Copa Libertadores 1999

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Copa Libertadores 1999
XL edycja
1998 2000
Szczegóły turnieju
Liczba drużyn 23
Mistrz Brazylia SE Palmeiras (1. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 100
Strzelone gole 283 (2,83 na mecz)

Copa Libertadores 1999 – czterdziesta edycja rozgrywek Copa Libertadores, w której udział wzięły 23 kluby reprezentujące 10 krajów zrzeszonych w CONMEBOL oraz Meksyk, będący członkiem CONCACAF. Każde z 11 państw wystawiło po 2 kluby (Wenezuela i Meksyk po 3), nie licząc broniącego tytułu brazylijskiego klubu Vasco da Gama Rio de Janeiro, który awansował do 1/8 finału bez gry.

Początkowo rozegrana została faza wstępna z udziałem dwóch drużyn meksykańskich oraz najniżej notowanych w Ameryce Południowej klubów z Wenezueli – do 1/16 finału awansowały dwa najlepsze kluby. W 1/16 finału 20 klubów podzielono na 5 grup po 4 drużyny. Z każdej grupy do następnej rundy awansowały trzy najlepsze zespoły. Jako szesnasty klub do 1/8 awansował broniący tytułu Vasco da Gama. W 1/8 finału wylosowano osiem par, które wyłoniły ośmiu ćwierćfinalistów. W ćwierćfinale wylosowano cztery pary, które wyłoniły czterech półfinalistów. W półfinale dwie pary wyłoniły dwóch finalistów. Meksyk był jedynym państwem, które nie miało swego przedstawiciela w fazie pucharowej.

W finale drużyna Deportivo Cali zagrała z Palmeirasem. Po rzutach karnych, wygrała drużyna Palmeiras.

1/32 finału[edytuj | edytuj kod]

16.09 Wenezuela Estudiantes MéridaWenezuela ULA Mérida 3:2 (2:0)
23.09 Meksyk Necaxa AguascalientesMeksyk Monterrey 2:2 (0:0)
29.09 Wenezuela Estudiantes MéridaMeksyk Necaxa Aguascalientes 0:0
01.10 Wenezuela ULA MéridaMeksyk Necaxa Aguascalientes 0:0
13.10 Wenezuela Estudiantes MéridaMeksyk Monterrey 3:0 (1:0)
15.10 Wenezuela ULA MéridaMeksyk Monterrey 2:1 (0:1)
28.10 Wenezuela ULA MéridaWenezuela Estudiantes Mérida 0:2 (0:1)
28.10 Meksyk MonterreyMeksyk Necaxa Aguascalientes 1:0 (0:0)
10.11 Meksyk Necaxa AguascalientesWenezuela Estudiantes Mérida 2:0 (2:0)
12.11 Meksyk MonterreyWenezuela Estudiantes Mérida 5:1 (2:1)
17.11 Meksyk Necaxa AguascalientesWenezuela ULA Mérida 1:0 (1:0)
19.11 Meksyk MonterreyWenezuela ULA Mérida 4:1 (4:0)


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Meksyk Monterrey 6 3 1 2 10 13 9
Wenezuela Estudiantes Mérida 6 3 1 2 10 9 9
Meksyk Necaxa Aguascalientes 6 2 3 1 9 5 3
Wenezuela ULA Mérida 6 1 1 4 4 5 11

1/16 finału[edytuj | edytuj kod]

Grupa 1 Urugwaj, Meksyk, Wenezuela[edytuj | edytuj kod]

23.02 Wenezuela Estudiantes MéridaMeksyk Monterrey 2:1
24.02 Urugwaj CA Bella VistaUrugwaj Club Nacional de Football 0:1
02.03 Meksyk MonterreyUrugwaj CA Bella Vista 1:1
06.03 Wenezuela Estudiantes MéridaUrugwaj CA Bella Vista 2:1
09.03 Meksyk MonterreyUrugwaj Club Nacional de Football 1:2
13.03 Wenezuela Estudiantes MéridaUrugwaj Club Nacional de Football 3:1
17.03 Meksyk MonterreyWenezuela Estudiantes Mérida 4:0
18.03 Urugwaj Club Nacional de FootballUrugwaj CA Bella Vista 1:0
23.03 Urugwaj CA Bella VistaMeksyk Monterrey 2:0
25.03 Urugwaj Club Nacional de FootballMeksyk Monterrey 2:3
30.03 Urugwaj CA Bella VistaWenezuela Estudiantes Mérida 5:1
02.04 Urugwaj Club Nacional de FootballWenezuela Estudiantes Mérida 2:1


