Core Web Vitals

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zestaw 3 podstawowych wskaźników internetowych, za pomocą których Google ocenia wrażenia użytkownika na stronach internetowych[1].

Na podstawowe wskaźniki internetowe składają się:

  1. Largest Contentful Paint (LCP)
  2. First Input Delay (FID)
  3. Cumulative Layout Shift (CLS)

Podstawowe wskaźniki internetowe odnoszą się do szybkości ładowania, responsywności i stabilności wizualnej strony. Wskaźniki są brane pod uwagę jako czynnik rankingowy w algorytmie Google począwszy od czerwca 2021 roku. Aktualnie trwa wprowadzanie zmian w rankingu wyszukiwarki, które zakończy się w sierpniu 2021 roku[2].

Każda z trzech statystyk jest oceniana w następującej skali: zła, wymaga poprawy oraz dobra.

Istnieje kilka czynników, które wpływają na te wyniki.

LCP – czas potrzebny na wyrenderowanie największego elementu widocznego dla użytkownika. Zwykle jest to obraz, video lub duży blok tekstu. Wartość LCP według rekomendacji powinna być mniejsza niż 2,5 sekundy od momentu wysłania żądania.

FID – mierzy interaktywność z witryną. Jest to czas pomiędzy pierwszą interakcją użytkownika z witryną (np. kliknięcie linka), a odpowiedzią przeglądarki na to działanie. Aby zapewnić dobre wrażenia użytkownika, wartość FID nie powinna przekraczać 100 milisekund.

CLS – ocenia stabilność wizualną witryny. Aby zapewnić dobre wrażenia użytkownikom, strona wskaźnik CLS nie powinien przekroczyć wartości 0,1.[3]

Każdy adres (podstrona serwisu) może mieć osiągać różne wartości Core Web Vitals[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]