Corel Ventura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Corel Ventura
Autor Corel
Pierwsze wydanie 1986
Aktualna wersja stabilna 10
System operacyjny Microsoft Windows
Rodzaj DTP
Licencja komercyjna
Strona internetowa

Corel Ventura – oprogramowanie DTP dla Windows rozwijane przez firmę Corel, przeznaczone przede wszystkim do produkcji książek i innych długich dokumentów.

Pierwotnie program nosił nazwę Ventura Publisher i został opracowany przez firmę, która została przejęta przez Xerox. Wczesne wersje dostępne były dla DOS, Windows, OS/2 i Macintosha. Program był bardzo popularny w Polsce w pierwszej połowie lat 90. Działał wtedy w GUI GEM dla DOS-a i pozwalał osiągnąć bardzo dobre efekty składu. Problemy Ventury zaczęły się od przejścia do środowiska graficznego Windows. W 1993 r. Corel przejął Venturę, którą w wersji 5.0 dołączył do pakietu CorelDRAW. Kolejne problemy Ventury zaczęły się w chwili pojawienia się Windows 95. W efekcie wersja 6 nie ujrzała światła dziennego. Na rynku pojawiła się dopiero wersja 7, która została przepisana na nowy system operacyjny. Z chwilą nabycia w 2001 r. firmy SoftQuad do wersji 10 zostały wprowadzone narzędzia do tworzenia dokumentów w języku XML.

Spadek popularności[edytuj | edytuj kod]

Do utraty popularności Ventury w Polsce przyczynił się PageMaker, który posiadał polski i bardzo prosty interfejs. Publikacja w Venturze posiadała skomplikowany układ logiczny. Nadrzędnym plikiem był *.pub (plik publikacji), do którego były dołączone pliki rozdziałów (*.chp); one zaś opierały się na plikach stylu (*.sty) i innych. Wszystkie elementy osadzone do publikacji zapisywane były jako zewnętrzne linki (również tekst), które przy otwarciu publikacji automatycznie się aktualizowały. W efekcie książka złożona w programie składała się z setek plików; kopie zapasowe powstawały przez zamianę jednej literki na $ w rozszerzeniu.

Ventura posiadała w połowie lat 90. wiele zaawansowanych funkcji, których nie miały inne programy; przykładem może być seryjne importowanie grafik do listy plików, funkcje tworzenia złożonych indeksów, spisów etc. Ventura była też programem, w którym wszystko musiało być ramką. Strona była ramką główną, do której przypisywano specjalne typy ramek jak nagłówek i stopka. Do uniwersalnych ramek tekstu i grafiki można było dołączyć ramki podpisów. Elementy specjalne jak wzory matematyczne przypisywane były do tekstu w jeszcze innych ramkach, które wcześniej osadzono w ramce. Drobne obiekty graficzne były niewidoczną ramką, którą przywiązywano do innej ramki. Przesuwając ją przenosiło się wszystkie obiekty nawet znajdujące się na zewnątrz.

W efekcie Ventura była programem nieco zbyt skomplikowanym dla nowych użytkowników. Późniejsze wersje zlikwidowały część wad, umożliwiając zapisanie całej publikacji w jednym pliku (*.vp) bez konieczności używania linków zewnętrznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]