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Urugwaj Club Nacional de Football 6 4 0 2 12 9 8
Wenezuela Estudiantes Mérida 6 3 0 3 9 9 14
Urugwaj CA Bella Vista 6 2 1 3 7 9 6
Meksyk Monterrey 6 2 1 3 7 10 9

Grupa 2 Argentyna, Kolumbia[edytuj | edytuj kod]

24.02 Argentyna CA Vélez SarsfieldArgentyna River Plate 1:1
24.02 Kolumbia Deportivo CaliKolumbia Once Caldas 1:0
02.03 Kolumbia Once CaldasArgentyna River Plate 4:1
04.03 Kolumbia Deportivo CaliArgentyna River Plate 1:0
09.03 Kolumbia Once CaldasArgentyna CA Vélez Sarsfield 0:0
11.03 Kolumbia Deportivo CaliArgentyna CA Vélez Sarsfield 1:0
17.03 Argentyna River PlateArgentyna CA Vélez Sarsfield 1:1
17.03 Kolumbia Once CaldasKolumbia Deportivo Cali 3:0
23.03 Argentyna CA Vélez SarsfieldKolumbia Once Caldas 1:0
25.03 Argentyna River PlateKolumbia Once Caldas 3:0
06.04 Argentyna River PlateKolumbia Deportivo Cali 2:1
08.04 Argentyna CA Vélez SarsfieldKolumbia Deportivo Cali 3:0


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Argentyna CA Vélez Sarsfield 6 2 3 1 9 6 3
Kolumbia Deportivo Cali 6 3 0 3 9 4 8
Argentyna River Plate 6 2 2 2 8 8 8
Kolumbia Once Caldas 6 2 1 3 7 7 6

Grupa 3 Brazylia, Paragwaj[edytuj | edytuj kod]

24.02 Paragwaj Cerro PorteñoParagwaj Club Olimpia 4:3
26.02 Brazylia SE PalmeirasBrazylia Corinthians Paulista 1:0
03.03 Paragwaj Cerro PorteñoBrazylia SE Palmeiras 2:5
05.03 Paragwaj Club OlimpiaBrazylia SE Palmeiras 4:2
10.03 Brazylia Corinthians PaulistaParagwaj Cerro Porteño 8:2
12.03 Brazylia SE PalmeirasParagwaj Club Olimpia 1:1
17.03 Brazylia Corinthians PaulistaBrazylia SE Palmeiras 2:1
17.03 Paragwaj Club OlimpiaParagwaj Cerro Porteño 2:2
24.03 Paragwaj Cerro PorteñoBrazylia Corinthians Paulista 3:0
26.03 Paragwaj Club OlimpiaBrazylia Corinthians Paulista 1:2
07.04 Brazylia SE PalmeirasParagwaj Cerro Porteño 2:1
09.04 Brazylia Corinthians PaulistaParagwaj Club Olimpia 4:0


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Brazylia Corinthians Paulista 6 4 0 2 12 16 8
Brazylia SE Palmeiras 6 3 1 2 10 12 10
Paragwaj Cerro Porteño 6 2 1 3 7 14 20
Paragwaj Club Olimpia 6 1 2 3 5 11 15

Grupa 4 Chile, Peru[edytuj | edytuj kod]

24.02 Peru Universitario de DeportesPeru Sporting Cristal Lima 2:1
25.02 Chile CSD Colo-ColoChile CD Universidad Católica 1:0
03.03 Chile CD Universidad CatólicaPeru Sporting Cristal Lima 1:1
04.03 Peru Universitario de DeportesChile CSD Colo-Colo 2:0
10.03 Chile CD Universidad CatólicaPeru Universitario de Deportes 1:0
11.03 Peru Sporting Cristal LimaChile CSD Colo-Colo 1:1
17.03 Peru Sporting Cristal LimaPeru Universitario de Deportes 2:2
17.03 Chile CD Universidad CatólicaChile CSD Colo-Colo 3:1
24.03 Chile CSD Colo-ColoPeru Universitario de Deportes 1:0
25.03 Peru Sporting Cristal LimaChile CD Universidad Católica 1:1
07.04 Chile CSD Colo-ColoPeru Sporting Cristal Lima 1:1
08.04 Peru Universitario de DeportesChile CD Universidad Católica 1:3


