Correio da Manhã

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gazety w Portugalii. Zobacz też: Correio da Manhã - gazeta w Brazylii.
Correio da Manhã
Częstotliwość codziennie
Państwo  Portugalia
Wydawca Cofina
Pierwsze wydanie 19 marca 1979

Correio da Manhã - jedna z głównych portugalskich gazet codziennych o charakterze tabloidu, wydawana w Lizbonie. Wydawcą gazety jest grupa Cofina. Jednorazowy nakład sięga 150 tysięcy egzemplarzy.

Założył ją w 1979 roku Vitor Direito, portugalski prawnik i dziennikarz. Direito zafascynowany był brytyjskimi tabloidami, dlatego od pierwszego numeru, wydanego w niedzielę 19 marca 1979 roku, Correio da Manhã wzorowana jest na The Sun. Pierwsza redakcja liczyła 15 osób, i mieściła się w piwnicy przy ulicy Ruben A. Leitao. Gazeta została dobrze przyjęta przez czytelników i reklamodawców. Po roku działalności redakcja przeniosła się do bardziej prestiżowej siedziby przy Avenida João Crisóstomo.

Correio da Manhã jako pierwsza w Portugalii wprowadziła kolorowy druk, dodatki tematyczne i program telewizyjny. W 1986 roku miała blisko 60 tysięcy nakładu. W czerwcu 2000 roku Vitor Direito odebrał z rąk prezydent kraju Jorge Sampaio Order Infanta Henryka za wybitne zasługi dla kultury Portugalii. Od roku 2013 gazeta ma własny kanał telewizyjny Correio da Manhã TV, nadający przez 24 godziny w Portugalii, Angoli, Mozambiku, Kanadzie i Francji. [1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Dwornik, Correio da Manhã. Historia portugalskiego tabloidu - pioniera, „Reporterzy.info”, 19 marca 2018, ISSN 2544-5839.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]