Corps Masovia Königsberg zu Potsdam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Corps Masovia Königsberg zu Potsdam jest jedyną zachowaną korporacją akademicką wywodzącą się z Uniwersytetu Albertyna w Królewcu. W 2001 r. jej działalność została reaktywowana w Poczdamie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Corps Masovia Wappen.jpg

Nazwa "Corps Masovia" odnosi się do południowej części dawnej prowincji Prusy Wschodnie - Mazur. Członkami korporacji byli głównie przedstawiciele ludności luterańskiej, często posługujący się językiem polskim, choć w większości uważający się za Niemców. Pastorzy, wiele z nich członkowie Masovii, przyczyniło się do zachowania tego dziedzictwa. W XIX wieku większość członków korporacji pochodziło z regionu biednego, ale pięknego krajobrazowo (500 członków korporacji wywodziło się z Ełku i Kętrzyna). Ludzie z Mazur uważali Corps Masovia za swoją. Korporacja przejęła flagę niebiesko-biało-czerwoną. W 1855 r. Friedrich Dewischeit, nauczyciel, komponował piosenki na Mazurach. Stworzony z myślą o Corps Masovii, Masurenlied nadal jest hymnem Masovii.

Corps Masovia został założony w czerwcu 1830 i do 1935 odgrywał ważną rolę na Uniwersytecie w Królewcu.

Dziedzictwo pruskie[edytuj | edytuj kod]

W Prusach Wschodnich wielu pastorów, nauczycieli, sędziów, lekarzy, urzędników i burmistrzów przyznawało się do członkostwa w "Masovii". 15 członków parlamentu pruskiego (Abgeordnetenhaus) było członkami tej korporacji (trzech konserwatystów i dwunastu liberałów). Dwie osoby zasiadały w pruskiej Izbie Panów, cztery w Reichstagu.

115 członków "Masovii" poległo w obu wojnach światowych. W pierwszej wojnie światowej sześciu zostało uhonorowanych Orderem Rodu Hohenzollernów. W drugiej wojnie światowej trzech otrzymało Żelazny Krzyż Kawalerski, jeden z Liśćmi Dębu. W 1935 r. „Masovia”, zbyt niezależna w warunkach nowego hitlerowskiego porządku, została rozwiązana.

W styczniu 1950 dołączył do Masovii "Corps Palaiomarchia", który został wydalony z Halle (Saale) i obydwie korporacje zostały w Kilonii.

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]