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Chile CD Universidad Católica 6 3 2 1 11 9 5
Chile CSD Colo-Colo 6 2 2 2 8 5 7
Peru Universitario de Deportes 6 2 1 3 7 7 8
Peru Sporting Cristal Lima 6 0 5 1 5 7 8

Grupa 5 Boliwia, Ekwador[edytuj | edytuj kod]

21.02 Ekwador LDU QuitoEkwador CS Emelec 4:1
24.02 Boliwia Club BloomingBoliwia Club Jorge Wilstermann 0:0
02.03 Ekwador CS EmelecBoliwia Club Jorge Wilstermann 3:2
05.03 Ekwador LDU QuitoBoliwia Club Jorge Wilstermann 3:1
09.03 Ekwador CS EmelecBoliwia Club Blooming 1:0
12.03 Ekwador LDU QuitoBoliwia Club Blooming 1:0
17.03 Ekwador CS EmelecEkwador LDU Quito 2:0
17.03 Boliwia Club Jorge WilstermannBoliwia Club Blooming 1:0
23.03 Boliwia Club Jorge WilstermannEkwador CS Emelec 4:2
26.03 Boliwia Club BloomingEkwador CS Emelec 2:0
06.04 Boliwia Club Jorge WilstermannEkwador LDU Quito 1:1
09.04 Boliwia Club BloomingEkwador LDU Quito 3:1


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Ekwador LDU Quito 6 3 1 2 10 10 8
Ekwador CS Emelec 6 3 0 3 9 9 12
Boliwia Club Jorge Wilstermann 6 2 2 2 8 9 9
Boliwia Club Blooming 6 2 1 3 7 5 4

Obrońca tytułu[edytuj | edytuj kod]

Brazylia Vasco da Gama Rio de Janeiro jako obrońca tytułu awansował do 1/8 finału bez gry

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Boliwia Club Jorge WilstermannBrazylia Corinthians Paulista 1:1 i 2:5
Brazylia SE PalmeirasBrazylia Vasco da Gama Rio de Janeiro 1:1 i 4:2
Argentyna River PlateEkwador LDU Quito 1:0 i 0:1, karne 5:4
Ekwador CS EmelecWenezuela Estudiantes Mérida 1:3 i 1:0
Peru Universitario de DeportesArgentyna CA Vélez Sarsfield 0:0 i 0:4
Urugwaj CA Bella VistaChile CD Universidad Católica 2:2 i 3:1
Kolumbia Deportivo CaliChile CSD Colo-Colo 2:0 i 0:1
Paragwaj Cerro PorteñoUrugwaj Club Nacional de Football 5:0 i 1:2

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Kolumbia Deportivo CaliUrugwaj CA Bella Vista 2:1 i 1:1
Wenezuela Estudiantes MéridaParagwaj Cerro Porteño 3:0 i 0:4
Argentyna River PlateArgentyna CA Vélez Sarsfield 2:0 i 0:1
Brazylia SE PalmeirasBrazylia Corinthians Paulista 2:0 i 0:2, karne 4:2

1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

Argentyna River PlateBrazylia SE Palmeiras 1:0 i 0:3
Kolumbia Deportivo CaliParagwaj Cerro Porteño 4:0 i 2:3

FINAŁ[edytuj | edytuj kod]

Kolumbia Deportivo CaliBrazylia SE Palmeiras 1:0 i 1:2, karne 3:4
2 czerwca 1999 Cali Estadio Pascual Guerrero (37 000)

