1:2
17.03 MeksykChivas GuadalajaraBrazyliaVasco da Gama Rio de Janeiro 1:0 (1:0)
20.03 Meksyk América MeksykBrazyliaVasco da Gama Rio de Janeiro 1:1 (1:1)
24.03 Meksyk América MeksykMeksykChivas Guadalajara 2:0 (1:0)
25.03 BrazyliaVasco da Gama Rio de JaneiroBrazyliaGrêmio Porto Alegre 3:0 (2:0)
31.03 BrazyliaGrêmio Porto AlegreMeksykChivas Guadalajara 2:0 (0:0)
03.04 BrazyliaVasco da Gama Rio de JaneiroMeksykChivas Guadalajara 2:0
07.04 BrazyliaGrêmio Porto AlegreMeksyk América Meksyk 1:0 (1:0)
10.04 BrazyliaVasco da Gama Rio de JaneiroMeksyk América Meksyk 1:1 (0:1)
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
BrazyliaGrêmio Porto Alegre 6 4 0 2 12 6 5
BrazyliaVasco da Gama Rio de Janeiro 6 2 2 2 8 7 4
Meksyk América Meksyk 6 2 2 2 8 6 5
MeksykChivas Guadalajara 6 2 0 4 6 2 7


Grupa 3 Chile, Paragwaj[edytuj | edytuj kod]

25.02 ParagwajOlimpia AsunciónParagwajCerro Porteño Asunción 5:1
25.02 ChileUniversidad Católica SantiagoChileColo Colo Santiago 2:3 (1:1)
03.03 ParagwajCerro Porteño AsunciónChileUniversidad Católica Santiago 0:0
06.03 ParagwajOlimpia AsunciónChileUniversidad Católica Santiago 2:0
10.03 ParagwajCerro Porteño AsunciónChileColo Colo Santiago 2:0 (0:0)
13.03 ParagwajOlimpia AsunciónChileColo Colo Santiago 1:1 (1:0)
18.03 ParagwajCerro Porteño AsunciónParagwajOlimpia Asunción 1:2 (1:0)
18.03 ChileColo Colo SantiagoChileUniversidad Católica Santiago 2:0 (2:0)
24.03 ChileUniversidad Católica SantiagoParagwajCerro Porteño Asunción 1:0 (0:0)
27.03 ChileColo Colo SantiagoParagwajCerro Porteño Asunción 1:2 (1:1)
31.03 ChileUniversidad Católica SantiagoParagwajOlimpia Asunción 2:1 (1:0)
03.04 ChileColo Colo SantiagoParagwajOlimpia Asunción 1:3 (0:2)
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
ParagwajOlimpia Asunción 6 4 1 1 13 14 6
ChileColo Colo Santiago 6 2 1 3 7 8 10
ParagwajCerro Porteño Asunción 6 2 1 3 7 6 9
ChileUniversidad Católica Santiago 6 2 1 3 7 5 8


Grupa 4 Boliwia, Urugwaj[edytuj | edytuj kod]

25.02 BoliwiaBolívar La PazBoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz 3:2
25.02 UrugwajPeñarol MontevideoUrugwajNacional Montevideo 2:1 (1:0)
03.03 BoliwiaOriente Petrolero Santa CruzUrugwajPeñarol Montevideo 0:0
06.03 BoliwiaBolívar La PazUrugwajPeñarol Montevideo 1:0
10.03 BoliwiaOriente Petrolero Santa CruzUrugwajNacional Montevideo 2:1 (0:1)
13.03 BoliwiaBolívar La PazUrugwajNacional Montevideo 2:0 (1:0)
18.03 BoliwiaOriente Petrolero Santa CruzBoliwiaBolívar La Paz 1:1 (1:1)
18.03 UrugwajNacional MontevideoUrugwajPeñarol Montevideo 1:4 (1:2)
24.03 UrugwajNacional MontevideoBoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz 4:1 (2:1)
27.03 UrugwajPeñarol MontevideoBoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz 6:1 (3:1)
31.03 UrugwajPeñarol MontevideoBoliwiaBolívar La Paz 0:1 (0:1)
03.04 UrugwajNacional MontevideoBoliwiaBolívar La Paz 4:1 (2:1)
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
BoliwiaBolívar La Paz 6 4 1 1 13 9 7
UrugwajPeñarol Montevideo 6 3 1 2 10 12 5
UrugwajNacional Montevideo 6 2 0 4 6 11 12
BoliwiaOriente Petrolero Santa Cruz 6 1 2 3 5 7 15


