Cornelis de Vos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cornelis de Vos
Ilustracja
Dzieci artysty Gemäldegalerie Berlin, ok. 1630–40
Data i miejsce urodzenia 1584
Hulst
Data i miejsce śmierci 9 maja 1651
Antwerpia
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka barok
Autoportret z żoną i dziećmi Ermitaż, I poł. XVII wieku
Portret chłopca z psem Kolekcja Europeum Muzeum Narodowego w Krakowie, I poł. XVII wieku

Cornelis de Vos (ur. 1584 w Hulst w Zelandii, zm. 9 maja 1651 w Antwerpii) – flamandzki malarz i rysownik.

Większą część życia spędził w Antwerpii, gdzie od 24. roku życia był członkiem gildii św. Łukasza, w której później piastował funkcję mistrza cechu. Malował sceny mitologiczne, biblijne i historyczne, martwe natury, a w późnych latach 20. XVII wieku monumentalne sceny rodzajowe. Współpracował z Rubensem, wykonując dekoracje malarskie m.in. w pałacu Torre de la Parada Filipa IV króla Hiszpanii[1].

Popularność zdobył dzięki portretom, które malował we własnym stylu, zdominowanym przez chłodne odcienie szarości. Były to przedstawienia pojedynczych postaci, jak również portrety grupowe. Odznaczały się bogactwem szczegółów i spokojną statyczną formą, najbardziej cenione są jego wizerunki dzieci[2].

Na twórczość De Vosa największy wpływ mieli Peter Paul Rubens i Antoon van Dyck. Jego młodszym bratem był Paul de Vos (zm. w 1678), malarz animalista, natomiast uczniem, niespokrewniony z artystą Simon de Vos (1603–76).

Prace artysty rozproszone są w galeriach i muzeach całego świata[3]. W zbiorach polskich w Muzeum Narodowym w Krakowie znajduje się Portret chłopca z psem (Nr inw. XIIA-93). Natomiast w Muzeum w Tarnowskich Górach znajduje się Portret mężczyzny w czarnym stroju z koronkowym kołnierzem, którego domniemanym autorem jest Cornelis de Vos. Szczegółowe ekspertyzy i konserwacja wykazały, że płótno powstało w latach 1630–35 w warsztacie flamandzkiego artysty, zostało jednak gruntownie przemalowane w XIX wieku, co utrudniało identyfikację[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Montes Tarnovicensis, nr 20, kwiecień 2006, Wydawca: Oficyna Monos.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]