Kolumbia Deportivo CaliBrazylia SE Palmeiras 1:0 (1:0)
Sędzia: Mario Sánchez (Chile)
Bramki: 1:0 Víctor Manuel Bonilla 42
Asociación Club Deportivo Cali: Rafael Edgar DudamelJohn Wilmar Pérez, Mario Alberto Yepes, Andrés Mosquera, Gerardo Alberto Bedoya, Alexander Viveros, Martín Zapata, Mayer Andrés Candelo, Geovanny Córdoba, Víctor Manuel Bonilla (73 Miguel Marrero), Carlos Alberto Castillo (80 Emiliano Rey); Trener: José Eugenio Hernández.
SE Palmeiras: MarcosFrancisco Javier Arce, Júnior Baiano, Roque Júnior, César Sampaio, Rogério, Alex (71 Euller), Zinho (83 Galeano), Paulo Nunes, Oséas (47 Evair); Trener: Luiz Felipe Scolari.

16 czerwca 1999 São Paulo Estádio do Morumbi (32 000)

Brazylia SE PalmeirasKolumbia Deportivo Cali 2:1 (0:0), karne 4:3
Sędzia: Ubaldo Aquino (Paragwaj)
Bramki: 1:0 Evair 65k, 1:1 Martín Zapata 70k, 2:1 Oséas 76
Karne: 0:0 Zinho (obrona), 0:1 Rafael Edgar Dudamel, 1:1 Júnior Baiano, 1:2 Hermán Gaviria, 2:2 Roque Júnior, 2:3 Mario Alberto Yepes, 3:3 Rogério, 3:3 Gerardo Alberto Bedoya (słupek), 4:3 Euller, 4:3 Martín Zapata (obok bramki).
Czerwone kartki: Evair / Andrés Mosquera
SE Palmeiras: MarcosFrancisco Javier Arce (57 Evair), Júnior Baiano, Roque Júnior, Rogério, César Sampaio, Alex (75 Euller), Zinho, Oséas, Paulo Nunes; Trener: Luiz Felipe Scolari.
Asociación Club Deportivo Cali: Rafael Edgar DudamelJohn Wilmar Pérez (84 Hermán Gaviria), Andrés Mosquera, Mario Alberto Yepes, Gerardo Alberto Bedoya, Martín Zapata, Alexander Viveros, Arley Betancourth, Mayer Andrés Candelo (62 Freddy Hurtado), Geovanny Córdoba (81 Manuel Valencia), Víctor Manuel Bonilla; Trener: José Eugenio Hernández.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Brazylia SE Palmeiras 14 7 2 5 23 24 18
2 Kolumbia Deportivo Cali 14 7 1 6 22 17 16
3 Argentyna River Plate 12 5 2 5 17 12 13
4 Paragwaj Cerro Porteño 10 4 1 5 13 21 29
5 Wenezuela Estudiantes Mérida 16 8 1 7 25 24 29
6 Brazylia Corinthians Paulista 10 6 1 3 19 24 13
7 Argentyna CA Vélez Sarsfield 10 4 4 2 16 11 5
8 Urugwaj CA Bella Vista 10 3 3 4 12 16 12
9 Ekwador LDU Quito 8 4 1 3 13 11 9
10 Chile CD Universidad Católica 8 3 3 2 12 12 10
11 Urugwaj Club Nacional de Football 6 4 0 2 12 9 8
12 Ekwador CS Emelec 8 4 0 4 12 11 15
13 Chile CSD Colo-Colo 8 3 2 3 11 6 9
14 Boliwia Club Jorge Wilstermann 8 2 3 3 9 12 15
15 Peru Universitario de Deportes 8 2 2 4 8 7 12
16 Brazylia Vasco da Gama Rio de Janeiro 2 0 1 1 1 3 5
17 Meksyk Monterrey 12 5 2 5 17 23 18
18 Kolumbia Once Caldas 6 2 1 3 7 7 6
19 Boliwia Club Blooming 6 2 1 3 7 5 4
20 Peru Sporting Cristal Lima 6 0 5 1 5 7 8
21 Paragwaj Club Olimpia 6 1 2 3 5 11 15
22 Meksyk Necaxa Aguascalientes 6 2 3 1 9 5 3
23 Wenezuela ULA Mérida 6 1 1 4 4 5 11
Podsumowanie: 100 meczów, w tym 21 remisów, 283 bramki – 2,83 bramki/mecz

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]