Grupa 5 Argentyna, Peru[edytuj | edytuj kod]

04.03 ArgentynaColón Santa FeArgentynaRiver Plate Buenos Aires 1:2 (0:1)
04.03 PeruAlianza LimaPeruSporting Cristal Lima 1:0 (1:0)
11.03 ArgentynaColón Santa FePeruSporting Cristal Lima 1:0 (0:0)
12.03 PeruAlianza LimaArgentynaRiver Plate Buenos Aires 1:1 (0:0)
18.03 ArgentynaColón Santa FePeruAlianza Lima 1:0 (0:0)
19.03 PeruSporting Cristal LimaArgentynaRiver Plate Buenos Aires 2:3 (1:1)
25.03 ArgentynaRiver Plate Buenos AiresArgentynaColón Santa Fe 4:1 (1:1)
25.03 PeruSporting Cristal LimaPeruAlianza Lima 3:2 (2:2)
01.04 PeruAlianza LimaArgentynaColón Santa Fe 1:0 (0:0)
02.04 ArgentynaRiver Plate Buenos AiresPeruSporting Cristal Lima 3:1 (1:1)
08.04 PeruSporting Cristal LimaArgentynaColón Santa Fe 1:1 (0:0)
09.04 ArgentynaRiver Plate Buenos AiresPeruAlianza Lima 2:0 (0:0)
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
ArgentynaRiver Plate Buenos Aires 6 5 1 0 16 15 6
PeruAlianza Lima 6 2 1 3 7 5 7
ArgentynaColón Santa Fe 6 2 1 3 7 5 8
PeruSporting Cristal Lima 6 1 1 4 4 7 11


Obrońca tytułu[edytuj | edytuj kod]

BrazyliaCruzeiro Belo Horizonte jako obrońca tytułu awansował do 1/8 finału bez gry


1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

ParagwajCerro Porteño AsunciónKolumbia América Cali 1:0 i 2:1
UrugwajNacional MontevideoBrazyliaGrêmio Porto Alegre 1:1 i 0:4
ArgentynaColón Santa FeParagwajOlimpia Asunción 3:2 i 0:1, karne 2:1
KolumbiaAtlético BucaramangaBoliwiaBolívar La Paz 1:2 i 0:1
Meksyk América MeksykArgentynaRiver Plate Buenos Aires 1:1 i 0:1
EkwadorBarcelona GuayaquilChileColo Colo Santiago 2:1 i 2:2
PeruAlianza LimaUrugwajPeñarol Montevideo 1:0 i 1:2, karne 1:3
BrazyliaVasco da Gama Rio de JaneiroBrazyliaCruzeiro Belo Horizonte 2:1 i 0:0


1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

BrazyliaGrêmio Porto AlegreBrazyliaVasco da Gama Rio de Janeiro 1:1 i 0:1
ArgentynaRiver Plate Buenos AiresArgentynaColón Santa Fe 2:1 i 3:1
BoliwiaBolívar La PazEkwadorBarcelona Guayaquil 1:1 i 0:4
UrugwajPeñarol MontevideoParagwajCerro Porteño Asunción 2:0 i 0:3


1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

BrazyliaVasco da Gama Rio de JaneiroArgentynaRiver Plate Buenos Aires 1:0 i 1:1
EkwadorBarcelona GuayaquilParagwajCerro Porteño Asunción 1:0 i 1:2, karne 4:3


FINAŁ[edytuj | edytuj kod]

BrazyliaVasco da Gama Rio de JaneiroEkwadorBarcelona Guayaquil 2:0 i 2:1
12 sierpnia 1998 Rio de Janeiro Estádio São Januário (35 000)

