Cork Film Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cork Film Festival
Ilustracja
Cork, Irlandia
Państwo  Irlandia
Data założenia 1956
Zasięg Irlandia
Prezes Cork Film Festival CLG
brak współrzędnych
Strona internetowa

Cork Film Festival – coroczny festiwal filmowy odbywający się w Cork w Irlandii. Powstał w 1956 jako część An Tóstal, serii imprez kulturalnych organizowanych w Irlandii w XX wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cork City Hall

Festiwal w Cork jest największym irlandzkim festiwalem filmowym i jednym z najstarszych festiwali w Europie. Pierwszy festiwal filmowy w Cork został uznany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Producentów Filmowych (FIAPF) jako jeden z zaledwie pięciu na świecie, które zostały zatwierdzone na kongresie w Cannes w 1950 roku. W listopadzie 2015 obchodził swoją 60. edycję. W latach 2007–2012 zmienił nazwę na Corona Cork Film Festival[1].

Misją festiwalu jest łączenie ludzi poprzez świetny film, żywą rozmowę i wspólne doświadczenie kulturowe. Festiwal jest lokalną, krajową i międzynarodową imprezą, która odbywa się corocznie w listopadzie i trwa dziesięć dni. Filmy wyświetlane podczas festiwalu wybierane są przez doświadczony zespół kuratorski. W programie festiwalu znajdują się zarówno wysokobudżetowe filmy światowego kina, jak i innowacyjne niezależne produkcje, dokumenty i filmy krótkometrażowe z całego świata[2]. Odbywa się też szereg imprez towarzyszących, m.in. Illuminate, Industry Days, Doc Day[1].

Festiwal odbywa się w kluczowych centrach: The Gate Cinema, The Everyman, Triskel Christchurch i Wandesford Quay Gallery, ze specjalnymi prezentacjami w różnych częściach miastach. Korzysta ze znacznego wsparcia instytucjonalnego i partnerskiego: Arts Council, Cork City Council i Arts Office, Fáilte Ireland, Irish Film Board, Broadcasting Authority of Ireland, Screen Training Ireland i Culture Ireland oraz wsparcia partnerów medialnych: telewizji publicznej RTÉ, Irish Examiner i Red FM[1].

Cork Film Festival współpracuje także z Irish Film Institute Education Department w zakresie rozszerzenia programu nauczania dla szkół[3].

W przypadku ponad 80% filmów prezentowanych podczas festiwalu jest to jedyna okazja dla widzów, aby obejrzeć je na dużym ekranie w Cork i Irlandii. W 2017 wyświetlono ponad 230 filmów, w tym 115 filmów fabularnych i 116 filmów krótkometrażowych z 49 krajów. W pokazach wzięło udział 15 000 widzów, a publiczne zaangażowanie w sieci za pośrednictwem połączonych mediów społecznościowych wyniosło 30 000, generując 2,5 miliona euro przychodu[1].

Illuminate[edytuj | edytuj kod]

Illuminate to seria wydarzeń filmowych i dyskusyjnych, które koncentrują się na różnych aspektach zdrowia psychicznego. Cykl zwykle rozpoczyna pełnometrażowy film, a następnie odbywają się interaktywne sesje dyskusyjne z udziałem klinicystów, komentatorów, decydentów, etyków i filozofów, którzy prowadzą rozmowy z filmowcami. Illuminate ma na celu stworzenie otwartego forum, na którym eksperci i publiczność mogą się spotkać i podzielić wiedzą i doświadczeniem. Wykorzystuje platformę filmową, aby poradzić sobie z tematem lęku, równowagą między prawami i potrzebami człowieka, zdolnościami, autyzmem, niepełnosprawnością i wieloma innymi problemami współczesnego świata[4][5].

Kategorie nagród[edytuj | edytuj kod]

Nagrody konkursowe[edytuj | edytuj kod]

 • Grand Prix Irish Short Award
 • Grand Prix International Short Award
 • Gradam Spiorad na Féile / Spirit of the Festival Award
 • Gradam na Féile do Scannáin Faisnéise / Award for Cinematic Documentary
 • Best Cork Short Award
 • Documentary Short Award
 • European Film Awards

Nagroda Spirit of the Festival przyznana jest przez The Gate Cinema. Nagrody Grand Prix Irish Short i Grand Prix International Short dają kwalifikacje do wyboru przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej celem nominacji do Oscarów w kategorii krótkometrażowych filmów aktorskich i animowanych. Brytyjskie filmy krótkometrażowe, biorące udział w konkursie międzynarodowym, honorowanym Grand Prix Festiwalu, są brane pod uwagę przy nominowaniu do nagród BAFTA, przyznawanych przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Jury festiwalu może również nominować filmy do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej[2][6].

Nagrody przyznawane poza konkursem[edytuj | edytuj kod]

 • Audience Award
 • Cork Film Festival Youth Jury Award

Cork Film Festival Youth Jury Award przyznawana jest w partnerstwie z University College Cork, Cork Institute of Technology i St. John's Central College[6].

Polska na Festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Organizatorzy 60. edycji festiwalu w 2015 postawili na silną reprezentację Polski. Wśród jurorów znalazła się Joanna Łapińska, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz Zofia Horszczaruk z New Europe Film Sales. W czasie gali otwarcia wyświetlono najnowszy film Jerzego Skolimowskiego 11 minut – polsko-irlandzką koprodukcję z Richardem Dormerem, Wojciechem Mecwaldowskim i Andrzejem Chyrą w głównych rolach[7].

W kolejnych dniach zaprezentowano publiczności film dokumentalny Karoliny Bielawskiej Mów mi Marianna – dramat o zmianie płci i reakcjach najbliższych osób, Ciało – dramat Małgorzaty Szumowskiej z Januszem Gajosem w roli głównej oraz Performer – film wyreżyserowany przez Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudę, który powstał na podstawie książki pt. W połowie puste. Życie i twórczość Oskara Dawickiego autorstwa Łukasza Gorczycy i Łukasza Rondudy. Film Bogowie w reżyserii Łukasza Palkowskiego cieszył się największą popularnością i wypełnił całą salę w wyświetlającym go kinie w Cork[8].

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

W 2016 powstał film dokumentalny Cork Film Festival w reżyserii Davida Christophera Lyncha, opowiadający historię powstania festiwalu i jego kolejnych edycji od 1956. W filmie wystąpili m.in. Owen Barton, Ross Carey, Benjamin Cleary, Cronan Creagh, Moe Dunford, Vincent Gallagher, Mike Hayes, Aoibhinn McGinnity, Emmet O’Brien, Kevin O’Farrell[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d About the Festival (ang.). Cork Film Festival. [dostęp 2018-03-17].
 2. a b Cork Film Festival. Audiowizualni.pl. [dostęp 2018-03-17].
 3. Schools (ang.). Cork Film Festival. [dostęp 2018-03-18].
 4. Illuminate (ang.). Cork Film Festival. [dostęp 2018-03-18].
 5. Cork Film Festival Unveils 2017 Programme (ang.). Film Ireland. [dostęp 2018-03-17].
 6. a b Cork Film Festival (ang.). Film Freeway. [dostęp 2018-03-18].
 7. Cork Film Festival- Polish film. Languagesinitiative.ie. [dostęp 2018-03-17].
 8. Cork Film Festival 2015 (ang.). Issuu.com. [dostęp 2018-03-17].
 9. Cork Film Festival (ang.). IMDb.com. [dostęp 2018-03-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]