BrazyliaVasco da Gama Rio de JaneiroEkwadorBarcelona Guayaquil 2:0 (2:0)
Sędzia: Gustavo Méndez (Urugwaj)
Bramki: 1:0 Donizete 7, 2:0 Luizão 35
Club de Regatas Vasco da Gama: Carlos GermanoVágner (65 Vítor), Mauro Galvão, Odvan, Felipe Loureiro, Luisinho, Nasa, Pedrinho (66 Ramón), Juninho Pernambucano, Donizete, Luizão. Trener: Antônio Lopes
Barcelona Sporting Club: José Francisco CevallosLuis Oswaldo Gómez (37 Wagner Rivera), Jimmy Montanero, Hólger Abraham Quiñónez, Luis Enrique Capurro, Julio César Rosero (46 Héctor Jhonny Carabalí), Roberto Macías (58 Fricson Vinicio George), Marcelo Morales, Washington Aires, Nicolás Asencio, Antony de Ávila. Trener: Rubén Darío Insúa.

26 sierpnia 1998 Guayaquil Estadio Monumental Isidro Romero Carbo (72 000)

EkwadorBarcelona GuayaquilBrazyliaVasco da Gama Rio de Janeiro 1:2 (0:2)
Sędzia: Javier Castrilli (Argentyna)
Bramki: 0:1 Luizão 25, 0:2 Donizete 45, 1:2 Antony de Ávila 79
Czerwone kartki: – / Donizete 48
Barcelona Sporting Club: José Francisco CevallosJimmy Montanero, Raúl Alfredo Noriega (46 Washington Aires), Hólger Abraham Quiñónez, Luis Oswaldo Gómez, Marcelo Morales, Héctor Jhonny Carabalí, Nicolás Asencio, Fricson Vinicio George, Antony de Ávila, Agustín Javier Delgado. Trener: Rubén Darío Insúa.
Club de Regatas Vasco da Gama: Carlos GermanoVágner, Odvan, Mauro Galvão, Felipe Loureiro, Luisinho Nasa, Juninho Pernambucano, Pedrinho (75 Ramón), Donizete, Luizão (82 Alex Pinho). Trener: Antônio Lopes.


Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Brazylia Vasco da Gama Rio de Janeiro 14 7 5 2 26 17 8
2 Ekwador Barcelona Guayaquil 14 5 5 4 20 17 13
3 Argentyna River Plate Buenos Aires 12 8 3 1 27 23 11
4 Paragwaj Cerro Porteño Asunción 12 6 1 5 19 14 14
5 Boliwia Bolívar La Paz 10 6 2 2 20 13 13
6 Brazylia Grêmio Porto Alegre 10 5 2 3 17 12 8
7 Urugwaj Peñarol Montevideo 10 5 1 4 16 16 10
8 Argentyna Colón Santa Fe 10 3 1 6 10 10 16
9 Meksyk América Meksyk 13 5 4 4 19 14 9
10 Paragwaj Olimpia Asunción 8 5 1 2 16 17 9
11 Kolumbia América Cali 8 3 2 3 11 11 8
12 Peru Alianza Lima 8 3 1 4 10 7 9
13 Chile Colo Colo Santiago 8 2 2 4 8 11 14
14 Urugwaj Nacional Montevideo 8 2 1 5 7 12 17
15 Kolumbia Atlético Bucaramanga 8 2 1 5 7 6 9
16 Brazylia Cruzeiro Belo Horizonte 2 0 1 1 1 1 2
17 Meksyk Chivas Guadalajara 11 5 1 5 16 14 14
18 Chile Universidad Católica Santiago 6 2 1 3 7 5 8
19 Ekwador Deportivo Quito 6 1 2 3 5 3 9
20 Boliwia Oriente Petrolero Santa Cruz 6 1 2 3 5 7 15
21 Peru Sporting Cristal Lima 6 1 1 4 4 7 11
22 Wenezuela Caracas 4 1 2 1 5 4 6
23 Wenezuela Atlético Zulia Maracaibo 4 0 0 4 0 3 11
Podsumowanie: 99 meczów, w tym 21 remisów, 244 bramki – 2,46 bramki/mecz


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]